Data publikacji:

Jakie urządzenie do masażu domowego wybrać?

Masaż ciała rozluźnia napięte mięśnie, pobudza krążenie i zapewnia głęboki relaks. Odpowiednie metody masażu eliminują ból pleców i stóp, ograniczają bóle głowy, a nawet zwalczają cellulit. Nie zawsze istnieje możliwość oddania się w ręce specjalisty, dlatego warto zainwestować w dobre urządzenie do masażu. Jaki masażer do twarzy i ciała wybrać? Sprawdź w artykule!

domowy masaż

Urządzenie do masażu twarzy i ciała – dlaczego warto?

Urządzenie do masażu to wspaniały sprzęt, który umożliwia wykonanie relaksującego masażu w domowym zaciszu. Taki zabieg odpręża, zmniejsza napięcie mięśniowe i dolegliwości bólowe.

Wyróżniamy wiele rodzajów urządzeń do masażu. Jednym z najpopularniejszych jest prosty roller do masażu stóp, który poprawia krążenie i wspaniale relaksuje. Inną opcją jest zakup dmuchanej piłki do masażu, na której można wykonywać wiele ćwiczeń. Fotel lub mata pełnią funkcję skutecznych masażerów do pleców.

Warto zwrócić uwagę również na masażery do twarzy. Najciekawszym z nich jest jadeitowy wałek do masażu, który ujędrnia skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek oraz worków pod oczami.

Jaki masażer antycellulitowy wybrać?

Masażer antycellulitowy to przydatny gadżet, który pomoże ci pozbyć się nieestetycznej pomarańczowej skórki. Istnieje wiele rodzajów tego sprzętu. Najprostsze urządzenia do masażu kosztują niewiele. Rozmaite plastikowe i drewniane wałki z wypustkami można kupić na Ceneo.pl . Służą przede wszystkim do zwalczania cellulitu, ale masując skórę, masujemy także mięśnie, co pomaga w ich rozluźnieniu.

Jeśli komuś zależy na masażu pleców, może wyposażyć się w specjalne wałki przeznaczone do masażu właśnie tej części ciała. Większość przyrządów wyposażona jest w długie rączki, dzięki czemu masaż można wykonać samodzielnie.

Nacisk wywierany przez wałki podczas wykonywania masażu antycellulitowego wpływa na poprawę krążenia krwi i limfy, a także powoduje naprzemienne napinanie się i rozluźnianie mięśni. Rezultatem jest lepsze dotlenienie skóry i relaksacja mięśni.

Tak samo działają masażer pleców oraz masażer do stóp. Nie trzeba od razu dokonywać zakupu maty masującej czy też fotela masującego, aby zafundować sobie chwilę przyjemności. Warto jednak pamiętać, że proste i tanie urządzenia do masażu mogą nie należeć do najbardziej komfortowych w użytkowaniu i nie zapewniać najlepszych rezultatów.

Dostępne są także masażery do cellulitu ograniczające występowanie pomarańczowej skórki i pozytywnie wpływające na mięśnie, które działają przez wibracje wywoływane strumieniem wody. Urządzenia tego rodzaju wymagają podłączenia do źródła wody. Taki masażer antycellulitowy działa nieco podobnie do mocnego strumienia prysznica lub tzw. biczy wodnych, które spotkać można w parkach wodnych i termach.

Najskuteczniej działają jednak masażery antycellulitowe z podgrzewaniem na podczerwień. Oczywiście wymasują także każdą bolącą partię ciała. Wystarczy powoli przesuwać masażer po wybranej części ciała.

Innym popularnym rodzajem masażera na cellulit są tzw. bańki chińskie. Zazwyczaj mają one postać elastycznych baniek próżniowych wykonanych z silikonu medycznego. Jak przeprowadza się zabieg bańką chińską w domowych warunkach? Urządzenie należy zbliżyć do skóry np. na nodze i zassać ją, tworząc w środku próżnię.

Masaż antycellulitowy należy wykonywać zawsze w stronę serca, przeciągając bańką po skórze dotkniętej pomarańczową skórką. Przed rozpoczęciem zabiegu koniecznie zapoznaj się z informacjami zawartymi w ulotce i instrukcją producenta. Skonsultuj się również z lekarzem, który określi, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania.

Kiedy warto wyposażyć się w matę masującą?

Komfortowy masaż w zaciszu domowym to ten, który nie wymaga naszego zaangażowania. Jednym z rekomendowanych urządzeń jest mata masująca.

