Data modyfikacji:

Jak zrobić worek treningowy? Jaki worek treningowy wybrać? 

Worki bokserskie kojarzone są przede wszystkim ze sportami walki, jednak pozwalają przeprowadzać również treningi ogólnorozwojowe. Dzięki nim poprawisz sprawność, wytrzymałość, szybkość i koordynację ruchową. Spalasz kalorie, ćwicząc jednocześnie wiele różnych partii ciała. Przeczytaj, jakie są rodzaje worków, jaki worek treningowy wybrać i w jaki sposób samodzielnie wykonać worek, który idealnie nada się do ćwiczeń. 

Worek treningowy – nie tylko do sztuk walki

To naturalne, że worek treningowy kojarzy się głównie ze sportami walki. Trening bokserski nie mógłby się odbyć bez worka, który służy do ćwiczenia ciosów. Worek treningowy ma też szereg innych zalet, które wykorzystasz podczas treningu w domu. To idealne uzupełnienie siłowni, które może posłużyć do treningu wytrzymałościowego, szybkościowego, ogólnorozwojowego lub do poprawy koordynacji ruchowej. Na worku treningowym możesz poćwiczyć także samoobronę lub rozładować złe emocje. Z uniwersalnego worka treningowego skorzystają więc nie tylko miłośnicy sportów walki, ale nawet kobiety i dzieci. Gwarantujemy, że możliwość poobijania worka treningowego to doskonały rozładowywacz stresu i świetna zabawa.

Worek treningowy – rodzaje

Worek treningowy, jaki z pewnością kojarzysz, to klasyczny worek bokserski. Ma kształt cylindra i znaleźć go można niemal na każdej siłowni. To idealny worek dla początkujących do ćwiczenia ciosów i kopnięć, więc doskonale nadaje się do sportów walki bez elementu zapasów. Dla miłośników mieszanych sztuk walki stworzono specjalny worek do MMA, na którym można ćwiczyć nie tylko uderzenia rękami i nogami, ale i walkę w parterze, przerzuty i ciosy w klęku. Innym typem worków treningowych są worki hakowe oraz grusze bokserskie. Służą treningu ciosów podbródkowych i można na nich ćwiczyć rytm, refleks oraz szybkość ciosów.

Jaki worek treningowy?

Przy wyborze worka treningowego warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ciężar, średnicę i wysokość. Dla początkujących poleca się worki treningowe o wysokości 100-140 cm i średnicy 40 centymetrów. Zalecana waga worka to 30-50 kg. Taki worek treningowy jest dobrym kompromisem pomiędzy duża powierzchnią uderzeń a stabilnością.

Zbyt ciężki worek nie zawsze jest zaletą. Wiele osób wybiera duże worki treningowe z myślą o tym, by były jak najbardziej stabilne i nie kołysały się od uderzeń. Jest to jednak zjawisko, którego nie powinieneś unikać. Kołysanie się i podskakiwanie worka wpłynie pozytywnie na twoje czucie odległości, szybkość ciosów i umiejętność poruszania się w walce. Nie zastąpi to oczywiście sparingpartnera, ale z pewnością poprawi technikę walki.

Dobre worki treningowe wykonuje się z naturalnej i stosunkowo grubej skóry. Skórzany worek treningowy jest wytrzymały, nie pęka i nie kruszeje, więc posłuży ci przez wiele lat. Jeżeli jednak zamierzasz korzystać z worka bokserskiego sporadycznie, wystarczy ci ten wykonany z plawilu. To specjalny powlekany materiał, stosowany do produkcji m.in. worków treningowych, mat, materacy i tarcz bokserskich. Do worka treningowego dobierz również odpowiednie buty bokserskie.

Na czym zawiesić worek treningowy?

Jeżeli montujesz worek treningowy na strychu lub w innym miejscu, gdzie masz do dyspozycji odsłonięte drewniane belki, zamontowanie worka treningowego jest stosunkowo proste. Możesz wówczas przewiercić element na wylot i zamontować hak, przykręcić uchwyt wkrętami do drewna lub przewiesić go na lince.

