Data modyfikacji:

Skakanie na skakance nie tylko dla najmłodszych

Skakanie na skakance kojarzy ci się tylko jako zabawa dla najmłodszych? Porzuć to myślenie i koniecznie dołącz skakankę do zestawu swoich sportowych akcesoriów. Regularne treningi przyniosą ci liczne korzyści, wśród których jest między innymi utrata wagi. Sprawdź, co dokładnie daje skakanka i jaką wybrać.

skakanie na skakance

Skakanka – efekty

Jaki sprzęt do ćwiczeń w domu? Jednym z najprostszych i najtańszych jest skakanka. Regularne skakanie na skakance wiąże się z licznymi efektami – stąd też tego typu treningi są bardzo polecane przez trenerów. Co dokładnie osiągniesz, ćwicząc co najmniej 3-4 razy w tygodniu?

Wzmocnienie mięśni, stawów i ścięgien nóg

Skoki na skakance to świetny sposób na wzmocnienie nóg. Przede wszystkich zwiększysz elastyczność mięśni i wzmocnisz ścięgna, co w znaczący sposób zmniejszy ryzyko urazów tych części ciała.

Wyrzeźbienie ciała

Skacząc na skakance, poprawiasz wygląd swojego ciała. Mięśnie ud i łydek pięknie się wyrzeźbią, a pośladki – zaokrąglą i staną się twardsze. Skakanie na skakance sprawi również, że całe ciało stanie się bardzo opływowe i smuklejsze.

Poprawa kondycji

Wielu osobom wydaje się, że ćwiczenia ze skakanką to takie proste, niewymagające szczególnego wysiłku zajęcie. Nic bardziej mylnego – przekonasz się o tym na własnej skórze podczas pierwszego treningu. Ten wysiłek ma jednak dużą korzyść: bardzo szybko odkryjesz, że regularne treningi poprawią twoją kondycję.

Poprawienie układu krążeniowo-oddechowego

W trakcie treningu twoje tętno dość szybko wzrośnie, a potem będzie utrzymywało się na tym samym, wysokim poziomie. To z kolei znakomicie wpłynie na pracę całego układu oddechowo-krążeniowego.

Poprawa koordynacji

Jeśli masz wrażenie, że z wiekiem twoje ruchy stają się niezgrabne, to pomogą ci właśnie ćwiczenia ze skakanką. W czasie ich wykonywania wzmacniają się połączenia nerwowe między mięśniami a mózgiem, co dla ciebie oznacza lepszą koordynację ciała.

Przyspieszenie metabolizmu

Aktywność fizyczna w każdej postaci sprawia, że metabolizm przyspiesza. To świetna wiadomość dla każdego, kto walczy z dodatkowymi kilogramami.

Oczywiście warto wspomnieć także o korzyściach dla psychiki. Skakanie na skakance poprawia humor, ponieważ w czasie treningu dochodzi do wyrzutu endorfin, zwanych również hormonami szczęścia. A kiedy zobaczysz pierwsze efekty, wzrośnie twoja pewność siebie. Podsumowując – nic, tylko skakać!

Skakanka – kalorie. Czy skakanka ułatwia odchudzanie?

Częstą motywacją do aktywności fizycznej jest chęć zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Czy pod tym względem skakanie na skakance to dobry wybór? Co daje skakanie na skance? W trakcie godziny skakania możesz spalić nawet do 1200 kcal, a więc naprawdę sporo.

Oczywiście należy pamiętać, że mało kto jest w stanie tyle wytrzymać – realna długość treningu to zazwyczaj około 20 minut, w czasie których spalisz od 300 do 400 kcal. Wciąż imponujące, prawda?

Jaka skakanka będzie dla ciebie najlepsza?

Aby trening ze skakanką był przyjemny, powinna ona być odpowiednio dobrana. Po pierwsze – musisz wiedzieć, jak dobrać długość skakanki. Pomogą ci następujące wskazówki:

  • jeśli masz poniżej 165 cm wzrostu, wybierz skakankę o długości 213 cm,
  • jeśli masz od 165 do 175 cm wzrostu, idealna dla ciebie skakanka to ta o długości 274 cm,
  • jeśli masz od 175 cm do 185 cm, kup skakankę o długości 304 cm,
  • jeśli masz więcej niż 185 cm wzrostu, wybierz skakankę o długości 335 cm.

Oczywiście sama długość skakanki to nie wszystko – musisz jeszcze wybrać konkretny jej model. Co oferuje rynek?

