Urządzenie kuchni pozostaje bez wątpienia dużym wzywaniem. Dobieramy odpowiedni sprzęt AGD, podłogi, kolory ścian wraz z kaflami, a także meble. Zwieńczeniem wystroju pomieszczenia i jednym z punktów, na który w naturalny sposób pada wzrok, jest blat. Musi on spełniać nie tylko funkcje dekoracyjne, w interesujący sposób współgrając lub kontrastując z otoczeniem, ale przede wszystkim użytkowe. Dobre modele służą nam przez wiele lat i nie dają po sobie poznać wieku oraz zużycia. Jaki blat do kuchni więc wybrać? Przed podjęciem decyzji zapoznaj się z naszym artykułem.
Należy również wspomnieć, że laminaty są zdecydowanie najtańszym rozwiązaniem, gdy poszukujemy kuchennego blatu. Z ich instalacją wiążą się jednak pewne problemy. Jeżeli woda dostanie się pod laminat, blat zacznie pęcznieć i w błyskawicznym tempie niszczeć, przez co szybko będzie nadawał się do wymiany. Brzegi oraz styki tego typu blatów muszą być więc dodatkowo zabezpieczone. Laminaty mają też tendencję do ścierania się w najczęściej używanych miejscach, czego nie da się w żaden sposób naprawić.
Standardowa grubość blatu tego typu zamyka się w 2,8 - 3,8 cm.
Blaty drewniane dostępne są w dwóch klasach. AB to produkty o naturalnej kolorystyce ze słabo widocznymi sękami. Typ BC to blaty z widocznymi przebarwieniami i mocnym rysunkiem słojów. Blaty drewniane są pokryte lakierem lub specjalnym olejem. Ten pierwszy chroni lepiej materiał przed wilgocią i zanieczyszczeniami, drugi pozwala zachować z naturalną fakturę i strukturę drewna.
Standardowa grubość blatu tego typu zamyka się w 2,3 - 4 cm.
Najczęściej do produkcji blatu wybiera się granit, który pozostaje jednym z najtwardszych materiałów skalnych używanych w budownictwie. Jego powierzchnia jest najczęściej dokładnie szlifowana i połyskliwa, ale ze względu na wystrój wnętrza lub własne preferencje możemy postawić jednak także na wykończenie matowe. Kamieniowi niestraszne są woda, wilgoć, wysoka temperatura oraz różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Równie popularnym wyborem jest marmur. Należy on jednak do bardziej wrażliwych materiałów i wymaga regularnej impregnacji.
Blaty kamienne wykonywane są na indywidualne zamówienie. Przed ich instalacją należy upewnić się, czy szafki wytrzymają ich nawet wynoszące kilkaset kilogramów obciążenie. Niewykluczone bowiem, że zajdzie potrzeba ich dodatkowego wzmocnienia lub wymiany.
Standardowa grubość blatu tego typu zamyka się w 2 - 3 cm.
Blaty z konglomeratu są odporne na zmiany temperatury, wodę oraz podwyższoną wilgotność, łatwo je też wyczyścimy. Dostępne są w wykończeniu błyszczącym lub matowym. To pierwsze ma jednak tendencję do rysowania się, które wynika z mniejszej odporności materiału na uszkodzenia mechaniczne. Na szczęście zawsze istnieje możliwość wypełnienia powstałych rys lub przyklejenia odłamanych kawałków blatu.
Standardowa grubość blatu tego typu to około 2 cm.
Standardowa grubość blatu tego typu to około 4 cm.