Data publikacji:

Wybieramy blat kuchenny

W obecnym czasie bardzo wiele osób decyduje się na komponowanie poszczególnych elementów do kuchni, zamiast na kupieniu gotowego zestawu. Dlaczego tak jest? Ponieważ coraz częściej tworzone są nie oddzielne kuchnie, tylko połączone z salonem, co oznacza, że kuchnia w jakiś sposób musi być oddzielona od reszty pomieszczenia. Jest to bardzo rozsądne i nowoczesne rozwiązanie, ponieważ w taki sposób ludzie nie przebywają tylko w kuchni lub w salonie, lecz coś gotując, mogą jednocześnie towarzyszyć gościom. W takiej sytuacji jednak zwykle wykonywany jest barek, który rozdzieli część kuchenną od salonu. Do tego jednak potrzebny jest specjalny blat na wymurowanej części lub na metalowych nóżkach.

Rodzaje blatów

• Blat z konglomeratów jest jednym z elementów, które doskonale sprawdzają się w nowoczesnej kuchni. Ciepły i przyjemny w dotyku, bardzo gładki, doskonale nadaje się zarówno na blat, jako zestaw do mebli, ale też, jako barek dzielący kuchnię oraz salon. Bardzo łatwo się go przycina na odpowiednią wielkość, co powoduje, iż każdy element jest dobrze dopasowany. Ponadto łącząc kilka elementów tego rodzaju, nie widać miejsca łączenia. Taki blat kuchenny doskonale się czyści, co oznacza, że nie trzeba się męczyć, żeby był piękny.

Blat drewniany – jest to znany już od bardzo dawna produkt, i coraz częściej wybierany. Ciepło drewna i jego specyficzny wygląd powodują, że dla wielu osób połączenie nowoczesnego salonu i drewnianej kuchni jest wyjątkowo trafne. Doskonale się łączy z nowoczesnymi meblami i jest rzeczywiście piękny, jednak w przypadku drewna, należy pamiętać, żeby go regularnie konserwować. Rozlana woda będzie w niego wsiąkała i go niszczyła, dlatego trzeba o niego wyjątkowo dbać. Co prawda drewno nie będzie się odkształcało pod wpływem wody, ja to jest w przypadku blatów ze sklejki, jednak wsiąkanie w niego wody również nie wpływa dobrze na stan blatu.
• Blaty kamienne – te elementy są najdroższe ze wszystkich rodzajów blatów. Są one jednak warte swojej ceny, ponieważ nie ma masywniejszego i bardziej trwałego produktu niż marmur czy granit. Do niedawna jeszcze nikt nie myślał o tym, żeby blat zrobić z prawdziwego marmuru, tylko były one ze sklejki o wyglądzie marmuru. Dziś nie jest to już taka nowość, jednak nie dla wszystkich dostępna. Dość wysoka kwota za wykonany blat z granitu powoduje, że tylko nieliczne osoby są w stanie sobie na to pozwolić. Warto jednak zastanowić się, czy wmurowanie marmurowego czy granitowego blatu nie będzie bardziej korzystne niż wymiana innych blatów za kilka lat, ponieważ te już się mocno zniszczyły. 

Tego rodzaju materiału nie trzeba dodatkowo pielęgnować, ponieważ kamień sam w sobie jest trwały. Jedynie zwykła pielęgnacja blatu, żeby by czysty, wystarczy, by rzeczywiście wyglądał pięknie. Należy jednak mieć na uwadze, że, jeśli ma trafić na szafki, to muszą one być dodatkowo wzmocnione, ponieważ kamień jest bardzo ciężki. Jeśli zaś ma być jako barek, zdecydowanie lepiej jest postawić kawałek muru, niż instalować go na nóżce, ponieważ po pewnym czasie będzie on niszczył nóżkę swoim ciężarem. Na murku zaś będzie bezpieczny. 