Mata do masażu polecana jest osobom chcącym uzyskać możliwość masażu w różnych miejscach. Jest wspaniałą alternatywą dla fotela masującego, który jest duży i znacznie trudniej go przetransportować. Matę można nakładać na dowolne krzesło lub fotel, a nawet korzystać z niej w pozycji leżącej, dzięki czemu istnieją nieograniczone możliwości jej użytkowania.

Istnieje kilka rodzajów mat do masażu. Jednym z nich jest mata do akupunktury, która jest pokryta setkami malutkich kolców. Masują one ciało, zmniejszając dolegliwości bólowe kręgosłupa czy głowy. Poprawiają również krążenie i przepływ limfy. Taka mata do masażu opiera się na filozofii wschodniej medycyny, ale jej skuteczność została potwierdzona również w badaniach naukowych.

Innym rodzajem maty do masażu jest urządzenie elektryczne. W macie umieszczony jest mechanizm masujący, który działa na zasadzie drgań i wibracji. Maty są zwykle zasilane prądem. Po włączeniu urządzenia pozostaje już tylko korzystać z przyjemności masażu. Mata do masażu na prąd łagodzi bóle kręgosłupa. Jest wykorzystywana do wspomagania leczenia chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, a na dodatek wpływa na poprawę krążenia krwi. Niektóre maty wyposażone są w podgrzewanie.

Każda mata masująca jest inna, więc przy wyborze należy kierować się funkcjami, które w indywidualnej ocenie są niezbędne. Maty mają możliwość masażu całościowego lub punktowego. Zwykle istnieje też opcja ustawienia różnych szybkości masażu. Takie urządzenie do masażu jest znakomite do przynoszenia ulgi obolałym plecom. Za to dolnym kończynom przyda się masażer do stóp.

Funkcje fotela masującego

Fotel do masażu to chyba najwygodniejsze urządzenie w naszym zestawieniu. Wystarczy, że usiądziesz na nim jak na zwyczajnym meblu, a masaż całego ciała wykona się sam!

Wielofunkcyjny fotel masujący zapewnia wiele wariantów masażu, lecz nie należy kupować pierwszego lepszego urządzenia. Warto poszukać sprawdzonych producentów i wybrać fotel, który będzie oferował więcej rozwiązań niż mata masująca. W przeciwnym razie dostaniemy po prostu matę, która nie jest przenośna, lecz przytwierdzona do jednego miejsca. Wyjątkowo niska cena fotela powinna wzbudzać podejrzenia.

Fotel z masażem pomaga rozluźnić mięśnie pleców oraz te znajdujące się wokół płuc, co może przyczynić się do sprawniejszego oddychania. Regeneruje mięśnie po wysiłku, zmniejsza bóle mięśni oraz kręgosłupa i doskonale odpręża. Ponadto usprawnia krążenie krwi. Wszystko to przyczynia się do lepszego samopoczucia. Fotel do masażu może nawet łagodzić napięcia nerwowe, tym samym pomagając w zwalczaniu stresu. Masaż pleców i kręgosłupa na pewno przysłuży się każdej osobie.

Wszystkie urządzenia, takie jak fotel masujący czy masażer do stóp, należy starannie obejrzeć przed zakupem, aby później nie rozczarować się wyborem. Czytaj dokładnie opisy specyfikacji w internecie, aby mieć pewność, że sięgasz po najlepszy produkt. Także w przypadku poduszki masującej warto wcześniej zobaczyć kilka modeli i porównać je z sobą.

W przypadku foteli do masażu można dokonać ich podziału na trzy klasy. Klasa ekonomiczna to fotele, których ceny zaczynają się od mniej więcej 4 tysięcy złotych. Fotele przypisywane do klasy ekonomicznej są wyposażone w podstawowe funkcje masażu.

Klasa foteli, którą można określić mianem zaawansowanej, to już znacznie droższe urządzenia, a ich cena zależy od liczby i rodzaju przypisanych funkcji. Dysponują dodatkami w postaci możliwości masowania rąk, stóp, ustawiania fotela w różnych pozycjach czy ogrzewania. Niekiedy można liczyć na masaż ud i pośladków. Fotele z najwyższej półki, ze względu na cenę dostępne nielicznym, oferują innowacyjne techniki masażu i są wykonane z materiałów najwyższej jakości oraz dopracowane są w każdym detalu.

W jaki sposób działa masażer do głowy?

Sam fotel masujący zapewnia ulgę zmęczonym mięśniom oraz poprawę nastroju, ale działa przede wszystkim na kręgosłup, a punktem, w którym stres lubi się kumulować, jest często głowa. Bóle głowy wynikają właśnie z ciągłego stanu napięcia.

Nawet jeśli bóle głowy nie stanowią problemu, to masaż głowy jest bardzo przyjemny i wpływa na odprężenie nie tylko ciała, lecz także umysłu. Dodatkowo pobudza ukrwienie skóry głowy, dzięki czemu do cebulek włosów dociera więcej tlenu i substancji odżywczych, co wpływa na poprawę ich kondycji.

Nowoczesny masażer do głowy masuje równocześnie głowę, szyję i kark. Wyglądem przypomina rodzaj hełmu. Stosowanie urządzenia jest polecane osobom spędzającym dużo czasu przy komputerze. W zaawansowanym masażerze do głowy istnieje kilka trybów pracy. Może masować skronie, szyję, kark, a najlepsze urządzenia zapewniają nawet delikatny masaż okolic oczu wraz z muzykoterapią.

Oprócz tego typu urządzeń do masażu istnieją również proste masażery do głowy przypominające wyglądem pająka. Składają się z cienkich pałąków zakończonych kulkami, które przyjemnie masują skórę głowy. Taki masaż można wykonywać samodzielnie lub poprosić o pomoc bliską osobę. To idealny sposób na odprężenie po ciężkim dniu w pracy.

Jakie rodzaje masażerów do stóp są dostępne?

Skoro korzystanie z masażera głowy może być tak przyjemne, to dlaczego nie zająć się równie troskliwie stopami? Korzystanie z masażera do stóp pomaga zrelaksować się, likwiduje ból, sprzyja usuwaniu zgrubiałego naskórka i pomaga w przypadku problemów z krążeniem.

Najtańsze urządzenia są wykonane z drewna i wyposażone w obracające się rolki, lecz znacznie skuteczniej działają masażery uruchamiane za pomocą silniczka, do których trzeba po prostu włożyć baterie. Specjalne wypustki masują powierzchnię stóp. Niektóre urządzenia do masażu mogą również generować ciepło, co czyni zabieg jeszcze przyjemniejszym.

Na rynku dostępne są mechanizmy do stosowania na sucho i masażery wodne. Idealnym rozwiązaniem jest masażer wodny, ponieważ zapewnia korzyści dzięki wałkom masującym oraz relaksacyjnemu działaniu wody. Woda dodatkowo masuje i przynosi ukojenie. Najlepszy masażer do stóp umożliwia masaż wibracyjny, bąbelkowy, relaksacyjny oraz klasyczny hydromasaż.

Jeśli jednak nie chcesz inwestować w drogie urządzenie do masażu, możesz spokojnie zaopatrzyć się w prosty masażer stóp z rolkami, tak zwany roller do masażu. Poprawia on krążenie w stopach, wspaniale relaksuje, a nawet wspomaga walkę z wadami stóp, takimi jak płaskostopie. Ponadto masażer do stóp to urządzenie o kompaktowych rozmiarach. Spokojnie zabierzesz ze sobą na wakacje.

Czy wszystkie poduszki masujące działają w identyczny sposób?

Zdarza się, że wywołane stresem napięcie szczególnie intensywnie kumuluje się w okolicach głowy. W takiej sytuacji warto skorzystać z masażera do głowy, ale jeszcze bardziej komfortowym rozwiązaniem, które można stosować nawet podczas snu, jest poduszka masująca.

Gdy ułożymy się do snu lub wypoczywamy na leżąco, przynosi ona ulgę szyjnemu odcinkowi kręgosłupa. Dopiero zlikwidowanie napięcia zapewnia prawdziwy odpoczynek. Poduszka masująca doskonale rozluźnia mięśnie karku i szyi, łagodzi dolegliwości bólowe i poprawia nastrój.

Urządzenia różnią się między sobą materiałami, z jakich są wykonane, oraz zastosowanymi technologiami. Poziom ich skuteczności także może być zróżnicowany. Wśród poduszek masujących wyróżniają się rozwiązania z zastosowaniem kamieni nefrytowych, które dzięki podgrzewaniu emitują dużą ilość promieniowania podczerwonego, co z kolei fantastycznie wpływa na poprawę samopoczucia i ogólne funkcjonowanie organizmu.

Nieważne, jakie urządzenie do masażu wybierzesz, pamiętaj, aby stosować je zawsze zgodnie z instrukcją. Jeśli cierpisz na jakieś choroby przewlekłe lub wady postawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed zakupem sprzętu. Dobry masażer do ciała lub twarzy ma przede wszystkim sprawiać, że będziesz czuć się lepiej!

Autorka: Olga Wacholc