Data publikacji:

Jak wybrać dobry zestaw noży kuchennych? Ranking najlepszych zestawów

Pojęcie dobrego zestawu noży kuchennych może być odbierane różnie. W grę może wchodzić jakość, cena i popularność danej marki. Modę na tego typu produkty mogą kreować znani z programów telewizyjnych lub internetowych mistrzowie kuchni. Oczywiście nie ma żadnej wątpliwości, że w każdej kuchni potrzebne są dobre noże – te przestarzałe, podniszczone i zagrażające bezpieczeństwu podczas przygotowywania posiłków powinny być wymienione na nowe. Sprawdź, które noże warto kupić!
zestaw nozy kuchennych
Kiedyś w kuchni musiał wystarczyć nóż uniwersalny – było to w czasach, gdy w polskich sklepach nie można było kupić artykułów pierwszej potrzeby, nie wspominając już o produktach do codziennego użytku. Na szczęście sytuacje związane z deficytem produktowym przeszły do historii.

Dzisiaj konsumenci mają ogromny wybór najrozmaitszych produktów od mniej lub bardziej znanych marek, przez co łatwo można się zgubić podczas zakupów – dlatego potrzebny jest zestaw noży kuchennych z rankingu. Noże powinny wystarczyć na długi okres czasu, ale by tak było, musi być zapewniona odpowiednia jakość. Noże typu „no name”, kupowane na straganach czy w supermarketach, w większości przypadków są jak produkty jednorazowe – ulegną samozniszczeniu już po kilku lub kilkunastu użyciach, dlatego szkoda jest na nie marnować pieniędzy. Warto postawić na dobre noże kuchenne.

Zestaw noży kuchennych z rankingu – który wybrać?

Noże kuchenne mają różne przeznaczenie – na przykład do mięsa, do warzyw i owoców, do sera, do pieczywa, do obierania i skrobania warzyw. Noże specjalistyczne po prostu ułatwiają pracę w kuchni – oczywiście można pracować w kuchni z użyciem noża uniwersalnego, ale po co się męczyć? Bardzo ważny jest materiał, z którego dany zestaw noży jest wyprodukowany.

Najcenniejszym materiałem jest stal damasceńska, dzięki której noże są niezwykle ostre, a także odporne na jakiekolwiek zniszczenia czy uszkodzenia. Dość popularne są noże tytanowe i ze stali nierdzewnej, ale w najbardziej powszechne – głównie z uwagi na cenę – są noże ceramiczne. Zestaw noży ranking przedstawia produkty o różnej rozpiętości cenowej, tak by każdy miał możliwość wybrania dobrego zestawu dla siebie.

Nr 1 – zestawy noży Zwilling

Zwilling to firma specjalizująca się w produkcji noży kuchennych na użytek domowy i profesjonalny, ale znana jest również z rewelacyjnych garnków. Jest to jedna z najstarszych marek na świecie – jej tradycje sięgają XVIII wieku. Posiadanie jakiegokolwiek produktu tej niemieckiej firmy sprawia, że człowiek zazwyczaj chce kupić kolejny. Zwilling kojarzy się z wysoką ceną (ale jest ona odpowiednia do jakości, poza tym można polować na promocje).

Zwilling zestaw 5 noży w bloku samoostrzącym Four Star

Ten zestaw noży z rankingu z bezcenną funkcją samoostrzenia składa się z noża uniwersalnego, noża szefa kuchni, noża do pieczywa, noża do warzyw i owoców, noża do wędlin oraz z wielofunkcyjnych nożyc kuchennych. Ta seria noży posiada oznaczenie czterech gwiazdek, co oznacza ich najwyższą jakość, a co za tym idzie – wieloletnie użytkowanie.

Zwilling Pure zestaw 3 noży 33620-007

Bazowy zestaw noży kuchennych, wykutych z jednego kawałka stali. Propozycja idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z marką i chcą się do niej przekonać.

Nr 2 – zestawy noży Fiskars

Fiskars to również jedna z najstarszych firm na świecie – powstała w XVII wieku w Finlandii. Jej pierwszą kultową wizytówką były nożyczki – dzisiaj firma znana jest z akcesoriów kuchennych i ogrodniczych, które wyróżniają się ciekawym designem i wysoką jakością, a także trwałością użytkowania. Jeśli chodzi o nowoczesne wzornictwo, to na szczególną uwagę zasługują następujące noże kuchenne z rankingu.