Nieco trudniejsze zadanie masz w momencie, gdy musisz przytwierdzić worek do sufitu. Przydadzą ci się: kołki rozporowe, wiertarka i mocowanie do worka, najlepiej na minimum cztery śruby. Upewnij się też, że twój strop jest wystarczająco wytrzymały, by sprostać ciężarowi worka treningowego. Jeżeli natrafisz wiertarką na puste fragmenty stropu, konieczne może być wywiercenie dodatkowych otworów.

Jeśli uznasz, że mocowanie worka do stropu jest niepewne lub sufit jest zbyt wysoko, wykorzystaj mocowanie naścienne. Wieszak na hak mocowany do ściany nieco ograniczy dostęp do worka, jednak umożliwi łatwe dostosowanie wysokości zawieszenia.

Worek treningowy stojący

Co zrobić, gdy właściciel mieszkania nie zgadza się na to, by najemca zamontował worek treningowy na stałe? Rozwiązanie jest proste. Kup wolnostojący stelaż do worka treningowego. Często znajduje się on w zestawie z drążkiem do podciągania lub poręczami do pompek. Możliwość zawieszenia worka treningowego mają też niektóre atlasy treningowe.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest skorzystanie z worków treningowych stojących. Nie wiszą one na paskach lub łańcuchach, a stoją na bardzo ciężkiej i stabilnej podstawie. Wolnostojące worki bokserskie są jednak znacznie droższe, dlatego adresuje się je głównie do profesjonalistów. Należy też wziąć pod uwagę, że worek treningowy stojący zachowuje się nieco inaczej niż modele zwisające z sufitu.

Jak zrobić worek bokserski? Materiał i szycie powłoki

W sklepach ze sprzętem sportowym znajdziesz duży wybór worków bokserskich, jeżeli jednak chcesz oszczędzić, lub po prostu lubisz szyć, możesz wykonać go samodzielnie. Nie jest to trudne. Przygotuj odpowiedni materiał na powłokę - musi być on wystarczająco gruby i wytrzymały, aby mieć pewność, że nie rozedrze się w trakcie treningu. 

Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie skóry lub skaju. Kupisz je w sklepie tekstylnym, ale może okazać się, że odpowiednie materiały masz już w domu. Sprawdź, czy w szafie nie wisi stara, zniszczona kurtka, której już nie założysz. W każdym przypadku należy upewnić się, że materiał jest gładki - wszelkie wypukłości czy nieusunięte elementy dekoracyjne mogą sprawić, że zranisz się przy uderzeniu. 

Potrzebny będzie prostokąt o wymiarach co najmniej: 120 cm x 160 cm – pozwoli on na uszycie worka o standardowych rozmiarach – długości 120 cm i 50 cm średnicy. Zawiń go w rulon i zszyj krótsze boki. Od dołu przyszyj okrągły materiał - jego średnica powinna wynosić pół metra. Zwróć uwagę na to, że konieczne jest mocne zszywanie gęstym ściegiem - w przeciwnym razie zawartość worka może wysypywać się. 

Czym wypełnić worek bokserski? 

Gdy uszyjesz powłokę na worek bokserski kolejnym krokiem będzie wypełnienie go odpowiednią zawartością.  Możesz w tym celu wykorzystać piach, trociny lub pocięte gazety. Wszystkie z tych opcji są tanie lub niemalże darmowe, dlatego też nie musisz obawiać się kosztów. Warto jednak zwrócić uwagę na specyfikę poszczególnych wypełnień. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się piach, który dobrze się uwija. W przypadku, gdy zdecydujesz się na wykorzystanie trocin lub pociętych gazet uważaj na wilgoć, która może doprowadzić do gnicia. W każdym przypadku nałóż tak dużo wypełnienia, jak to tylko możliwe i dobrze ubij.  

Zwróć uwagę na to, by nie pozostawiać wolnej przestrzeni. Po wypełnieniu worka należy zamknąć go przyszywając górną warstwą materiału: powinno być to koło o identycznej średnicy jak dolne (w przypadku podanych wyżej wymiarów 50 cm). Niektóre osoby specjalnie nie zszywają bardzo mocno górnej warstwy, by po pierwszych treningach, gdy wypróbują już worek, dosypać jeszcze trochę wypełnienia i uzupełnić ewentualne puste przestrzenie. 

Autor: Szymon Sonik, Anna Michalska