Sejf domowy to praktyczny sposób, aby zabezpieczyć swoje mienie w razie włamania czy pożaru. Jeśli nie chcesz martwić się o zgromadzoną gotówkę, biżuterię czy ważne dokumenty podczas nieobecności w domu, zobacz, jaki model wybrać i gdzie zamontować sejf w domu.
Sejf do domu nie jest gadżetem zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych. Nawet jeśli rozwiązanie to znasz przede wszystkim z filmów, warto rozważyć montaż sejfu w domu. Dlaczego? W jego wnętrzu możesz umieścić nie tylko gotówkę, ale również biżuterię czy ważne dokumenty, jak np. akty notarialne. Ponadto w schowku tego typu warto przechowywać również pamiątki rodzinne, które mają wartość sentymentalną. Montaż sejfu domowego do wmurowania czy innego modelu może być zatem świetnym sposobem, aby zminimalizować ryzyko kradzieży w razie włamania. A jako zabezpieczenie domu przed włamaniem może posłużyć monitoring w domu.
Zasadniczo sejfy domowe możemy podzielić na dwie grupy w zależności od rodzaju zastosowanego zamka.
Przeczytaj również: Domowa klimatyzacja - wady i zalety
To innymi słowy sejf zamykany na klucz. Ten rodzaj zamka stosuje się w tańszych modelach. Sejfy tego typu są nieco mniej bezpieczne, ponieważ istnieje ryzyko utraty lub zgubienia klucza.
Sejfy zamykane za pomocą elektronicznego zamka to bardziej zaawansowane rozwiązanie. Zwłaszcza jeśli postawisz na model z różnymi udogodnieniami, jak np. funkcją zapisywania każdego otwarcia zamka. Co więcej, sprzęt może być nawet podłączony do alarmu, który poinformuje cię w razie otwarcia sejfu przez niepowołane osoby.
Który z sejfów będzie lepszym rozwiązaniem? Jeśli planujesz zaaranżować schowek na naprawdę wartościowe rzeczy, sejf z zamkiem elektronicznym będzie lepszą opcją.
Sejf do domu może uchronić twoje mienie czy ważne dokumenty nie tylko na wypadek kradzieży, ale również od takich wypadków losowych, jak pożar czy zalanie mieszkania.
Sejf spełniający normy ognioodporności może uchronić twojej mienie nawet w razie pożaru. W sprzedaży znajdziesz szereg różnych modeli, które różnią się trwałością. Poszukując idealnego rozwiązania dla siebie, sprawdź informacje od producenta, czy wybrany przez ciebie model posiada certyfikaty poświadczające spełnienie norm jakościowych. Jako ochronę przed pożarem warto zakupić również czujniki dymu.
To dodatkowy atut, dzięki któremu mienie będzie zabezpieczone także w razie zalania domu.
W tym przypadku masz kilka opcji do wyboru. Możesz postawić na sejf domowy do wmurowania – jest to solidne i bezpieczne rozwiązanie, ponieważ uniemożliwia włamywaczom zabranie całej skrytki. Jak jeszcze ukryć sejf w domu? Innym ciekawym rozwiązaniem, dzięki któremu zamaskujesz sejf, jest wybór modelu meblowego – w takim przypadku sejf można osadzić np. w szafce nocnej czy w schowku biurka lub w szafie. Ten rodzaj sejfów utrudnia zlokalizowanie schowka w razie ewentualnego włamania. W sprzedaży znajdziesz również sejfy wolnostojące, które montuje się do podłoża – wymaga to osadzenia specjalnych kotw, dzięki którym schowek będzie nie do ruszenia.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę wybierając sejf do domu? Na jego pojemność. W sprzedaży znajdziesz skrytki o najróżniejszym litrażu. W przypadku tych najmniejszych liczących sobie około 3-4 litrów pojemności, w środku schowasz naprawdę niewiele. Jeśli jednak chcesz, aby sejf był praktyczny i zmieścił nieco więcej cennych przedmiotów, warto postawić np. na taki liczący sobie 25 l.
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny