Data publikacji:

Regulacja hamulców w rowerze. Jak wyregulować hamulce w rowerze?

Hamulce to jeden z najważniejszych elementów każdego roweru. Odpowiednia regulacja hamulców w rowerze pozwola na zatrzymanie w dowolnym momencie. Aby to zrobić nie musisz iść do serwisu! Wystarczy chwila wolnego czasu! Sprawdź, wyregulować hamulce w rowerze.

Dlaczego regulacja hamulców w rowerze jest tak istotna? 

Hamulce stanowią bardzo ważny element każdego roweru, ponieważ to one pozwalają na zatrzymanie dwóch kółek w razie potrzeby. Odpowiednio mocne hamulce uchronią nas przed upadkiem lub zderzeniem z samochodem czy innym uczestnikiem ruchu drogowego.

Niezależnie od tego, czy posiadasz hamulce typu v-brake czy hamulce tarczowe, każde z nich można bez problemu wyregulować. Ocieranie klocków o obręcz bądź tarczę hamulcową często prowadzi do zużycia klocków. Dodatkowo utrudnia jazdę, tworząc niepotrzebne opory.

Zanim przejdziesz do regulacji hamulców rowerowych, sprawdź dokładnie stan okładzin hamulcowych. Spadek siły hamowania jest często spowodowany ich zużyciem. W hamulcach szczękowych znajduje się specjalna podziałka, która podpowiada, ile okładziny jeszcze zostało.

Aby dokonać takiego sprawdzenia w hamulcach tarczowych, należy zdjąć koło. W szczękowych hamulcach dobrze jest spojrzeć na stan linek oraz pancerzy. Zagięcia bądź drobne uszkodzenia również mogą mieć istotny wpływ na siłę hamowania. Jeżeli ustawianie hamulców w rowerze nie pomogło i dalej masz problem z ich działaniem, to konieczna może być wizyta w serwisie.

Regulacja hamulców rowerowych V-brake

Jak wyregulować hamulce w rowerze? Najważniejszym elementem w regulacji hamulców V-Brake jest odpowiednie dopasowanie klocka do obręczy. W tym celu należy poluzować śrubę, która trzyma linkę hamulcową. Dzięki temu każda ze stron będzie poluzowana, co daje swobodny dostęp do regulacji.

Następnie delikatnie odkręć klocek hamulcowy i wraz ze szczęką dociśnij go do obręczy. Pamiętaj, że nie może on dotykać opony! Kolejnym krokiem jest dokręcenie klocka hamulcowego. Nie musisz tego robić z dużą siłą, ponieważ za chwilę może być konieczna korekta regulacji. Wykonaj te same kroki przy drugim klocku hamulcowym.

Po dopasowaniu klocków należy ścisnąć obie szczęki i odpowiednio ustawić linkę hamulcową. Właściwa odległość to około 4 cm, jednak wszystko zależy od konkretnego roweru, dlatego nie zawsze taka wartość będzie poprawna.

Warto wiedzieć, że linka nie może być zbyt mocno poluzowana, ponieważ skok klamki hamulcowej będzie zbyt duży, a klocki będą umieszczone zbyt daleko od obręczy. Poprawna odległość powinna wynosić około 2-3 mm. Jednak to również może wymagać korekty, ponieważ koło z lekkim biciem na boki będzie ocierało o klocki hamulcowe.

Jak regulować hamulce tarczowe w rowerze?

W regulacji hamulców tarczowych chodzi o jak najlepsze ustawienie zacisku, tak aby nie ocierał on o tarczę, co często wywołuje charakterystyczne dzwonienie. Do regulacji hamulców w rowerze będziemy potrzebowali imbusa nr 5 lub klucza typu torx (rozmiar zależy od producenta hamulców).

Zacisk należy poluzować, jednak pamiętaj, aby nie odkręcać go całkowicie! To częsty błąd, prowadzący do niewłaściwej regulacji. Przy odpowiednio poluzowanym zacisku naciskamy klamkę hamulcową. W tym samym czasie dokręcamy śruby. Zacisk ułoży się w odpowiednim miejscu, a ty nie będziesz musiał martwić się o ocieranie klocków.

Autor: Bartłomiej Mazurek