Data publikacji:

Ranking kuchenek gazowo-elektrycznych

Kuchenka gazowo-elektryczna to ważny element kuchni, dlatego warto jest poświęcić więcej czasu, aby odpowiednio ją wybrać. Jest to przecież podstawowe wyposażenie kuchni, które będzie służyć nam do codziennego gotowania i pieczenia. Jakie urządzenie warto wybrać? Zapoznaj się z naszym rankingiem kuchenek gazowo-elektrycznych.

ranking kuchenek gazowo elektrycznych

Jak działa kuchenka gazowo-elektryczna?

Kuchenka gazowo-elektryczna do swojej pracy wykorzystuje dwa sposoby zasilania – gaz i prąd. Gazem zasilana jest płyta znajdująca się w górnej części kuchenki. Możesz swobodnie zwiększać i zmniejszać ilość gazu przepuszczanego przez palnik, regulując przy tym intensywność gotowania.

Gaz wykorzystywany do gotowania możesz pobierać zarówno z domowej instalacji gazowej, jak i za pomocą kupionej butli z gazem. Prądem zasilany jest piekarnik, ponieważ pozwala on na zastosowanie pewnych dodatkowych funkcji, w które wyposażone są najnowsze modele piekarników.

Przeczytaj także nasz ranking kuchenek gazowych

Jaka będzie najlepsza kuchenka gazowo-elektryczna

Zanim przedstawimy nasze propozycje z rankingu kuchenek gazowo-elektrycznych, omówmy najważniejsze parametry tego sprzętu AGD. Jak wybrać najlepszą kuchenkę gazowo-elektryczną?

Ważne są wymiary kuchenki oraz to, czy jest ona przystosowana do zabudowy. Jeśli zamierzasz włączyć kuchenkę pod zabudowę, jej wymiary muszą być ściśle dopasowane do mebli.

Istotna przy tworzeniu rankingu kuchenek gazoowo-elektrycznych była też funkcjonalność. Kuchenka gazowa posiada zazwyczaj cztery palniki. Palniki specjalne, o dwóch lub trzech pierścieniach, pozwalają na gotowanie na większym ogniu.

Nad palnikami gazowymi znajduje się tak zwany ruszt, na który kładzie się garnki i patelnie. Może on być zarówno jednoczęściowy, dwuczęściowy, a nawet osobny dla każdego palnika. Lepszym rozwiązaniem jest wybór kuchenki z wieloczęściowym rusztem. Znacznie ułatwia to sprzątanie kuchenki, jeśli na innych palnikach nadal coś gotujemy.

Zwróć również uwagę na funkcje piekarnika. Najlepiej, gdyby można było w nim grzać za pomocą obu grzałek górnych i dolnych, a także funkcją termoobiegu. Im większy zakres regulacji stopnia grzania, tym lepiej. Wtedy z powodzeniem przygotujesz każdą potrawę.

Ranking kuchenek gazowo-elektrycznych

Beko FSM62331DXT

Nie wiesz, jaka jest najlepsza kuchenka gazowo-elektryczna? Myślę, że pomyślisz tak o urządzeniu Beko FSM62331DXT. Jest to kuchenka wolnostojąca. Kuchenka składa się z czterech palników wolnostojących, na których położone są żeliwne ruszty.

Piekarnik elektryczny posiada funkcję grilla, rozmrażania oraz termoobiegu. Posiada również możliwość pieczenia 3D. Jest to nowa generacja pieczenia, która aktywuje wszystkie elementy grzewcze i działa wielowymiarowo. Pozwala ona na pieczenie wielu potraw jednocześnie. 

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie prowadnic teleskopowych, dzięki którym można bezpiecznie i łatwo wysunąć tacę z gorącym daniem, unikając przypadkowego poparzenia. Kuchenka posiada system zabezpieczenia przed dziećmi – blokadę zarówno panelu sterowania kuchenką, jak i przypadkowego otwarcia piekarnika.

AMICA Xsmx

Kolejna propozycja w rankingu kuchenek gazowo-elektrycznych jest jednym z liderów wśród urządzeń. Kuchenka gazowa posiada cztery duże palniki z żeliwnym rusztem. Przy projektowaniu kuchenki zostały wykorzystane nowe technologie, które zapewniają bezpieczeństwo podczas gotowania na gazie. Palniki posiadają zabezpieczenie gazu, które automatycznie odcina dopływ gazu, gdy z jakiegoś powodu ogień na palniku zgasł. 

Elektryczny zapalacz gazu w pokrętle pozwala na wygodne i szybkie uruchomienie kuchenki. Piekarnik elektryczny posiada aż 10 funkcji – od rozmrażania aż po grillowanie! Dzięki zastosowaniu trzech wysokiej jakości szyb, przód piekarnika nie nagrzewa się nawet po kilkugodzinnym pieczeniu. Prowadnice teleskopowe pozwalają na bezpieczne wkładanie i wyciąganie naczyń.

Bosch HXN390D50L

Wysoka jakość i najlepsze wzornictwo sprawiają, że gotowanie na kuchence Bosch HXN390D50L to sama przyjemność. Wolnostojąca kuchenka z płytą gazową oraz termoobiegiem 3D zapewnia perfekcyjny rezultat pieczenia na kilku poziomach jednocześnie. Płyta gazowa posiada cztery palniki, w tym dwa standardowe, jeden oszczędny i jeden szybki.

Przy pokrętłach znajduje się zintegrowana z palnikiem zapalarka, dzięki czemu uruchomimy kuchenkę tylko jedną ręką. Jedna z najlepszych kuchenek gazowo-elektrycznych posiada również termoelektryczne zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu, co gwarantuje bezpieczeństwo korzystania. Piekarnik w kuchence Bosch HXN390D50L oferuje aż 7 funkcji grzania, będziesz więc w stanie przygotować w nim swoje wszystkie ulubione potrawy.

Electrolux EKK54552OX

Ten model marki Electrolux to wygodna kuchenka wyposażona w płytę grzewczą ze stali nierdzewnej, elektroniczny wyświetlacz oraz wielofunkcyjny piekarnik elektryczny. Czteropalnikowa płyta jest odporna na działanie wysokiej temperatury i korozję, ale tym samym jest bardzo łatwa do wyczyszczenia. W razie zalania płomienia lub nagłego zgaszenia palnika kuchenka automatycznie odcina dostęp do gazu, co znacznie podnosi bezpieczeństwo gotowania.

Zintegrowana z pokrętłami zapalarka gazu umożliwia szybkie włączenie palnika bez potrzeby korzystania z zapałek czy zapalniczki. Szklane drzwi piekarnika można w razie potrzeby zdjąć, co znacznie ułatwia całkowite oczyszczenie wnętrza komory z tłuszczu i innych pozostałości po pieczeniu. Warto też wspomnieć, że piekarnik automatycznie przerywa pracę po zakończeniu ustawionego przez użytkownika czasu pieczenia, co znacznie zwiększa komfort przygotowywania różnorodnych potraw i bezpieczeństwo korzystania z urządzenia.

Autorka: Patrycja Hendzel