Data publikacji:

Co oznacza, gdy telefon się nie ładuje i co zrobić?

W codziennym życiu w ogromnym stopniu polegamy na smartfonach, dlatego tak wielką wagę przykładamy do ich bezproblemowego działania. Kiedy urządzenie zaczyna zachowywać się w niespodziewany sposób wiele osób wpada w niepotrzebną panikę, często od razu udając się do serwisu, który nieraz będzie domagał się sporych sum za prostą diagnostykę sprzętu. Odpowiadamy tak więc, co zrobić w takim przypadku, gdy telefon się nie ładuje po podłączeniu do zasilania?
Smartphone with connected plug of charger. Telephone charging

Telefon nie ładuje – sposoby na rozwiązanie problemu

Jeżeli po podłączeniu smartfona do ładowarki urządzenie nie reaguje w żaden sposób o rozpoczęciu uzupełniania energii, nie słyszymy więc krótkiego sygnału dźwiękowego, a ikonka mocy pozostaje niezmienna, jest to oczywiście znak, że mamy problem. Do sytuacji powinniśmy jednak ze spokojem i po kolei wyeliminować wszystkie potencjalne przyczyny usterki. Wiele z nich jest bardzo prozaicznych i usuniemy je samodzielnie bez ponoszenia żadnych kosztów. Dlaczego ładowanie telefonu nie działa?

Zmień źródło zasilania

Najbardziej prozaicznym powodem niemożności naładowania telefonu jest niedziałające gniazdko lub przedłużacz. Do awarii takiego typu może dojść w kompletnie niespodziewanym momencie i niekoniecznie będzie ona widoczna (iskra lub zapach spalenizny).
Przed podjęciem innych kroków, warto więc w pierwszej kolejności sprawdzić inne źródło napięcia, i wpiąć w nie ładowarkę, w ten sposób unikniemy bólu głowy podczas próby identyfikacji problemu z telefonem.

Sprawdź kabel USB

Bardzo często winnym problemów z ładowaniem jest używany przez nas kabel USB. Nawet jeżeli z zewnątrz nie widać na nim żadnych uszkodzeń nie znaczy to, że nie może być uszkodzony. Do zniszczenia przewodu może dojść na wiele sposób, najbardziej wrażliwe są tutaj zwłaszcza wtyczki. Jeżeli nie obchodzimy się z nimi w odpowiedni sposób i mocno wyginamy je w różnych kierunkach, albo mocno zwijamy z całym przewodem, delikatne żyły we wnętrzu kabla ulegają przerwaniu i nadaje się on do wyrzucenia.
W pierwszej kolejności sprawdźmy więc czy kabel został poprawnie włożony do końca. Jeżeli tak się dzieje, przetestujemy telefon z innym przewodem (zawsze warto mieć pod ręką zapasowe egzemplarze).

Przetestuj ładowarkę

Rzadziej za opisywane problemy odpowiada uszkodzona ładowarka. Czasem to, że działa niewłaściwie staje się od razu jasne, gdy dobywa się z niej zapach spalenizny lub zaczyna się niebezpiecznie nagrzewać. W innych przypadkach nie daje jednak żadnych jasnych znaków, warto wówczas przetestować ją z innym urządzeniem i sprawdzić, czy uzupełniamy jego akumulator.
Na szczęście przeciętną ładowarkę możemy względnie szybko wymienić. Pamiętajmy jednak, by kupować sprawdzone markowe zamienniki, zwłaszcza jeżeli często korzystamy z opcji szybkiego ładowania.

Sprawdź port USB

Uszkodzony port USB to równie częsta przyczyna problemów ładowania telefonu, co uszkodzony kabel. Powody zniszczenia złącza są bowiem zbliżone. Wejście USB ulega awarii na skutek wielokrotnego szarpania lub wyginania podłączonego do niego kabla. Tutaj niestety rozwiązanie jest już tylko jedne, musimy wymienić port na nowy, do czego potrzebować będziemy pomocy specjalisty w serwisie telefonów, który posiada odpowiednie narzędzia.
Często port USB odmawia posłuszeństwa także na skutek zalania lub poważnego zabrudzenia styków. Jeżeli jest ono zauważalnie brudne do czyszczenia możemy użyć kosmetycznego patyczka lub wacika nasączonego niewielką ilością alkoholu.
Po całkowitym wyschnięciu złącza sprawdzamy, czy otrzymujemy ponowne połączenie. Tutaj próbę warto przeprowadzić również podłączając smartfon do komputera. Jeżeli system operacyjny PC nie wykrywa nowego urządzenia, to dobry znak, że trzeba będzie wybrać się do punktu napraw i wymienić cały port.

Skontroluj stan baterii

Źródeł naszych zmartwień może być również bateria smartfona. Nie oznacza to jednak zawsze, że uległa ona uszkodzeniu. W pierwszej kolejności przypomnijmy sobie, czy nie pozwoliliśmy się kompletnie jej wyładować. W takich sytuacjach bowiem telefon potrzebuje nawet kilkunastu minut do rozpoczęcia wyświetlania informacji o ładowaniu.
Coraz więcej modeli telefonów oferuje funkcję indukcyjnego ładowania sprzętu, które nie wymaga podłączania żadnych przewodów. Przydaje się ona świetnie, jeżeli chcemy zweryfikować, czy akumulator nadaje się do wymiany. Jeżeli po użyciu bezprzewodowej ładowarki bateria daje znaki życia, oznacza to, że przyczyny problemów tkwią w innymi miejscu (kabel, ładowarka itd.).
Sprawdź, co robić, gdy telefon szybko się rozładowuje

Zaktualizuj system, zrestartuj urządzenie i sprawdź zainstalowane oprogramowanie

Nie zapominajmy, że za brak możliwości ładowania telefonu odpowiadać może również jego oprogramowanie. Przyczyn może być tutaj bardzo wiele. Na początek warto po prostu zrestartować urządzenie i sprawdzić, czy nastąpiły jakieś zmiany po podłączeniu ładowarki. Ładowanie jest też blokowane nieraz przez system błędy w systemie operacyjnym, przekonajmy się więc, czy mamy zainstalowaną jego najnowszą wersję oraz wszystkie najnowsze aktualizacje.
Zdjęcie: Envato Elements