Data publikacji:

Składanie komputera – czy warto samodzielnie złożyć komputer?

Zastanawiasz się nad wymianą komputera osobistego, ale nie możesz znaleźć gotowego zestawu spełniającego twoje oczekiwania? Rozważ samodzielne składanie komputera. Zobacz, ile kosztuje i trwa składanie komputera oraz jakie podzespoły wybrać.
składanie komputera

Składanie komputera nie jest niczym strasznym

Myśl o własnoręcznym składaniu komputera dla wielu osób bywa przerażająca. Obawy oczywiście są uzasadnione, ale diabeł nie jest taki straszny, jak go malują.
Jeżeli będziesz postępować z rozwagą i cierpliwością, to bez problemu połączysz wszystkie podzespoły z płytą główną i obudową.
Do montażu komputera nie potrzeba żadnych specjalistycznych narzędzi ani wyjątkowej wiedzy technicznej. Wystarczy, że zaopatrzysz się w śrubokręt z wymiennymi końcówkami (na wszelki wypadek, choć pewnie wystarczy krzyżak), trytytki (znane również jako opaski zaciskowe) do uporządkowania kabli. To tyle…

Ile trwa składanie komputera?

To oczywiście zależy od twoich umiejętności oraz od tego, jaką wybrałeś obudowę, czy zdecydowałeś się na dwie karty graficzne, lepszy system chłodzenia itp.
Myślę, że przy spokojnej i metodycznej pracy można zamknąć się w maksymalnie dwóch godzinach. W tym przypadku pośpiech może być złym doradcą.

Składanie komputera – czy warto?

Zdecydowanie największą zaletą gotowych zestawów jest to, że po dokonaniu zakupu od razu można z niego korzystać. Wystarczy podłączyć monitor oraz resztę peryferiów, aby cieszyć się możliwościami nowego sprzętu. W wielu przypadkach masz od razu zainstalowany Windows 10, więc odchodzi kolejny problem.
Najważniejszym powodem samodzielnego składania komputera jest oszczędność. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli sam skompletujesz podzespoły, to zaoszczędzisz nawet do kilkuset złotych. Czasami będzie konieczne zamawianie przez internet sprzętów z różnych sklepów, ale gra zdecydowanie jest warta świeczki.
Kolejną ogromną zaletą składania komputera jest to, że sam wybierzesz, jakie parametry techniczne ma mieć komputer. W gotowych zestawach zazwyczaj znajduje się jakiś element, który nie pasuje zbytnio do pozostałych.
Często świetne karty graficzne lub procesory umieszczone są obok niskiej jakości kości RAM. Albo sklep wykorzystał niezbyt dobrą płytę główną, nie biorąc pod uwagę wymiany podzespołów w przyszłości.
Chłodzenie oraz zasilanie również dostosowane są do oryginalnie zamontowanych części. Zazwyczaj chęć wymiany jednego elementu wiąże się z koniecznością wymiany innych. W takiej sytuacji wiele osób zdecyduje się na kupno kolejnego gotowego zestawu.
Ponadto, wraz z wyborem każdego podzespołu z osobna, otrzymujesz gwarancję na każdy z tych sprzętów. W sytuacji gdy spali się karta graficzna, nie musisz oddawać do serwisu całego komputera, jedynie ten jeden element.
W każdej chwili możesz również wymienić poszczególne podzespoły, jeśli stwierdzisz, że nie odpowiadają twoim potrzebom. W ten sposób nie zrywasz plomb, które umieszczane są w gotowych zestawach. Tym samym nie tracisz gwarancji i nadal masz możliwość reklamowania pozostałych części.

