Data modyfikacji:

Uzdatnianie wody, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o uzdatnianiu wody w domu

Woda to jeden z podstawowych czynników potrzebnych człowiekowi do życia. W naszych domach zazwyczaj czerpiemy ją z wodociągów lub przydomowej studni. Choć ta wodociągowa spełnia wymogi wody pitnej, może być twarda i powodować osady kamienne. Woda pochodząca ze studni zawiera natomiast najczęściej niepożądane związki. Tak więc, aby woda w naszych kranach była smaczna oraz zdrowa, warto zadbać o jej właściwe uzdatnianie. Na czym polega uzdatnianie wody? Jakie są rodzaje filtrów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

woda

Uzdatnianie wody. Dlaczego warto?

Czy uzdatnianie wody w domu jest naprawdę konieczne? Okazuje się, że tak, ponieważ jakość wody w domach często pozostawia wiele do życzenia. Przede wszystkim woda ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia, a także wpływa na właściwe funkcjonowanie instalacji oraz sprzętu AGD.

Woda, którą czerpiemy z wodociągów, choć nadaje się do spożycia, zazwyczaj jest twarda oraz wyczuwalny jest w niej chlor, przez co jej smak i zapach mogą być specyficzne. Twarda woda jest powszechnym zjawiskiem. Używając twardej wody, często na armaturze oraz sanitariach pojawiają się trudne do usunięcia osady kamienne.

Ponadto urządzenia AGD, które mają kontakt z taką wodą, częściej ulegają awariom z powodu gromadzącego się na nich osadu z kamienia. Dodatkowo przez twardą wodę mogą pojawiać się problemy skórne, gdyż skóra wysusza się i podrażnia. Twardą wodę można zdiagnozować, pijąc herbatę, ponieważ wtedy na ściankach szklanki zauważalny jest brązowy osad.

W przypadku czerpania wody ze studni uzdatnianie jest koniecznością, ponieważ z reguły nie spełnia ona wymagań stawianych wodzie pitnej oraz przeznaczonej do stosowania w gospodarstwach domowych. Aby taką wodę można było bezpośrednio spożywać, należy poddać ją procesowi uzdatniania ponieważ nieuzdatniona woda może zawierać duże ilości żelaza, manganu, amoniaku czy też substancji organicznych.

Uzdatnianie wody w domu

Oczyszczanie wody w domu można przeprowadzić poprzez zakup specjalnie stworzonych filtrów do wody, które maja za zadanie oczyścić wodę z nadmiaru szkodliwych pierwiastków (np. chlor), metali ciężkich, manganu czy bakterii. Dostępne na rynku filtry zazwyczaj różnią się budową, wydajnością oraz skutecznością w usuwaniu zanieczyszczeń. Ponadto ważne jest, aby filtry, które maja bezpośredni kontakt z wodą przeznaczoną do spożycia, miały pozytywny atest PZH.

Jak przeprowadzić oczyszczanie wody w domu? Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja filtra narurkowego, który powinien zostać umieszczony zaraz za wodomierzem lub przed zestawem hydroforowym. Jego zadaniem jest zatrzymywanie większych zanieczyszczeń stałych, takich jak rdza lub piasek. Rozwiązanie pozwala ochronić urządzenia, które zamontowane są w instalacji wodnej.

Bardzo popularne są również zestawy filtrów do wody kranowej z wkładami, które instalowane są pod zlewem. Dzięki filtrowi do wody pod zlew woda jest klarowna, dobrej jakości, a co najważniejsze, można ją pić prosto z kranu.

