Data modyfikacji:

Jak wybrać mały stół do kuchni?

Aranżacja małej kuchni to duże wyzwanie. Na niewielkim metrażu nie ma miejsca na nietrafione rozwiązania i wszystkie meble muszą być niemal szyte na miarę pomieszczenia. Jak w takim razie rozwiązać problem małego stołu kuchennego? Zobacz kilka ciekawych pomysłów na mały stół do kuchni.

mały stół do kuchni

Jaki mały stół do kuchni?

Jakie wymiary powinien mieć mały stół do kuchni, aby zapewnić swobodę użytkowania? Szacuje się, że na jedną osobę powinna przypadać przestrzeń o wymiarach przynajmniej 60 × 40 cm. To oczywiście jedynie szacunki, ponieważ niewielki metraż rządzi się swoimi prawami. Na szczęście masz sporo ciekawych opcji, jeśli szukasz pomysłu na mały stół z krzesłami do kuchni.

Mały stół rozkładany

W sprzedaży znajdziesz wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym wygospodarujesz miejsce na stół w nawet niewielkiej kuchni. Oto kilka ciekawych pomysłów na mały stół do kuchni rozkładany.

Stół rozkładany przyścienny

To w zasadzie rodzaj półki montowanej do ściany, która po rozłożeniu zamienia się w niewielki stolik, przy którym swobodnie może zasiąść nawet kilka osób. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli urządzasz naprawdę niewielką kuchnię, gdzie każdy skrawek przestrzeni jest na wagę złota – po złożeniu stół zajmuje niewiele miejsca i nie przeszkadza w kuchennej krzątaninie. Dobrym uzupełnieniem dla modelu tego typu są składane krzesła, które możesz wieszać np. pod stolikiem.

Mały stół kuchenny rozsuwany

Sprawdzony patent na mały stół do kuchni, z którego korzysta wielu użytkowników. Na co dzień niewielki stolik w razie potrzeby może się zamienić w znacznie większy stół.

Stół w walizce

Stół, który przed rozłożeniem przypomina przenośną walizkę, może być dobrym rozwiązaniem, jeśli urządzasz imprezę, na której zjawi się więcej gości niż zwykle. Stoły tego typu mają blat o kształcie prostokąta, a ich długość może sięgać nawet 180 cm. Nie jest to raczej rozwiązanie na stałe, ponieważ takie meble nie prezentują się idealnie, ale okazjonalnie może być bardzo przydatny.

Okrągły stół do małej kuchni

Nie dość, że to modne rozwiązanie, to jeszcze praktyczne, zwłaszcza jeśli szukasz małego stołu do kuchni. Okrągły stół zajmuje mniej miejsca i można przy nim ustawić więcej krzeseł niż przy kwadratowym odpowiedniku.

Blat kuchenny w roli stołu

Rozwiązaniem problemu małego stołu do kuchni może być zagospodarowanie w tym celu blatu kuchennego. O tym pomyśle trzeba jednak pomyśleć już na etapie planowania pomieszczenia, aby dobrze zgrać cały projekt. Blat pełniący funkcję małego stołu kuchennego może przykładowo wychodzić poza rząd szafek i być osadzony na wspornikach.

Barek przy wyspie

Jeśli w twojej małej kuchni znajduje się wystarczająco dużo miejsca, aby zamontować wyspę, czy półwyspę, to będzie idealna przestrzeń na kącik jadalniany.

Sprytny trik, czyli ławka zamiast krzeseł

Jeśli postawisz na tradycyjny mały stół do kuchni, wyposażony w blat w kształcie kwadratu czy prostokąta, zamiast krzeseł warto wybrać ławkę. Na siedzisku tego typu zmieści się więcej osób, niż gdyby przy stole miały pojawić się krzesła. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze, jeśli wśród członków rodziny znajdują się dzieciaki.

Poszukując małego stołu do kuchni, warto zdać się na modele utrzymane w jasnej, naturalnej tonacji. Dzięki temu mebel nie przytłoczy wnętrza i nie sprawi, że będzie się ono wydawać optycznie znacznie mniejsze. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też stoły wyposażone w szklany blat. W takim przypadku pod meblem widoczna pozostaje podłoga, co tworzy kolejne korzystne złudzenie.