Data modyfikacji:

Witamina D3 i K2. Jaka najlepsza?

Witamina D3 jest często łączona z witaminą K. Wynika to z faktu, że między tymi dwiema witaminami dochodzi do korzystnej dla organizmu synergii. Za co odpowiada witamina D3? Jak działa witamina K? Dlaczego warto przyjmować te dwie witaminy razem i jaka jest najlepsza witamina D3 z K2? Odpowiadamy na te pytania.
witamina D3

Witamina D3 i K2 – jaka najlepsza? Właściwości witaminy D3

Zanim przejdziemy do tego, dlaczego warto łączyć witaminę D3 i K2 oraz jaka jest najlepsza witamina D3 z K2, warto opowiedzieć o właściwościach tych obu witamin. Zacznijmy od D3, czyli kalcyferolu. To witamina, która odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, ponieważ reguluje wchłanianie wapnia i fosforu, co jest kluczowe dla dobrego zdrowia kości i zębów.

Inne właściwości witaminy D3 to:

  • regulowanie pracy mięśni;
  • regulowanie wydzielania insuliny;
  • wsparcie dla układu immunologicznego i sercowo-naczyniowego.

Niedobór witaminy D3 jest bardzo niebezpieczny, ponieważ u dzieci może doprowadzić do rozwoju krzywicy, natomiast u osób dorosłych może przyczynić się do rozmiękczenia kośćca i deformacji szkieletu, osteoporozy, a także zaburzeń w funkcjonowaniu układu mięśniowego, nerwowego i immunologicznego.

Właściwości witaminy K2

Jeśli chodzi o witaminę K2, jest ona konieczna dla prawidłowego krzepnięcia krwi, a także ma wpływ na tkankę kostną poprzez udział w tworzeniu osteokalcyny, niekolagenowego białka syntetyzowanego przez osteoblasty. Niedobór witaminy K2 stanowi poważny problem zdrowotny, ponieważ może prowadzić do wystąpienia częstych krwawień, utrudnionego gojenia się ran, zaburzonej mineralizacji kości i nadmiernego odkładania wapnia wzdłuż ścianek tętnic (tzw. zwapnienia tętnic).

W czym występuje witamina D3?

Zanim przejdziemy do tego, jaka jest najlepsza witamina D3 z K2, warto wspomnieć o tym, gdzie naturalnie występują obie witaminy. Jeśli chodzi o D3, jest ona wytwarzana w organizmie pod wpływem promieniowania UVB. Ponieważ jednak jesienią i zimą ekspozycja na słońce jest niewielka, w tym okresie należy dostarczać witaminę D3 z pożywieniem. Najwięcej zawierają jej tłuste ryby, takie jak łosoś, węgorz, dorsz, sardynka, śledź czy też tuńczyk, oraz produkty mleczne – sery żółte, żółtko jaj, krowie mleko.

W czym występuje witamina K2?

Witamina K2 występuje w wielu produktach spożywczych. Można ją znaleźć w: jabłkach, serach i fermentowanych produktach mlecznych, wątrobie, zielonej herbacie. Jest ona również wytwarzana przez bakterie flory jelitowej, jednak nie w stopniu, który zaspokajałby codzienne potrzeby organizmu.

Bogatym źródłem witaminy K2 jest tzw. natto, czyli japońskie przefermentowane ziarna soi. Wyrób cieszy się dużą popularnością w Azji, zyskuje także coraz większą sławę w Europie. Zawdzięcza to właściwościom leczniczym, takim jak ochrona układu krwionośnego i immunologicznego czy też łagodzenie dolegliwości związanych z przemianami żeńskich hormonów.

Witamina D3 K2 – opinie naukowców są zgodne – warto je łączyć razem!

Dlaczego warto przyjmować razem witaminę D3 i K2? Opinie badaczy w tym temacie są jasne – pomiędzy tymi witaminami dochodzi do bardzo korzystnej synergii. Witamina D3 poprawia wchłanialność wapnia z pożywienia i suplementów diety. Natomiast aby wapń mógł zostać przetransportowany z krwi do tkanki kostnej, potrzebna jest witamina K2.

Osoby, które suplementują wapń lub spożywają jego duże ilości z pożywieniem, ale nie zażywają witaminy K2, narażają się na to, że pierwiastek trafi nie tam, gdzie powinien, czyli do naczyń krwionośnych. Taka sytuacja jest groźna dla organizmu, ponieważ może dojść do zwapnienia tętnic i w konsekwencji – zwężenia światła naczyń, zablokowania przepływu krwi i niedokrwienia różnych narządów wewnętrznych Z tego powodu suplementacja witaminą D3 powinna iść zawsze w parze z suplementacją witaminy K2.

Jaka jest najlepsza witamina D3 z K2?

Witaminę K2 i D3 można przyjmować oddzielnie, jednak wielu producentów suplementów wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i oferuje te dwie witaminy razem, w formie jednego preparatu. Jaka jest najlepsza witamina D3 z K2?

Olimp Gold-Vit D3+K2, 30 kapsułek

Olimp Gold-Vit D3+K2, 30 kapsułek to suplement o wysokiej zawartości witaminy D3. Znajdziemy w nim aż 4000 JM tej witaminy, uzupełnionej o naturalną witaminę K z natto w przyswajalnej formie menachinonu-7. Natto to produkt otrzymywany z soi, powstający w wyniku dodania do ugotowanej soi bakterii Bacillus natto. Sfermentowane ziarna soi są bardzo bogate w witaminę K2.

Dlaczego warto wypróbować suplement Olimp Gold-Vit witamina D3 K2? Opinie na temat tego produktu są bardzo pozytywne – cenią go sobie zwłaszcza osoby aktywne fizycznie oraz starsze, wykazujące zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D. Zalecane dawkowanie wynosi 1 kapsułka raz dziennie, w takiej ilości preparatu znajduje się 100 µg (4000 j.m.) (*2000%) witaminy D3 oraz 50 µg (*67%) witaminy K2.

Oleofarm D-Vitum Forte 4000 JM D3 + 100 Mcg K2, 60 kapsułek

Oleofarm D-Vitum Forte 4000 JM D3 + 100 Mcg K2, 60 kapsułek to preparat bogaty w witaminy K i D, niezbędne do utrzymania zdrowych kości. Suplement zawiera także olej lniany o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, dzięki czemu pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.

Zalecane dawkowanie Oleofarm D-Vitum Forte 4000 JM D3 + 100 Mcg K2, 60 kapsułek to 1 kapsułka raz dziennie. W takiej ilości preparatu znajduje się 100 µg (4000 j.m.) (*2000%) witaminy D3, 100 µg (*133%) witaminy K2 oraz 186 mg oleju z nasion lnu.

MedFuture Witamina D3+K2 FORTE 4000 IU MK-7, 120 tabletek

Najlepsza witamina D3 z K2 to także MedFuture Witamina D3+K2 FORTE 4000 IU MK-7, 120 tabletek. Preparat zawiera witaminę K w postaci menachinonu oraz witaminę D o zwiększonej dawce w postaci cholekalcyferolu. Zalecane dawkowanie to 1 kapsułka raz dziennie, w takiej ilości preparatu znajduje się 100 µg (4000 j.m.) (*2000%) witaminy D3 oraz 100 µg (*133%) witaminy K2.

Ostrovit Vitamin D3 4000Iu + K2, 100 tabletek

Najlepszy suplement z witaminą D3 i K2 to także Ostrovit Vitamin D3 4000Iu + K2, 100 tabletek. Preparat w postaci tabletek pomaga w utrzymaniu zdrowych kości oraz zębów, reguluje wchłanianie i wykorzystywanie wapnia i fosforu oraz poprawia krzepnięcie krwi. Zalecane dawkowanie wynosi ½ tabletki dziennie, co przedkłada się na 50 µg (2000 j.m.) oraz 50 µg (*67%) witaminy D3.

WARTO WIEDZIEĆ: przed zastosowaniem suplementów zawierających witaminę D3 wskazane jest wykonanie badania 25-(OH)D we krwi (ocena i kontrola poziomu całkowitej 25-hydroksy witaminy D w organizmie) oraz konsultacja wyniku badania z lekarzem lub farmaceutą. Dopiero specjalista może zadecydować o tym, że konieczna jest suplementacja.

Autorka: Alicja Hudzik