Data modyfikacji:

Jaki składany rower miejski kupić?

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że rowery są coraz częstszym środkiem lokomocji, zwłaszcza w dużych miastach. Najpopularniejszym wyborem są rowery miejskie, zapewniające wygodną pozycję za kierownicą, ochronę przed zachlapaniem i niezłe możliwości bagażowe. Dobrą alternatywą jest jednak składany rower miejski. Jaką ma przewagę oraz jaki rower składany warto kupić?
mężczyzna na składanym rowerze

Zalety składanego roweru miejskiego

Wielki powrót rowerów składanych podyktowany jest rosnącym zapotrzebowaniem na kompaktowe i łatwe w transporcie rozwiązania. Przewożenie zwykłego roweru w windzie lub bagażniku samochodu jest kłopotliwe, a składany rower miejski rozwiązuje te problemy.

Dodatkowo możliwość złożenia roweru przyda się np. podczas załamania pogody, gdy zechcesz wrócić do domu metrem, tramwajem lub autobusem.

Wejście do zatłoczonej komunikacji miejskiej z dużym rowerem często nie jest możliwe, a złożony „składak” zajmie niewiele więcej miejsca niż podręczna walizka.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na popularność rowerów składanych są kradzieże rowerów. W dobie akumulatorowych szlifierek kątowych, nawet drogie zabezpieczenia typu U-lock nie zapewniają bezpieczeństwa, a pozostawienie roweru na kilka godzin to spore ryzyko – zwłaszcza, jeśli rower jest nowy i atrakcyjny wizualnie.

Jeśli chcesz dojeżdżać rowerem do pracy, na uczelnię lub do znajomych, lepszym rozwiązaniem jest rower składany. Można go szybko złożyć, dzięki czemu zmieści się koło biurka, w szatni czy mieszkaniu bliskiej osoby.

To stuprocentowa gwarancja bezpieczeństwa, a dodatkowo ochrona przed deszczem czy dewastacją.

Sprawdź jaki jest najlepszy rower do 1000 złotych.

Sposób składania roweru

Jeśli pamiętasz dawne rowery składane, być może nie będziesz przekonany do samej idei składania roweru. Modele Wigry 3 czy Jubilat były raczej substytutem pełnoprawnego roweru, nie zaś odpowiedzią na realne potrzeby. Największym ich mankamentem była trudność w ich składaniu.

Główny zawias często się zacinał, a złożenie kierownicy czy obniżenie siodełka wymagało użycia dodatkowych narzędzi. Przez to rowery te rzadko można było zobaczyć w pozycji złożonej.

Aby korzystanie z roweru składanego miało sens, wszystkie elementy muszą dać się złożyć bez użycia narzędzi oraz dużej siły. W nowoczesnych składanych rowerach miejskich stosuje się więc szybkozamykacze, które wystarczy odbezpieczyć, by wygodnie złożyć element.

Jednocześnie zawiasy te są na tyle bezpieczne i wytrzymałe, że nie trzeba obawiać się samoczynnego złożenia. Składanie współczesnego roweru składanego zajmie ci kilkadziesiąt, a przy odrobinie wprawy nawet kilkanaście sekund.

Równie ważne jest to, jakie rozmiary rower osiąga po złożeniu. Jeżeli zależy ci na bardzo małych rozmiarach, sprawdź, czy wszystkie elementy da się złożyć. Liczy się nie tylko system składania ramy, ale i składana kierownica, pedały czy wsuwany wspornik siodełka.

Dzięki temu uda ci się bez problemu zmieścić rower do bagażnika samochodowego lub szafy. Zwróć uwagę na to, czy po złożeniu można rower swobodnie toczyć niczym walizkę – to bardzo wygodne rozwiązanie.

Napęd składanego roweru miejskiego

Jeśli zamierzasz poruszać się głównie po płaskim terenie i na niedługich dystansach, dobrym wyborem może być rower bez przerzutek. To najtańsza i najmniej skomplikowana wersja, więc nie musisz przejmować się regulacją biegów czy uszkodzeniem przerzutki w transporcie.

Daje to także możliwość wykorzystania paska napędowego, który jest znacznie cichszy od klasycznego łańcucha.

Większe możliwości da rower składany z przerzutką tylną. Może to być przekładnia planetarna w piaście, najczęściej trzybiegowa, lub klasyczna przerzutka z wolnobiegiem. Przerzutki w piaście mają w mieście tę przewagę, że można zmieniać biegi nawet na postoju, np. na światłach.

Z drugiej strony klasyczna przerzutka oferuje więcej biegów, co przyda się np. w terenach górzystych lub podczas wypadów za miasto.

Jaki rower składany wybrać?

Radość i wygoda korzystania ze składanego roweru miejskiego uzależniona jest głównie od jednej rzeczy – od jakości wykonania. Zacinający się mechanizm składania lub luzy na zawiasach sprawią, że szybko zniechęcisz się do najtańszej konstrukcji.

Co więcej, tani rower składany z marketu może być zwyczajnie niebezpieczny, a jego elementy zużyją się bardzo szybko.

Z tego powodu warto wybrać modele renomowanych producentów, np. Dahon, Brompton, Strida czy Kross. Są one stosunkowo drogie, jednak gwarantują bezpieczeństwo oraz dostępność części zamiennych.

Dodatkowo dobrej jakości rowery składane wykonane są z lekkich materiałów, co również ma znaczenie w transporcie. Tanie modele wykonane są ze stali, a ich waga, mimo niewielkich wymiarów roweru, może przekroczyć nawet 20 kg.

Ograniczenia składanego roweru miejskiego

Co oczywiste, miejskie rowery składane mają także swoje wady. Małe koła nie wybierają nierówności tak dobrze, jak te z klasycznych rowerów miejskich, a mały rozstaw osi obniża nieco stabilność roweru. Dodatkowo rowery składane są mniej trwałe, a najbardziej narażone elementy to oczywiście system składania.

Mitem jest jednak to, że składane rowery nadają się wyłącznie dla niskich lub lekkich osób. Dobrej jakości rowery składane można dostosować do wyjątkowo rosłych osób, a udźwig konstrukcji może wynieść nawet 160 kg.

Czy warto kupić składany rower?

Kiedy warto kupić składany rower miejski? Przede wszystkim wtedy, gdy warunki mieszkaniowe nie pozwalają na inny rodzaj roweru. Rower składany jest także dobrym wyborem wtedy, gdy zależy ci na możliwości bezpiecznego przechowywania roweru, z dala od złodziei.

Inne zastosowania roweru składanego to np. samochodowe wypady za miasto lub na kemping. Wzięcie roweru składanego zwolni cię z konieczności zakupu i montażu bagażnika rowerowego.

Autor: Szymon Sonik