Data modyfikacji:

Jak wybrać telewizor do samochodu?

Każdy rodzic wie, że zajęcie uwagi dzieci w czasie podróży samochodem jest na wagę złota. Cóż mogłoby sprawdzić się w tej roli lepiej niż stare i poczciwe bajki? To jednak niejedyny powód, dla którego warto kupić telewizor samochodowy. Sprawdź, kiedy warto kupić telewizor do samochodu oraz jaki model wybrać.

telewizor do samochodu

Czy warto kupić telewizor do samochodu?

Choć przykład podróży z dziećmi, które próbujemy zająć grami na podróż czy właśnie oglądaniem bajek, wydaje się najbardziej obrazowy, istnieje więcej sytuacji, w których telewizor samochodowy będzie dobrym towarzyszem. Przyda się chociażby kierowcom ciężarówek, którzy w czasie postoju mogą obejrzeć ulubiony program lub serwis informacyjny. Telewizory do samochodu często wybierane są także przez miłośników kamperów oraz van-life.

Jak zamontować telewizor samochodowy?

Jednym z największych błędów jest podróżowanie z tabletem w ręku. W czasie wypadku lub ostrego hamowania takie urządzenie przeradza się w groźny pocisk. Jakikolwiek telewizor planujesz wybrać, upewnij się, że da się go trwale zamontować. Duże telewizory wolnostojące najlepiej w czasie podróży spakować i schować w bagażniku.

Jaki typ telewizora samochodowego wybrać?

Telewizor samochodowy w radiu

Rozbudowane systemy multimedialne z dużym ekranem bardzo często mają funkcję telewizora. Co ciekawe, nie muszą to być modele 2-din. Niektóre radia samochodowe mieszczące się w jednej kieszeni mają wysuwany ekran.

Telewizor samochodowy w zagłówku

Popularnym rozwiązaniem są telewizory umieszczone w zagłówku. Zazwyczaj mają zaledwie ok. 7 cali, ale do wyświetlania dziecięcych bajek wystarczą.

Telewizor samochodowy wolnostojący

Z przenośnego telewizora skorzystasz nie tylko w aucie, ale i na działce lub kempingu.

Telewizor samochodowy w podsufitce

Dobrym miejscem na montaż telewizora do samochodu jest również podsufitka. Zmieszczą się na niej nawet całkiem duże, dziesięciocalowe modele.

Telewizor samochodowy na stelażu

Duży telewizor samochodowy z uchwytem to dobry wybór dla kierowców ciężarówek.

Zasilanie telewizora samochodowego

Mały telewizor samochodowy nie wymaga zasilania 230 V oraz korzystania z przetwornicy prądu. Wystarczy zasilanie 12 V lub 24 V, czyli to, które obsługuje zapalniczkę samochodową. Najlepszym wyborem są telewizory z wbudowanym akumulatorem.

Dzięki temu czerpią energię w tracie jazdy, a po wyłączeniu silnika nie rozładowują akumulatora. Jeśli planujesz zakup telewizora do kampera, warto rozpatrzeć również inwestycję w panele fotowoltaiczne. Własna „elektrownia” pozwoli ci korzystać z telewizora oraz innych akcesoriów elektrycznych przez długi czas.

Sprawdź również ranking najlepszych radioodtwarzaczy samochodowych.

Jaki telewizor samochodowy wybrać?

Dekoder DVB-T

Telewizor samochodowy odróżnia od zwykłego monitora to, że ma on wbudowany tuner DVB-T. Jest on niezbędny do odbierania telewizji naziemnej oraz wyświetlenia popularnych kanałów.

Wejście na USB, HDMI i kartę SD

Obsługa USB, DVD, SD oraz możliwość otworzenia filmów w różnego rodzaju formatach to standard, ale warto się upewnić przed zakupem. Na rynku znajdziesz wiele modeli telewizorów trącących myszką, których użyteczność pozostawia wiele do życzenia. Popularne formaty filmów to m.in. MP4, DIVX, AVI, MKV, WMV, RMVB, TS.

Jakość obrazu

Tutaj musisz uwzględnić nie tylko przekątną ekranu oraz rozdzielczość wyświetlacza, ale i inne parametry. Telewizor powinien być wystarczająco jasny (oglądanie na słońcu). Duże znaczenie ma również kąt patrzenia. Najtańsze wyświetlacze bywają nieczytelne (przekłamane kolory, ciemny ekran), jeśli spojrzy się na nie pod kątem.

Format wyświetlania

Z biegiem lat format wideo staje się coraz bardziej panoramiczny. Jeśli chcesz wykorzystać ekran telewizora w pełni, wybierz model o proporcjach 16:9. Standard 4:3 sprawi, że u góry i dołu ekranu ujrzysz czarne pasy.

Dodatkowa antena

Akcesoryjna antena montowana na dachu zdecydowanie poprawi jakość obrazu.

Dodatkowe funkcje

Możliwość przekształcenia telewizora samochodowego w kamerę cofania lub nawigację GPS to spora zaleta.

Autor: Szymon Sonik