Data publikacji:

Co lepsze: sprężyny bonell czy faliste?


Wiele różnorodnych technologii i rozwiązań stosowanych w meblach wypoczynkowych oraz materacach pozwala na wybór takich sprzętów, które spełnią oczekiwania odnośnie komfortu oraz funkcjonalności. Popularne sprężyny bonell, kieszeniowe, faliste, a może wypełnienia i materace piankowe różnego typu? Możliwości jest dużo. Co będzie lepsze do spania, sprężyny faliste czy bonell? Czym różnią się te dwa popularne typy sprężyn, gdzie obecnie najczęściej znajdują zastosowania?
łóżko

Jakie sprężyny są stosowane w materacach i meblach do wypoczynku?

Jak wybrać jak najlepsze materace? Jednym z elementów, na które należy zwrócić uwagę, są sprężyny. Jeżeli zastanawiasz się, co sprawdzi się lepiej, sprężyny bonell czy faliste, wszystko zależeć będzie od miejsca użycia. Wśród najczęściej stosowanych typów sprężyn w produkcji materaców oraz mebli tapicerowanych można wyróżnić:

  • Sprężyny bonell. Spiralne elementy o wysokości 9-14 cm, ukształtowane na wzór klepsydry z drutu stalowego o średnicy nieco ponad 2 mm, tworzą formatkę dzięki szeregowym połączeniom, mogą posiadać również ramkę dodającą sztywności; mają przede wszystkim cechę sprężystości progresywnej.
  • Sprężyny kieszeniowe. Pocket, multipocket, czyli sprężyny niezależne, opakowane w kieszenie z materiału, ułożone na formatce; mogą tworzyć niezależne strefy o różnej elastyczności, cechują się sprężystością miejscową.

Sprawdź nasz pojedynek materac sprężynowy czy piankowy

  • Sprężyny faliste. Są wycinanymi w fale drutami, zwanymi także sprężynami zig-zag, w typie A - z płaskiego drutu, lub B - okrągłego; stosowane głównie w meblach tapicerowanych czy siedzeniach oraz kanapach samochodowych, jako sprężysta warstwa podtrzymująca, czasem łączona z innym typem sprężyn lub sprężystych materiałów.

Jaki materac do spania wybrać? Co będzie lepsze do spania, sprężyny faliste czy bonell? Oczywiście te drugie, choć najlepszą ergonomię snu zapewni materac kieszeniowy o odpowiedniej twardości. O poziomie sprężystości oraz zachowaniu materaca z poszczególnymi rozwiązaniami - sprężyny faliste czy bonell, kieszeniowe albo elastyczne pianki, decydują także dobrze dobrane stelaże do łóżek.

Funkcjonalne materace ze sprężynami bonell

Materace bonell to rozwiązania ekonomiczne i wygodne, choć nie dające takiej możliwości dostosowania do potrzeb użytkownika jak materace kieszeniowe czy hybrydowe, łączące kilka rodzajów materiałów elastycznych. Z uwagi na fakt, że sprężyny typu bonell są ze sobą połączone, tworzą powierzchnię niereagującą punktowo na nacisk, a uginającą się w pewnym stopniu również w okolicy. Dzięki temu materac czy siedzisko nie ulega miejscowym odkształceniom po dłuższym użytkowaniu.

Przez to jednak sprężyny bonellowe samodzielnie nie mogą stworzyć optymalnego podparcia dla kręgosłupa, jednak bywają łączone na przykład z warstwą pianki wysokoelastycznej czy termoplastycznej dającej dodatkowe właściwości. Wtedy sprężyny bonell opinie wśród użytkowników mogą mieć wyjątkowo dobre.

Sprężyny faliste - zastosowanie

Zastanawiasz się, co wybrać, sprężyny bonellowe czy faliste? Być może w meblach korzystne okaże się połączenie obydwu rozwiązań, gdyż samodzielnie sprężyny faliste do spania raczej nie są stosowane. Inne jest ich główne zadanie - tworzenie sprężystego podtrzymania siedziska czy oparcia, zaczepionego najczęściej do drewnianej ramy.

Jeżeli mebel ze sprężynami falistymi będzie służył do spania, będzie zapewne wyposażony w dodatkowe warstwy pianki tapicerskiej czy innego sprężystego wypełnienia. Można podnieść jego komfort, stosując materace nawierzchniowe.

Sprawdź także, jak dobrać twardość materaca

Jeżeli kupujesz meble wypoczynkowe, materac albo łóżko i rozważasz sprężyny faliste czy bonell, które lepsze, dzięki zebranym w artykule informacjom możesz wybrać świadomie. Weź pod uwagę wszystkie wady i zalety poszczególnych rozwiązań, by zapewnić sobie optymalny komfort i funkcjonalność.

Autorka: Aleksandra Ginalska