Data modyfikacji:

Jaki zegarek do pływania wybrać?

Szukasz niezawodnego zegarka do pływania? Nowoczesne urządzenia nie tylko mierzą czas, lecz także tętno, ilość spalanych kalorii czy też przebyty dystans.

Jaki wodoszczelny zegarek do pływania wybrać? Sprawdź nasz poradnik w całości poświęcony tym urządzeniom!

nurek w basenie

Zegarek do pływania – jaki wybrać?

Choć niektórym może się wydawać, że zegarek do pływania to zbędny gadżet, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Wodoodporny czasomierz przydaje się w wielu momentach.

Przede wszystkim idealnie sprawdzi się w naturalnych akwenach. Czy zdarzyło ci się kiedyś stracić poczucie czasu podczas kąpieli w morzu czy jeziorze? Zegarki do pływania eliminują ten problem. Dzięki nim będziesz w każdej sytuacji wiedzieć, która jest godzina.

Kolejną kwestią są elektroniczne zegarki do pływania i biegania. Nowoczesne urządzenia nie tylko pokazują czas, ale również mierzą tętno czy ilość spalanych kalorii. Z tego powodu idealnie sprawdzą się u sportowców – zarówno tych zawodowych, jak i amatorów.

Jaki zegarek do pływania wybrać? Najważniejszą kwestią jest oczywiście wodoszczelność. Ten parametr opisujemy szerzej w dalszej części artykułu.

Zwróć również uwagę na rodzaj paska. Skórzane z pewnością nie sprawdzą się w wodzie – lepiej postawić na elastyczną, gumową bransoletkę z tworzywa sztucznego.

Poza tym musisz zastanowić się, jakiego zegarka do pływania potrzebujesz – klasycznego czasomierza czy może nowoczesnego smartwatcha? Nieważne, którą opcję wybierzesz, sprawdź, w jakie dodatkowe funkcje wyposażony jest wybrany model.

Warto wiedzieć, że wodoszczelny czasomierz nie musi wcale kosztować fortunę. W internecie znajdziesz mnóstwo dobrych i tanich zegarków do pływania.

Zegarek do pływania – klasy wodoszczelności

Najważniejszym parametrem zegarków do pływania jest oczywiście wodoszczelność. Wyróżniamy kilka klas wodoszczelności:
Uwaga! Pamiętaj, że oznaczenie „100 m” nie oznacza, że możesz popłynąć z zegarkiem na taką głębokość.

Wodoszczelność zegarków mierzy się w całkowitym bezruchu, natomiast podczas pływania na urządzenie działa znacznie silniejsze ciśnienie.

Smartwatch do pływania

Smartwatch do pływania to elektroniczny zegarek, który nie tylko odmierza czas, lecz także mierzy wiele istotnych parametrów ciała. Może więc mierzyć tętno, pokonany dystans, puls, spalane kalorie.

Nowoczesne smartwatche do pływania mogą być wyposażone również w kompas, barometr i nadajnik GPS. Niektóre mają nawet kalkulator!

Co istotne, smartwatche łączą się przez Bluetooth lub internet z naszym smartfonem. Dzięki temu wszystkie zapisane podczas treningu informacje przesyłane są na telefon, gdzie można je później w spokoju przeanalizować.

Choć do najpopularniejszych smartwatchy należą urządzenia firmy Apple, obecnie produkuje je również wiele innych marek.

Zegarki do pływania – na co uważać?

Warto wiedzieć, że nawet wodoszczelne zegarki do pływania mogą ulec uszkodzeniu pod wodą. Dlatego należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Nie używaj pokręteł i przycisków zegarka pod wodą. Przesunięcie ich prowadzi do powstania małych szczelin, przez które wilgoć mogłaby wniknąć do środka mechanizmu.

Nie wolno również dopuścić do szoku termicznego. Gwałtowne zmiany temperatur (np. wygrzewanie się z zegarkiem na słońcu i nagłe wskoczenie do morza) może doprowadzić do zniszczenia zegarka.

Używaj zegarka do pływania zgodnie ze wskazówkami i uwagami producenta, a na pewno nic złego mu się nie stanie!

Autorka: Olga Wacholc