Data modyfikacji:

Rodzaje stołów do kuchni i jadalni

Wybór odpowiedniego stołu do kuchni i jadalni jest bardzo istotny – w końcu będziecie spędzać przy nim dużo czasu i to nie tylko podczas posiłków. Zastanawiasz się, jaki stół będzie najlepszy do twojego wnętrza? Zapraszamy do poniższego poradnika, w którym przedstawiamy różne rodzaje stołów – opowiadamy o poszczególnych kształtach, materiałach wykonania oraz innych funkcjonalnościach, na jakie warto zwrócić uwagę. 

typy stołów

Rodzaje stołów – jaki wybrać kształt?

Na rynku znajdziesz różne typy stołów, ale jednym z najistotniejszych parametrów podczas jego kupna jest wybór odpowiedniego kształtu. Zatem, jaki kształt stołu wybrać? Poniżej przedstawiamy wady i zalety każdego z rozwiązań, dzięki którym wybierzesz praktyczny stół do małej kuchni czy duży stół do jadalni.

Stoły kwadratowe i prostokątne

Takie typy stołów są ciągle najpopularniejsze. Świetnie wyglądają jako centralna część kuchni czy jadalni, a także pod ścianą. Ponadto są dostępne w małych, jak i bardzo dużych rozmiarach – to idealnie rozwiązanie dla dużych rodzin

Czy taki stół ma jakieś minusy? Niestety tak. Przede wszystkim ostre krawędzie. Ponadto przy dużych kwadratowych lub prostokątnych stołach często pojawia się problem ze swobodną dyskusją czy podawaniem posiłków. Trudno będzie prowadzić rozmowę z kimś, kto siedzi po przeciwległej stronie – szczególnie jest to widoczne w stołach prostokątnych

Stoły okrągłe 

Takie stoły nie mają krawędzi, a więc są bardzo bezpieczne, szczególnie w domach z małymi dziećmi. Ponadto siedząc przy nich, wszyscy domownicy i goście mogą ze sobą swobodnie rozmawiać i podawać sobie posiłki. Taki stół ciekawie wygląda też w kuchennej aranżacji – ma opływowe kształty, więc prezentuje się atrakcyjnie i dodaje wnętrzu przytulności. 

Jakie wady ma taki kształt stołu? Przede wszystkim ma mniejszą powierzchnię użytkową ze względu na ścięte rogi. Porównując stół kwadratowy o mniej więcej tym samym wymiarze, co stół okrągły, ten pierwszy ma nieco więcej powierzchni użytkowej. Po drugie, stół okrągły najlepiej wygląda w centralnej części kuchni. Stawiając go przy ścianie, nie wykorzystacie w pełni jego potencjału. 

Stoły owalne 

Takie typy stołów są co prawda spotykane coraz rzadziej, ale z pewnością znajdą swoich zwolenników. Stół owalny to dobry kompromis między stołem okrągłym a prostokątnym – nie ma ostrych krawędzi, a jego powierzchnia użytkowa jest nieco większa niż w stole okrągłym. Wady? Taki model ciężko wpasować w aranżację kuchni czy jadalni. 

Stoły trójkątne

Takich stołów jest na rynku bardzo mało, ale czasem się zdarzają. To dobre rozwiązanie do bardzo małych pomieszczeń, gdzie na stół jest przeznaczony jedynie jeden róg kuchni lub jadalni. Mały stół trójkątny sprawdza się w kawalerkach lub do mieszkań, gdzie będzie korzystać z niego jedna lub maksymalnie dwie osoby. 

Typy stołów – zwróć uwagę na funkcję rozkładania oraz regulację wysokości

Stół rozkładany czy nie – to jest pytanie, które zadaje sobie wiele osób. Niestety nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli często przyjmujesz gości, a w swojej kuchni czy jadalni nie masz zbyt wiele miejsca, to model rozkładany wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Co daje regulacja wysokości? Stół jest wówczas bardziej uniwersalny – można przy nim spożywać posiłki, pracować, a nawet wypić kawę i potraktować go jako stolik kawowy. Warto dodać, że stoły z regulacją wysokości będą mniej stabilne. Jeśli zależy ci na takiej funkcji, to szukaj jej w mniejszych stołach. Duży stół z regulacją wysokości nie jest najlepszym pomysłem. 

Typ stołu w kuchni i jadalni – materiał też jest niezwykle istotny 

Jesteśmy wzrokowcami, a więc wybierając stół, najpierw zwracamy uwagę na jego kolor i materiał wykończenia. Pamiętajmy jednak, że materiał to nie tylko kwestia estetyki, ale także trwałości mebla. Jaki zatem stół wybrać? Poniżej porównanie kilku najbardziej popularnych materiałów, z jakich wykonuje się stoły do kuchni oraz jadalni. 

Drewno i materiały drewnopodobne 

Trzeba przyznać, że drewniany stół to mebel z duszą. Wybierając taki rodzaj stołu, musisz liczyć się z tym, że będzie on „żył”. Z wiekiem drewno może zmienić swoje wybarwienie, mogą pojawić się na nim odpryski czy rysy.

Ponadto o drewniany stół należy odpowiednio dbać – szlifowanie jego powierzchni, a później zabezpieczenie lakierem to zabiegi, które należy wykonywać raz w roku (przeczytaj, jaki impregnat do drewna wybrać). Pomyśl też, czy chcesz mebel ze sklejki, czy z drewna litego. Ten drugi będzie masywny i znacznie cięższy, co wpłynie na jego mobilność. 

Ale nie demonizujmy drewnianych stołów – to naprawdę przepiękne meble, które mogą towarzyszyć rodzinie latami. Ponadto drewniany stół jest naturalny i wspaniale wpisze się w każde wnętrze. Nie wspominając o tym, że nigdy nie wyjdzie z mody.

Metal 

Stoły metalowe są odporne, higieniczne i łatwo utrzymać je w czystości – nie rozwijają się na nich bakterie, a sam metal jest odporny na wnikanie wszelkich drobnoustrojów. Należy jednak na nie uważać – jeśli kupicie stół ze słabej jakości metalu, to możecie mieć problemy z jego korozją i znacznie większą podatnością na zarysowania.

Stół metalowy ciekawie wygląda w loftowych, modernistycznych i surowych kuchniach oraz jadalniach. Może stanowić naprawdę piękny element wystroju i stać się centralnym punktem danego pomieszczenia. 

Szkło

Stoły szklane są łatwe w czyszczeniu i wbrew pozorom wytrzymałe – takie stoły najczęściej wykonane są ze szkła hartowanego, więc naprawdę ciężko je rozbić. Niestety, mają tendencję do tworzenia zarysowań i stłuczeń, które najczęściej pojawiają się po bokach. Jakie są jeszcze zalety szklanych stołów? Ze względu na swoją lekką formę, rewelacyjnie sprawdzają się do małych wnętrz – taki stół wpasuje się w przestrzeń i nie da efektu „zagracenia”.

Szklanych stołów nie polecamy jednak rodzinom z małymi dziećmi – ostre rogi szklanego stołu będą dla maluchów wyjątkowo niebezpieczne. Pamiętajcie, że o szklany blat należy dbać – podczas posiłków korzystajcie z podkładek, a stół myjcie po każdym posiłku. 

Autorka: Klaudia Borycka