Data modyfikacji:

Rodzaje wiertarek, które warto mieć w domowym warsztacie

Same chęci nie wystarczą, aby zostać bohaterem w swoim domu, jak sugeruje znany spot reklamowy. W dobie wszechobecnej specjalizacji poszczególne narzędzia z tego samego segmentu oferują zupełnie inne możliwości. Nic dziwnego, że przeglądając oferty marketów z narzędziami, można doznać zawrotu głowy. Warto zatem poznać konkretny sprzęt przed jego zakupem, zanim się okaże, że szukaliśmy czegoś zupełnie innego. Dzisiaj zaprezentujemy rodzaje wiertarek i ich przydatność do określonych działań. Czy taki podział w ogóle ma sens? Czy to niepotrzebna komplikacja czy ułatwienie? No cóż, przekonajmy się, jaką wiertarkę wybrać do domu.

rodzaje wiertarek

Podstawowe rodzaje wiertarek

Do czego służy wiertarka? W tym miejscu wiele osób majsterkujących amatorsko mogłoby się obruszyć. Cóż to za pytanie? Odpowiedź przecież jest oczywista! Dopiero fachowcy są w stanie zrozumieć głębokie przesłanie, jakie kryje się w tym niewinnym pytaniu. Oni mają świadomość, że nie chodzi tylko o to, że się obraca, istotne jest także, czym się kręci.

Na początek poznajmy podstawowe typy wiertarek:

  • ręczne,
  • udarowe,
  • magnetyczne,
  • wiertarko-wkrętarki,
  • wiertarko-mieszarki,
  • stołowe,
  • wielowrzecionowe,
  • do szkła,
  • kątowe.

Jak widać, sprawa przestaje być już tak oczywista, prawda? Na pocieszenie można dodać, że część z wymienionych typów nie znajdzie zastosowania w codziennych czynnościach wykonywanych w gospodarstwach domowych. Są to urządzenia przeznaczone raczej do warsztatów. My skupmy się na tym, jaka wiertarka do domu powinna się znaleźć w domowym warsztacie.

Jaka wiertarka do domu?

Wiertarka ręczna

Ze względu na swój niewielki rozmiar wydaje się najbardziej poręcznym rodzajem wiertarki. Tutaj mamy do wyboru sprzęt zasilany bezpośrednio z sieci lub z baterii. W pierwszym przypadku wiertarka będzie dysponować stałą mocą i zdecydowanie większą siłą obrotu. Pracę można wykonywać bez przerwy, przez wiele godzin. To niewątpliwa zaleta.

Jednak w miejscach trudno dostępnych lub takich, gdzie nie ma jeszcze podłączonych gniazd zasilania, zdecydowanie godne polecenia są wiertarki akumulatorowe. Optymalną mocą będzie 18 V, pozwoli to na spokojną pracę przez około trzy godziny. Zakładając, że między poszczególnymi czynnościami następują kilkuminutowe przerwy. W komplecie z reguły znajdują się dwie baterie, dzięki czemu w trakcie eksploatacji jednej druga może się ładować.

Wiertarka udarowa

Ten tym wiertarki z reguły jest większy od poprzedniczki, a tym samym mniej wygodny. Jest jednak niezastąpiony w przypadku konieczności zmierzenia się z warstwą betonu. Montaż barierek na tarasie wylanym z cementu, instalacja rur wodociągowych w ścianie, a nawet powieszenie niewielkiego obrazka może okazać się zadaniem ponad siły bez odpowiedniego narzędzia.

Jaka wiertarka udarowa do domu będzie dobrym wyborem? Producenci wiertarek akumulatorowych udostępniają coraz powszechniej opcję „hamera” w swoim sprzęcie. Oczywiście w takim wypadku należy zdecydować się na odpowiednio dużą moc.

Wiertarko-wkrętarka

Idealny rodzaj wiertarki dla osób składających meble lub przeprowadzających częste naprawy sprzętów elektronicznych. Urządzenie dysponuje niewielką mocą, najczęściej występuje w wersji akumulatorowej. Otwory nim wykonane posiadają niewielką średnicę, jednak istotą działania urządzenia jest szybkie wkręcanie wszelkich nakrętek, śrub i wkrętów. W przypadku wiertarko-wkrętarki niewielkie gabaryty są zaletą z uwagi na poręczność sprzętu.

Przeczytaj, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać

Najlepsza wiertarka do domu

Truizmem byłoby twierdzić, że najlepsza wiertarka do domu powinna łączyć wszystkie wymienione wyżej cechy w jednym. Obecnie można znaleźć taki sprzęt w wersjach sieciowej i akumulatorowej.

Kryteria doboru wiertarki do użytku domowego:

  • wielkość,
  • moc,
  • opcje działania,
  • regulacja prędkości.

Wymiary nie powinny ograniczać funkcjonalności. Na przykład, niezwykle rzadko w warunkach domowych wykonuje się otwory o średnicy większej aniżeli 10 mm. Z tego powodu inwestycję w większy sprzęt można uznać za chybioną.

Moc rzędu 600 W, w przypadku zasilania sieciowego, powinna aż nadto spełnić nasze oczekiwania, podobnie jak 18 V wiertarki akumulatorowej.

U nasady pióra powinna znajdować się regulacja wrażliwości, natomiast na korpusie winien być przełącznik udaru. Wiertarka powinna także zdać egzamin jako wkrętarka, przy odpowiednim ustawieniu prędkości obrotów.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wzbogacić swój sprzęt o bardziej profesjonalny, jednak w niniejszym artykule skupiliśmy się urządzeniach najczęściej wykorzystywanych w domowym zaciszu.

Może się okazać, że nawet jedna, właściwie dobrana wiertarka będzie w stanie spełnić wszystkie oczekiwania, dostarczając tym samym moc satysfakcji.

Autor: Maciej Mrozowski