Fiskars noże kuchenne w bloku czarnym stal 420J2 czarne ostrza 5 sztuk, ostrzałka Edge

Designerski zestaw w kolorystyce czarnej z pomarańczowymi delikatnymi akcentami. Ostrza są wykonane z japońskiej stali nierdzewnej. Noże można myć w zmywarce. Są odporne na zjawiska typu korozja. Blok jest wykonany z drewna. W zestawie znajduje się nóż szefa kuchni, nóż typu Santoku, nóż do skrobania warzyw, nóż do krojenia pieczywa i nóż do pomidorów.

Zestaw 5 noży Fiskars 1014201

Uznawane za noże bardzo bezpieczne w użytkowaniu z uwagi na rękojeść SoftGrip (osłona na palce), co jest bardzo przydatne u mniej doświadczonych mistrzów domowej kuchni. W zestawie noży z rankingu znajduje się nóż do porcjowania ryb i mięsa, nóż do pomidorów, nóż do pieczywa, nóż do obierania i nóż szefa kuchni. Te noże można myć w zmywarce.

Nr 3 – zestawy noży Gerlach

Gerlach to topowa polska marka, niegdyś kojarzona głównie z wysokiej jakości zastawą stołową. Marka z długą historią (swoje początki miała w XVIII wieku). Noże Gerlach są nie tylko funkcjonalne, ale i eleganckie. Wyróżnia je ponadprzeciętna odporność na korozję i trwałość użytkowania. Materiały użyte w blokach są odporne na wilgoć. Noże odpowiadają na potrzeby nowoczesnych modowych trendów.

Gerlach zestaw 5 noży w bloku 981 M Loft

Super design dla miłośników industrialnych wnętrz. Fantastyczne na prezent dla kogoś, kto dopiero wprowadził się do loftu. Wykonane ze stali nierdzewnej, z antypoślizgową rękojeścią. Można nimi kroić, siekać, szatkować, porcjować i obierać (na przykład warzywa). Blok wyprodukowany z drewna bukowego.

Gerlach noże kuchenne Modern 993 5 szt

Design odpowiedni dla minimalistów i wielbicieli stonowanej elegancji. Są to noże idealne do użytku codziennego, które posłużą przez wiele lat. Są odporne na pękanie. Blok jest bukowy (lakierowany). W zestawie znajduje się ostrzałka.

Nr 4 – zestawy noży Berlinger Haus

Berlinger Haus to dość nowa marka węgierska, specjalizująca się w produktach przeznaczonych do kuchni. Markę wyróżnia nowoczesny design i niskie ceny. Jest to wymarzona firma dla osób, które nie chcą jednorazowo wydać dużej kwoty pieniędzy na zakup noży, natomiast jakość Berlinger Haus zupełnie im wystarcza (nie oczekują produktów na wiele lat).

Berlinger Haus zestaw noży 6 elementów Emerald (BH2511)

Pod względem designerskim ten zestaw noży kuchennych z rankingu może wywołać efekt WOW. Połączenie czerni z barwą szmaragdową wraz ze złotymi drobinkami może się spodobać nawet najbardziej wymagającym domowym mistrzom kuchni. Noże są wykonane ze stali nierdzewnej, mają marmurową powłokę. Są Eco Friendly.

Berlinger Haus zestaw noży Forest Light Line 5 szt.

Czarne ostrza plus uchwyt w motywie drewna. Idealny zestaw dla osób, które lubią detale imitujące drewno lub są z prawdziwego drewna. Ostrza są wycinane laserowo, dzięki czemu nie trzeba często noży oddawać do ostrzenia. Zestaw nadaje się do mycia w zmywarce.

Czy warto inwestować w drogie zestawy noży?

Produkty z wyższej cenowej półki to nie tylko rzucający się w oczy jednorazowy koszt zakupu, ale i jakość, która gwarantuje użytkowanie danego produktu przez wiele lat. Jeśli ktoś dysponuje odpowiednimi środkami, to dlaczego ma nie sprawić sobie przyjemności w kupowaniu nawet najdroższych noży? Wszystko jest kwestią indywidualnego podejścia do gospodarowania własnymi pieniędzmi.

W perspektywie kilku lat zakup noży z wysokiej półki z pewnością okaże się opłacalny, gdyż tanie noże typu „no name” raczej nie będą nadawać się do użytkowania (znane są przypadki, że łamały się zaraz po zakupie). Kupowanie noży z nieznanego źródła to również ryzyko, że będą zawierały na przykład chemikalia, których z przyczyn zdrowotnych nie dopuszcza się w Europie (nie mogą być wykorzystywane w produktach mających styczność z żywnością).
Autorka: Dorota Wiśniewska