Skakanka z PCV

To bardzo prosta skakanka, której zaletą jest niska cena. Skakanie na skakance z PCV może i nie będzie zbyt komfortowe (w porównaniu do skakania na innych modelach), ale da ci odpowiedź na pytanie, czy w ogóle interesuje cię taka aktywność na dłużej.

Skakanka metalowa, powleczona sznurem albo PCV

To skakanka z obciążeniem. Nie jest zalecana amatorom – mały błąd może poskutkować bardzo bolesnym uderzeniem.

Skakanka skórzana

Skakanie na skakance skórzanej jest bardzo przyjemne – nic się nie plącze, a ruchy skakanki są dość płynne i proste. Ten model jest bardzo wytrzymały, zazwyczaj ma lekkie uchwyty, a do tego świetnie wygląda.

Skakanka z licznikiem

Będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy ci na monitorowaniu aktywności. Skakanka z licznikiem LCD pokazuje dokładny czas treningu, a nierzadko także liczbę powtórzeń oraz liczbę spalonych kalorii.

Ćwiczenia ze skakanką – o czym pamiętać?

Istnieje kilka ważnych zasad, o których musisz pamiętać, zanim zaczniesz ćwiczyć na skakance.

Zadbaj o właściwy strój

Powinien być lekki i niekrępujący ruchów. Twoje ubranie musi również przepuszczać powietrze, czyli być zrobione z „oddychających” tkanin.

Zadbaj o właściwe obuwie

Aby bezpiecznie skakać na skakance, musisz mieć na stopach buty z dobrą amortyzacją – w przeciwnym razie grozi ci nawet poważna kontuzja.

Wybierz odpowiednie miejsce

Może by to zarówno dom, jak i alejka w parku. Ważne jest tylko to, aby powierzchnia, na której będziesz skakać, była płaska i stabilna.

Nie zapominaj o rozgrzewce

Rozgrzewka jest bardzo ważną częścią jakiejkolwiek aktywności. Zanim zaczniesz ćwiczenia ze skakanką, rozgrzej stawy rąk i nóg, konieczne jest także rozciąganie się. Dobra rozgrzewka powinna trwać około 10 minut.

Zaczynaj powoli, nie szarżuj

Skakanie na skakance może wydawać się śmiesznie łatwą aktywnością, ale tak naprawdę wymaga ona od organizmu sporego wysiłku. Nie szarżuj zatem, tylko ćwicz tak długo, na ile pozwala ci kondycja. Nie zdziw się, jeśli na początku będzie to zaledwie 5 minut.

Z czasem wydłużaj treningi – do 10, 15, 20 minut, by w końcu dojść do 30 minut ćwiczeń. Pamiętaj też, żeby nie ćwiczyć codziennie. O wiele lepsze efekty daje trening przeprowadzany co drugi dzień.

Pamiętaj o prawidłowej postawie

W trakcie swojego treningu nie możesz zapominać o właściwej postawie ciała. Wyprostuj się, wciągnij i napnij mięśnie brzucha, ugnij lekko łokcie. Trzymaj łokcie dość blisko siebie i odchyl dłonie na boki. Głowę trzymaj prosto i patrz przed siebie.

Jak skakać na skakance?

Po trwającej 10 minut rozgrzewce zacznij właściwe ćwiczenia. Oto kilka propozycji:

  • Wykonaj 10 wolnych skoków, potem 10 skoków szybkich. Wykonaj kilka takich serii, uwzględniając kilkuminutowe przerwy. 
  • Ćwicz przez kilka minut z prostymi rękoma, potem kilka minut ze skrzyżowanymi. 
  • Możesz także ćwiczyć przez 3 minuty w maksymalnie szybkim tempie, potem robić 3-minutowy odpoczynek, znowu ćwiczyć „na maksa” przez 3 minuty itd. 
  • Jeśli zależy ci nie tyle na odchudzaniu, co na utrzymaniu formy i przyjemności z treningu, to możesz ćwiczyć w wolnym tempie przez cały czas treningu (docelowo powinno być to około 30 minut). 

Skakanie na skakance: przeciwwskazania

Niestety, nie każdy może ćwiczyć na skakance. Z tego rodzaju aktywności musisz zrezygnować, jeżeli cierpisz na dużą nadwagę albo otyłość, jeśli masz problemy z krążeniem, ostrą niewydolność serca i kłopoty ze stawami. Nie powinni w ten sposób ćwiczyć również ci, którzy mają poważne kłopoty z ciśnieniem – wówczas można jednak poprosić lekarza o radę. 

Autorka: Robert Wojtaś