Data modyfikacji:

Jaki tynk wybrać? Silikonowy czy silikatowy?

Tynk silikonowy i silikatowy są popularnymi rodzajami tynków cienkowarstwowych. Jeden i drugi rodzaj tynku jest stosowany do wykonywania elewacji zewnętrznych. Jakie są podobieństwa i jakie różnice między nimi? Jak i kiedy należy je stosować? Przed wyborem najwłaściwszego rozwiązania koniecznie trzeba poznać właściwości obu rodzajów tynku. Podpowiadamy, czy lepiej wybrać tynk silikonowy czy silikatowy.

tynk

Tynk silikonowy a silikatowy

Istnieje kilka rodzajów tynków cienkowarstwowych służących do wykonywania tynków wewnętrznych oraz zewnętrznych elewacji budynków. Są to tynki mineralne, akrylowe, silikonowe, silikatowe, silikonowo-silikatowe i polimerowo-krzemianowe. Te, które dobrze znoszą czynniki atmosferyczne, takie jak tynk silikonowy czy silikatowy, stosowane są do wykonywania elewacji zewnętrznych. Tynk cienkowarstwowy nakłada się jedną warstwą o grubości nie większej niż wielkość ziaren tynku.

Zobacz, jak wyrównać ściany

Zalety i wady tynku silikatowego

Tynk silikatowy (krzemianowy) to rodzaj tynku, w którym spoiwem dla krzemianów jest potasowe szkło wodne z dodatkiem żywic syntetycznych. Nakładanie tynku silikatowego wymaga dużej precyzji, bo nawet kiedy jest świeży, trudno go usunąć. Aplikacja wymaga suchej i bezdeszczowej pogody z temperaturą od +10 °C do +25 °C (takie warunki występują w okresie od maja do przełomu września i października) przez cały czas wiązania tynku z podłożem. Podłoże musi być suche, czyste i wyrównane.

Tynk silikatowy jest stosunkowo wytrzymały i paroprzepuszczalny, a jego zasadowy odczyn chroni go przed porastaniem glonami, pleśniami i grzybami. Tynk silikatowy jest produkowany w jasnych i stonowanych barwach, ponieważ ze względu na technologię produkcji nie jest możliwe barwienie ich na intensywne i ciepłe kolory. Ze względu na strukturę tynku silikatowego trudno z niego usunąć zanieczyszczenia pyłowe.

Zalety i wady tynku silikonowego

Do produkcji tynku silikonowego wykorzystuje się polimerowe żywice krzemoorganiczne. Tynki silikonowe są elastyczne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe. Są bardzo odporne na zanieczyszczenia pyłowe, znacznie gorzej radzą sobie z zanieczyszczeniami organicznymi i dlatego dodawane są do nich środki grzybobójcze. Są paroprzepuszczalne i dobrze chronią elewację przed deszczem.

Tynki silikonowe są odporne na działanie promieni UV, a technologia produkcji umożliwia barwienie ich na mocne i jaskrawe kolory w pełnym zakresie barw, których nie tracą w miarę upływu czasu. Szerszy zakres temperatur, w których mogą być aplikowane, oraz łatwość i szybkość nakładania sprawiają, że tynki silikonowe dają zadowalający efekt nawet w trudnych warunkach, takich jak renowacja fasad starych budynków. Mogą być stosowane zarówno do ścian ocieplanych styropianem, jak i wełną mineralną.

Sprawdź nasz ranking tynków silikonowych:

Tynk silikonowy a silikatowy . Jaka jest różnica?

Różnica cech między tynkiem silikonowym a silikatowym sprawia, że tynk silikatowy polecany jest do stosowania w bliskim sąsiedztwie zbiorników i cieków wodnych oraz na terenie podmokłym, a także tam, gdzie do ocieplenia ścian zastosowano wełnę mineralną.

Dzięki dużej odporności na biodegradację może być z powodzeniem stosowany w pobliżu lasów, parków i intensywnie pylących roślin. W dużych ośrodkach miejskich, w pobliżu ruchliwych dróg i terenów przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie występuje wysoka zawartość pyłów w powietrzu, lepiej sprawdzi się tynk silikonowy.

Tynk silikonowy ma większą żywotność i łatwość aplikacji oraz mniejsze ograniczenia pogodowe w czasie nakładania. Zapewnia też większy wachlarz kolorów, szczególnie kiedy zależy nam na mocnych, soczystych barwach. Cena tynku silikonowego jest wyższa od ceny tynku silikatowego.

Tynk silikonowy. Jakiej firmy?

Kupując tynk zewnętrzny, możemy wybrać nie tylko rodzaj i kolor, ale także fakturę o różnym poziomie wyrazistości w postaci tzw. baranka lub kornika. Jakiej firmy tynk silikonowy jest najlepszy?

Wszyscy wiemy, że produkty różnych firm mogą się różnić składem i zastosowaną technologią produkcji. Cena tynku silikonowego lub silikatowego jest istotna, bo nie warto przepłacać, ale podczas zakupu warto zwrócić uwagę na wydajność tynku silikonowego czy silikatowego deklarowaną przez producenta. Wysoka jakość w dobrej cenie to podstawowe kryterium wyboru. Przy wyborze może być pomocny aktualny ranking tynków silikonowych oraz opinie użytkowników i fachowców.

Autor: Lech Wójcik