Data modyfikacji:

Ściany w pokoju dziecięcym. Inspiracje i aranżacje

Ściany w pokoju dziecięcym – inspiracje są wszędzie: w naturze, ukochanych bajkach i filmach, ulubionych kolorach, przytulankach, a nawet w jedzeniu. Sprawdzamy najmodniejsze trendy w zdobieniu ścian w pokoju dziecięcym.

Ściany w pokoju dziecięcym

Odświeżenie pokoju dziecięcego wcale nie wymaga dużego nakładu czasu i pieniędzy. Nie trzeba wymieniać wszystkich mebli, wystarczy pomalować lub ozdobić ściany – naklejkami, tapetami lub fototapetą. Oto garść inspiracji. Jeśli zdecydujesz się na ponowne malowanie ścian, zobacz nasze propozycje w rankingu farb.

Na ściany w pokoju dziecięcym inspiracji nie trzeba szukać daleko. Wystarczy wspólnie z młodym człowiekiem, który będzie mieszkał w pokoju, zastanowić się nad motywem, który ma zdobić ściany. Jaki kolor byłby tym wymarzonym? A może każda ściana mogłaby mieć inny kolor lub wzór?

Czy lepiej wybrać fototapetę lub kilka drobniejszych naklejek? Gdy będziecie mieć wstępny zarys pomysłu, przejrzyjcie wspólnie ofertę sklepów internetowych, np. na Ceneo.pl, i zainspirujcie się.

Sprawdź również, jakie wybrać dekoracje do pokoju dziecka.

Ściany w pokoju dziecięcym – inspiracje kolorystyczne wprost ze świata bajek

Do przeszłości należą już chyba zasady, według których pokoje dziewczęce malowano na różowo, a chłopięce na niebiesko. Dziś kolory do pokoju dziecka wybieramy spośród niezliczonej wprost ilości farb do ścian. Pomysły na barwę można czerpać zewsząd, np. z ulubionych bajek.

Fanki animowanego serialu „Biedronka i czarny kot” może zechcą mieć jedną ze ścian w kropki? I niekoniecznie muszą to być czarne kropki na czerwonym tle. Albo w żółtym odcieniu ciepłego drewna – tak jak pokój Marinette, bohaterki, która swoje królestwo ma na poddaszu, a w domu wiele dekoracji w kropki. Możesz łatwo uzyskać ten wzór, wystarczy podczas malowania ściany, np. na szary kolor, użyć szablonu w kropki.

A jeśli jednak wybór padł na kolor niebieski, to może inspiracją do wyboru odcienia będą tła z lubianej przez dzieci gry „Fortnite”? Mieszankę błękitów i różu znaleźć można też w motywach z filmu „Frozen”.

Cegły na ścianie w pokoju dziecięcym – inspiracje z Harry'ego Pottera

Gdy wpisujemy w wyszukiwarkę Ceneo.pl hasło „fototapeta retro”, pojawiają się motywy ceglane – ściany z białej cegły nadal są bardzo popularne, zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Coraz częściej wybierają je też dziewczynki.

Z kolei ściana z czerwonej cegły kojarzy się dorosłym z kominkiem w wiejskim domku, a młodszemu pokoleniu bardziej jednak z peronem 9 i 3/4 z filmów o Harrym Potterze. Ostatnio to bardzo popularny motyw nie tylko wśród fanów młodego czarodzieja.

Fototapeta i naklejki na ścianę w pokoju dziecka  

Jak ozdobić ściany w pokoju dziecka w sposób, który umożliwi łatwą zmianę? Naklejkami w dużych rozmiarach, przypominającymi nieco tapetę. Współczesne naklejki są produkowane tak, że można je odkleić, a na ścianie nie pozostanie ślad. Warto też pozwolić oczywiście wybrać dziecku wzór naklejek.

W przypadku starszych dzieci na pewno nie będą to już ani zwierzątka, ani księżniczki, ale „dorosłe” motywy młodzieżowe. Co jest modne wśród starszaków? Deskorolki, rowery i sportowe nawiązania podobają się nie tylko chłopcom.

Ciekawym pomysłem na odświeżenie ścian w pokoju dziecięcym, dającym również możliwości częstych zmian, jest fototapeta. Popularnym obecnie motywem wśród starszych dzieci i nastolatków jest soczysta zieleń i leśne, łąkowe oraz wodne motywy przyrodnicze.

Szczególnie lubiane są liście, kolorowe kwiaty, podobizny zwierząt, ptaków (papugi, łabędzie, flamingi,bociany), owady, a także dzikie i domowe koty, pieski (zwłaszcza buldogi francuskie) oraz urocze małe ssaki.

Góry na ścianie w pokoju dziecięcym – fototapeta z klasycznym krajobrazem

Niektórych dziwi fakt, że na ścianach w pokojach dziecięcych spotkać można ponadczasowe widoczki, które pamiętamy z peerelowskich mieszkań naszych babć.

Do łask wracają zwłaszcza krajobrazy z błękitem morza i bezkresem nieba, chatki na egzotycznych wodach wśród widocznych na brzegu palm, klimatyczne pomosty ukryte w trzcinach – wszystkie te klasycznie piękne widoki bardzo dobrze wyglądają w pokojach dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków. Popularnym motywem są góry na ścianie w pokoju dziecięcym.

Młodszym dzieciom szczególnie spodobają się góry w stylu skandynawskim – utrzymane w szaro-biało-żółtej kolorystyce szpiczaste szczyty w rysowanej konwencji doskonale będą wyglądały przy jasnej lub białej podłodze, albo chociaż przy szarym lub lekko pudrowym dywanie.

Zieleń, liście, drzewa, zioła – obrazki w ramkach zamiast tapety i naklejek

A może twoja pociecha nie chce zmieniać koloru ścian, a jedynie ozdobić je nowymi obrazami? Polecamy inspiracje prosto z natury – w białe ramki opraw ilustracje przedstawiające liście różnych drzew, kwiaty lub zioła – obrazki powinny mieć podpisy.

Taka dekoracja będzie miała jednocześnie aspekt edukacyjny, a jeśli ilustracje będą odzwierciedlały prawdziwe liście, kwiaty i zioła, to będzie to ozdoba w duchu pedagogiki montessoriańskiej, która wspiera samodzielność i ciekawość w procesie uczenia się u dzieci.

Możesz pójść jeszcze dalej i w ramki powkładać prawdziwe, zasuszone liście lub kwiaty i wspólnie z dzieckiem podpisać je.

Ściany w pokoju dziecięcym – inspiracje sufitowe prosto z ciemności

Twoje dziecko przeżywa okres fascynacji planetami, układem słonecznym i kosmosem? Nie pozostaje wam zatem nic innego, jak zadbać o nową aranżację sufitu.

Można ozdobić motywami planetarnymi, a wcześniej pomalować na nieco ciemniejszy kolor niż ściany. Zamiast naklejek możesz też użyć szablonu malarskiego, który doda ścianom oryginalności.