Data publikacji:

Dzienne zapotrzebowanie kaloryczne - jak schudnąć bez uczucia głodu

Osoby, które mają kilka nadprogramowych kilogramów, najczęściej poszukują cudownych metod na zrzucenie zbędnych kilogramów, albo sięgają po bardzo restrykcyjne diety, po których pojawia się efekt jo-jo. Tymczasem wystarczy określić swoje zapotrzebowanie kaloryczne i dostosować do niego swój jadłospis, aby zrzucać zbędne kilogramy i poprawiać swoją formę fizyczną w całkiem przyjemny sposób.

Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego

Najczęściej utratę zbędnych kilokalorii kojarzy się z dietami oraz bardzo dużą aktywnością fizyczną, dzięki której można spalić zbędne kalorie. Jednak zanim wybierzemy się na kilkugodzinny trening do klubu fitness, warto określić, ile dodatkowej energii potrzebujemy, aby szybciej zrzucić zbędny tłuszcz, który zgromadził się np. po zimie. Kalkulator zapotrzebowania kalorii, który można znaleźć w wielu serwisach internetowych, umożliwia określenie, ile energii pochodzącej z posiłków powinniśmy dostarczać organizmowi. Inne zapotrzebowanie na energię ma bowiem aktywna nastolatka, inne - młoda mama, która karmi piersią, a jeszcze inne - kobieta w średnim wieku, której metabolizm spowalnia. 

Kalkulator pozwala na wprowadzenie nie tylko aktualnej wagi czy wzrostu, ale bardzo często uwzględnia dodatkowe czynniki, jak np. rodzaj wykonywanej pracy czy hobby, które mogą mieć wpływ na przemianę materii. Także spalanie kalorii kalkulator może prezentować, aby w bardziej czytelny sposób pokazać, że nawet podczas sprzątania, oglądania telewizji czy siedzenia przed komputerem organizm spala kilokalorie.

Kalkulator spalania kalorii

Każdy człowiek ma dość precyzyjnie określone zapotrzebowanie na kalorie Kalkulator w tym przypadku pokazuje, ile energii każdego dnia powinno być dostarczone, aby organizm mógł normalnie funkcjonować. Energia pochodząca z posiłków powinna być zbilansowana w taki sposób, aby organizm otrzymywał dokładnie tyle kilokalorii, ile potrzebuje na podtrzymywanie funkcji życiowych oraz na wspieranie organizmu w czasie pracy. Jeśli wraz z dietą dostarcza się mniej kilokalorii, organizm zacznie sięgać po rezerwy w postaci tłuszczu, co w krótkim czasie może się przełożyć na utratę zbędnych kilogramów. Zasadniczo przy siedzącym trybie życia dorosła kobieta potrzebuje około 2100 kcal dziennie, a mężczyzna - nawet o 1000 kcal więcej. Każdy wysiłek fizyczny, jeśli będzie trwać dłużej niż pół godziny, zapewnia spalanie zbędnych kilokalorii. Jednak nie trzeba się głodzić, aby efektywnie schudnąć. Wystarczy ograniczyć dzienne zapotrzebowanie kaloryczne o około 500 kcal, aby powoli i bez obciążania organizmu chudnąć. Pojawia się jednak pytanie, jak się odchudzać, żeby nie głodować.

Kalkulator zapotrzebowania kalorii

Wiele kalkulatorów oprócz możliwości wyliczania, ile kilokalorii dziennie potrzebuje organizm, posiada także użyteczną funkcjonalność, pozwalającą na szybkie przeliczenie wartości energetycznej produktów. Najbardziej kaloryczne są słodycze, przekąski typu fast food oraz tłuste mięsa. Warto pamiętać, że 1g tłuszczu ma aż 9 kcal, natomiast 1g węglowodanów czy białka to zaledwie 4 kcal. Ulubiony przez niektórych alkohol w 1g zawiera aż 7 kcal. Każdy produkt ma określoną wartość kaloryczną, dlatego kalkulator spalania kalorii może przeliczyć każdy posiłek na określoną aktywność fizyczną. Niektóre jej rodzaje to tradycyjny sport, np. półgodzinny trening na basenie, godzina jazdy na rowerze czy godzina biegania. Jednak osoby, które nie mają ani czasu, ani ochoty na regularne treningi, mogą się zdecydować na inny sposób na utratę zbędnych kilogramów. Spalanie kalorii kalkulator może bowiem przeliczyć także na spacery, zajęcia taneczne czy nawet na wyjście do centrum handlowego na zakupy.

Jak nie głodować na diecie

Czy zatem da się ograniczyć spożycie kilokalorii w taki sposób, aby nie odczuwać głodu, a jednocześnie - tracić na wadze? Jest to jak najbardziej możliwe. Oprócz wspomnianej ulubionej formy aktywnego spędzania czasu należy również wybierać produkty niskokaloryczne, które zaspokajają organizm na dłużej. Zamiast słodyczy warto wybierać suszone owoce lub orzechy, zamiast przekąsek lepsze będą owoce i warzywa, najlepiej surowe i jak najmniej przetworzone. Również lekkie jogurty bez cukru pozwalają zagłuszyć uczucie głodu, a jednocześnie sycą na długo, pozwalając dotrwać do kolejnego posiłku. Planując posiłki należy pamiętać, aby były one regularne i zaspokajały potrzeby organizmu na wszelkie składniki odżywcze. Oprócz warzyw i owoców w posiłkach powinny być obecne kasze oraz pieczywo razowe, po spożyciu których cukier we krwi nie opada zbyt gwałtownie, prowadząc do niekontrolowanych ataków głodu. 

Decydując się na zmianę trybu życia i zmianę nawyków żywieniowych warto sięgnąć po kalkulator zapotrzebowania energetycznego, który pozwoli na lepsze zaplanowanie posiłków w połączeniu z treningami sportowymi.

Tekst: redakcja Magazynu Ceneo