Składanie komputera krok po kroku

Kompletowanie własnoręcznie budowanego zestawu komputerowego zaczynasz w pierwszej kolejność od doboru odpowiednich podzespołów. Zanim jednak zaczniesz przeglądać oferty sklepów, niezwykle ważne jest, byś określił maksymalną granicę swojego budżetu, a także określił, do czego będziesz używał peceta. Inne komponenty wybierzesz bowiem dla zwykłego multimedialnego komputera do pracy z domu, a inne dla gamingowego peceta, który ma poradzić sobie z każdą najnowszą grą. Z góry określone widełki cenowe pozwolą ci wyeliminować z poszukiwań najtańsze lub najdroższe komponenty.
Pamiętaj, by wszystkie wybrane przez ciebie części znajdowały się w podobnym segmencie cenowym. Superszybka karta graficzna będzie bowiem zbędnym balastem w niewielkim PC od surfowania w sieci, a niezwykle potężny zasilacz okaże się kompletnie bezużyteczny w słabym komputerze biurowym.
Jeżeli nie orientujesz się za bardzo w nowościach na rynku PC i odstraszają cię terminy stosowane przez producentów sprzętu do opisu swoich produktów, nie musisz rezygnować z budowy PC. Dla wielu osób składanie pierwszego peceta to prawdziwa przygoda, daje ci ona sposobność przeprowadzenia własnego researchu i zebrania wiedzy pozwalającej podjąć odpowiednie decyzje zakupowe, co daje sporą satysfakcję.
Oczywiście możesz też polegać na sieci, używając części sugerowanych przez innych użytkowników lub złożyć peceta w konfiguracji sugerowanej przez sprzedawcę. Wybór zależy tutaj w całości od ciebie.

W jakiej kolejności dobierać podzespoły do komputera?

Podzespoły komputera najlepiej dobierać w określonej kolejności, co ułatwi ewentualne zmiany, np. gdy okaże się, że któryś z podzespołów nie jest już dostępny.

Procesor – pierwszy krok

Poszukiwania komponentów zaczynamy od procesora (CPU). To, jaki model wybierzemy, zdecyduje równocześnie o płycie głównej oraz używanych kościach pamięci. Na rynku znajdziesz produkty tylko dwóch firm – AMD oraz Intel. Choć układy producentów różnią się technologiami, w jakich powstają, modele w podobnej cenie oferują podobną wydajność i szybkość.
Procesor obecnie jest najbardziej istotnym elementem zestawu tylko wówczas, gdy twój komputer jest przeznaczony do pracy z profesjonalnymi edytorami grafiki, wideo i muzyki oraz innymi zaawansowanymi zadaniami. Nawet w bardzo dobrych modelach pecetów do gier i zabawy znajdziesz przeważnie CPU ze średniej półki cenowej (do około 1200–1400 złotych). Pomocny w wyborze będzie ranking procesorów.

Płyta główna – układ nerwowy komputera

Mając już upatrzony procesor, możesz przejść do wyboru płyty głównej. Jaka płyta główna będzie dobrą opcją? Jak zaznaczyliśmy, wybierasz ją pod konkretny model procesora. Istotny jest tutaj tzw. socket, a więc gniazdo, do którego wpinasz CPU.
Warto podkreślić, że większość producentów oferuje poszczególne modele płyt w dwóch wariantach – dla procesorów AMD i Intel. Oznacza to, że bez względu na to, na jaką markę się zdecydujesz, możesz skorzystać z upatrzonego modelu. Płyta główna decyduje w dużej mierze o funkcjonalności komputera. Zwróć więc uwagę na liczbę gniazd rozszerzeniowych dla dysków i kości pamięci, a także portów USB. W dużej mierze determinują one fizyczne wymiary komponentu.
Na szczęście producenci stosują kilka standardowych rozmiarów płyt, do których dopasowane są obudowy komputerów. W standardowych komputerach do pracy i gier stosuje się przede wszystkim płyty ATX, do małych skrzynek przeznaczone są kompaktowe modele Micro-ATX i Mini-ITX.
Płyty główne z wyższej półki oferują często dodatkowe chłodzenie pod postacią dużych radiatorów, a także dodatki, takie jak wbudowany moduł Bluetooth i Wi-Fi lub wysokiej jakości komponenty audio.

Karta graficzna – najdroższy komponent komputera

W większości przypadków karta graficzna (GPU) okaże się najdroższym komponentem komputera, nawet gdy budujesz tańszego multimedialnego peceta. Podobnie jak w przypadku procesorów, użytkownicy wybierają tutaj pomiędzy układami produkowanymi tylko przez dwie firmy – AMD i Nvidia. Od wielu lat zdecydowanym liderem rynkowym pozostają produkty Nvidii, oferujące najlepszą kompatybilność z grami i oprogramowaniem, a także najciekawsze innowacje technologiczne.
Układy Nvidii i AMD tworzone są przez wielu różnych producentów, którzy dodatkowo wzbogacają je o właściwe dla siebie elementy, takie jak zaawansowane chłodzenie, więcej pamięci RAM lub podświetlenie. W przypadku gdy planujesz kupno GPU do gier, najlepiej zapoznać się z dostępnymi w sieci testami wydajności najnowszych modeli i wybrać ten, który mieści się w twoim budżecie.