• Blat stalowy – obecnie również ten rodzaj blatu jest bardzo chętnie wykorzystywany, ponieważ nie potrzebuje dodatkowej pielęgnacji jak drewno czy sklejka. Samo wykończenie może być szczotkowane lub satynowe, w zależności od tego, jaki chcemy mieć wygląd. Można pozostawić blat zupełnie srebrny lub czymś go pokryć. Dla wielu osób sam fakt, że stal jest srebrna i błyszcząca, wystarcza, żeby połączyć ją z nowoczesnym wyglądem kuchni. To prawda, ponieważ stal sama w sobie jest uniwersalna i faktycznie pasuje do każdego wnętrza, zarówno starszego jak i bardzo nowoczesnego. Stal podobnie jak inne materiały, również trzeba pielęgnować, żeby była piękna, jednak nie ma potrzeby nadmiernej troski, gdyż jest to produkt bardzo wytrzymały.

• Blat szklany - to ostatnimi czasy dość nowe zjawisko, żeby blaty kuchenne były ze szkła. Musi to być jednak specjalny rodzaj szkła, w dodatku bardzo wysoko hartowanego, ponieważ zwykłe lub nawet wzmocnione, ale nie za bardzo, szkło, bardzo szybko można uszkodzić. Warto jednak pamiętać, że szkło się rysuje i trzeba na nie uważać.

• Blaty kompozytowe – to ostatnimi czasy dość nowy produkt. Jest on mieszanką minerałów, która połączona jest żywicą syntetyczną. Tego rodzaju blat jest nie tylko bardzo trwały, wręcz porównywany do granitu czy marmuru, lecz również można go dowolnie formować. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla blatu, jednak jej cena jest bardzo wysoka i mało kto może sobie na nią pozwolić. 

Który z blatów jest najbardziej wytrzymały? 

W dzisiejszych czasach bardzo wiele osób sięga po produkty solidne, żeby nie trzeba było szybko ich zmieniać. Dlatego należy wybrać taki produkt, który będzie nie tylko trwały, ale i pięknie się będzie prezentował w kuchni. Najbardziej trwały bez wątpienia jest blat z granitu. Jego cena sięga 600 zł za metr kw, jednak jego trwałość jest bez wątpienia watra takiej ceny. Drugie z kolei pod względem trwałości są blaty kompozytowe. Są bardzo łatwe w utrzymaniu w czystości, jednak ich cena jest zaporowa, ponieważ metr kwadratowy sięga 1500 zł. Bardzo trwałe są również blaty szklane, jednak musi być to szkło wyjątkowo wysoko hartowane, ponieważ inne bardzo łatwo jest zniszczyć. Nie należą jednak do tanich, ponieważ ich cena to około 790 zł za metr kwadratowy blatu. 

Kolejny w wytrzymałości będzie blat z konglomeratów. To oczywiście bardzo trwały i dobry do czyszczenia produkt, jednak nie jest najmocniejszy. Jego zakup to koszt około 350 zł za metr, więc nie jest tak koszmarnie drogi sporo osób może sobie na niego pozwolić. Blaty metalowe również należą do trwałych elementów, tym bardziej, że często komponują się z lodówką czy zmywarką, lub zlewozmywakiem. Jednak w zależności od rodzaju stali, mogą być bardziej lub mniej odporne. Dlatego znajdują się na liście najtrwalszych, jako kolejny element. Cena jest dość znośna, ponieważ ich zakup kosztuje około 300 zł za metr kw. Blaty drewniane należą do mało trwałych. Są piękne i ładnie się komponują z meblami, jednak trzeba na nie uważać. Można je łatwo zarysować, nie zawsze są odporne na wilgoć i zalanie. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanego na nie drewna. Koszt takiego blatu to około 300 zł za metr kw.

Nasuwa się pytane, jaki blat kuchenny wybrać. Wszystko zależy od gustu oraz możliwości finansowych danej osoby. Nie każdego stać na porządny blat, ale nie każdemu podobają się marmurowe czy metalowe. Dlatego należy wiele przeanalizować i wybrać najlepszy.

Przeczytaj również