Rodzaje filtrów do oczyszczania wody

Obecnie w sprzedaży dostępna jest szeroka gama filtrów do uzdatniania wody pitnej. Należą do nich m.in.:

  • filtry mechaniczne, które są odpowiedzialne za eliminację cząstek stałych, czyli rdzy, piasku czy związków koloidalnych. Najczęściej wyposażone są w filtry sznurkowe, siatkowe lub piankowe. Filtry te charakteryzują się wysoką wydajnością oraz skutecznością, zaś otrzymywana woda jest klarowna. Dodatkowo należy pamiętać, że w standardowych filtrach należy wymieniać wkłady, które odpowiadają za wyłapywanie zanieczyszczeń;
  • filtry węglowe, których głównym elementem jest węgiel aktywny. Filtry ten skutecznie eliminują chlor oraz jego pochodne. Ponadto doskonale radzą sobie ze wszelkimi związkami organicznymi, dzięki czemu poprawiają się klarowność, smak i zapach wody. Dodatkowo filtry węglowe mogą usuwać metale ciężkie czy też pestycydy. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnej wyminie złoża, której częstotliwość uzależniona jest od wymagań konkretnego producenta;
  • filtry zmiękczające, które stosuje się po to, aby zmniejszyć twardość wody. Tego typy filtry pomagają usuwać związki wapnia i magnezu. Bazują one na żywicy jednowymiennej. Na skutek filtrowania jony wapnia i magnezu zmieniają się w jony sodu;
  • filtru neutralizujące, których głównym zadaniem jest podniesienie poziomu pH. System w tych filtrach opiera swoje działanie na dolomicie czy tez zbliżonym kruszywie. Filtr ten może być stosowany również tam, gdzie występuje problem z woda twardą;
  • filtry odżelaziające i odmanganiające, które mają za zadanie usunąć z wody związki żelaza oraz manganu, a także częściowo siarkowodór i związki azotu;
  • filtry wykorzystujące zjawisko odwróconej osmozy, czyli takie, które usuwają z wody minerały, jony soli, metale ciężkie, zanieczyszczenia organiczne oraz bakterie.

Jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym wybrać? Szukając odpowiedniego filtra do uzdatniania wody, warto porównać ceny oraz parametry konkretnych produktów. Można to zrobić bezpłatnie, korzystając z serwisu Ceneo.pl.

Jaka stacja uzdatniania wody w domu?

Domowa stacja uzdatniania wody ze studni powinna działać skutecznie, ponieważ właśnie od niej zależy jakość wody, która będzie wykorzystywana z gospodarstwie domowym. Właściwie dobrana stacja uzdatniania wody powinna mieć odpowiednią wydajność, która pozwali na szybkie oraz skuteczne oczyszczanie wody w dużych ilościach. Uzdatnianie wody w stacji zachodzi poprzez zmiękczacze, odżelaziacze i odmanganiacze, a także złoża z węglem aktywnym lub złoża multifunkcyjne. Stacja uzdatniania składa się z kolumny ciśnieniowej, w której znajduje się złoże filtracyjne lub żywica jonowymienna, głowicy sterującej jej pracą, a także zbiornika na roztwór do regeneracji złoża. Powinna być zamontowana na głównym przewodzie doprowadzającym wodę do domu za wodomierzem. Stacje uzdatniania można obejrzeć i znaleźć na Ceneo.pl.

Na co zwrócić uwagę, wybierając domową stację uzdatniania wody? Otóż najważniejszym aspektem jest określenie miesięcznego zużycia wody, by następnie na tej podstawie dobrać odpowiednią stację. Zbyt mała stacja może okazać się nieefektywna, a zbyt duża znacząco podnosi koszty inwestycji. W sytuacji, kiedy woda pochodzi z wodociągów, aby dobrać odpowiednie urządzenie, warto posiadać dane na temat poziomu twardości wody, zażelazienia, a także zawartości manganu.

Uzdatnianie wody pitnej jest procesem, który ma na celu poprawę jej jakości. Dotyczy to zarówno wody wodociągowej, jak i tej pochodzącej z przydomowej studni. Odpowiedni dobór stacji uzdatniania wody zapewni nam smaczną, zdrową oraz pozbawioną zapachów wodę.

Tekst: Redakcja Magazynu Ceneo