Pamięć RAM – bez niej ani rusz

Parametry pamięci RAM mogą mieć spory wpływ na działanie oprogramowania. Standardem dla pecetów z systemem Windows jest obecnie 16 GB pamięci RAM – wystarcza ona do wykonania większości zadań i sprawdza się też w grach. W przypadku gdy chcesz używać PC do zaawansowanych programów graficznych oraz edytorów wideo i zdjęć, w tej chwili rozsądnym wyborem są kości 32 GB.
Pamięć należy dobrać do typu, jaki obsługuje płyta główna. Na razie normą są kości DDR4, ale wkrótce coraz popularniejszy będzie standard DDR5. Zwróć uwagę, na ilu kościach sprzedawany jest wybrany przez ciebie RAM. Małe płyty główne mają bowiem jedynie dwa gniazda.

Dysk – tutaj przechowujesz wszystkie dane

Dysk to podstawowy nośnik danych, na którym zainstalowany jest system operacyjny oraz wszystkie aplikacje. Dziś, zamiast klasycznego, magnetycznego dysku HDD, stawia się na szybsze i bardziej niezawodne modele półprzewodnikowe SSD. Najlepszym wyborem są urządzenia na karcie M.2 PCIe, które wpinamy do specjalnego portu na płycie głównej. Standardowo posiadają zazwyczaj wielkość od 512 GB do 1 TB.
Zwróć uwagę, że większość płyt głównych ma tylko jeden port M.2 PCIe. Jeżeli potrzebujesz większej przestrzeni dyskowej, musisz zdecydować się na drugi, nieco wolniejszy dysk SATA.

Zasilacz – moc z gniazdka

Zasilanie wszystkim podzespołom dostarcza zasilacz. Nie traktujmy tego komponentu po macoszemu, bowiem chroni on komputer przed nagłymi skokami napięcia w sieci elektrycznej, które są w stanie w mgnieniu oka uszkodzić komponenty warte wiele tysięcy złotych. Stawiaj więc na urządzenia markowych producentów. Oczywiście ważna jest w tym wypadku maksymalna moc zasilacza. Dla przeciętnego komputera w zupełności wystarczy model 500–600 W.
Gamingowy sprzęt z najnowszą kartą graficzną, kilkoma dyskami i dodatkowym chłodzeniem będzie wymagał najprawdopodobniej co najmniej 650 W zasilania. W razie powstania jakichkolwiek wątpliwości możesz obliczyć maksymalne zapotrzebowanie twojego PC na prąd, korzystając z dostępnych w sieci kalkulatorów mocy.

Obudowa – zwieńczenie naszego dzieła

Na koniec zostaw sobie wybór odpowiedniej obudowy do twojego zestawu. Skrzynkę dobierasz oczywiście odpowiednio do rozmiaru płyty głównej – w informacji producenta znajdziesz konkretne wymiary obsługiwanych płyt głównych. Warto też byś zwrócił uwagę na długość karty graficzne. Najlepsze i największe modele GPU nie zawsze mogą zmieścić się w wybranym modelu. Nawet jeżeli uda ci się je tam umieścić, możesz mieć poważne problemy z podłączeniem kabli do różnych podzespołów, albo nie uruchomisz poprawnie przednich wentylatorów chłodzących.
Najważniejszymi kwestiami podczas wyboru obudowy jest jej estetyka i ergonomia. O ile ta pierwsza cecha zależy od gustu, druga ma duży wpływ na działanie komputera. Po pierwsze, zwróć uwagę na liczbę wlotów i wylotów powietrza, a także to, jak wiele wentylatorów znajduje się we wnętrzu skrzynki, a także ile może być w niej dodatkowo zainstalowanych. Ma to znaczenie przede wszystkim dla gamingowych PC, w których skuteczne chłodzenie podzespołów to podstawa. Tutaj ponownie warto sięgnąć do testów produktów oraz opinii użytkowników.
Zdjęcie: Envato Elements