Data modyfikacji:

Bielizna z wełny merino: dlaczego warto postawić na koszulkę i kalesony z merynosów?

Wełna merino nie bez przyczyny zasłużyła sobie na swoją popularność w outdoorowym świecie. To materiał, który zapewni ci ciepło i poczucie komfortu podczas trekkingu czy biwaku. Jeśli jesteś właśnie na etapie kompletowania tego elementu górskiego ekwipunku, zobacz, dlaczego warto postawić właśnie na bieliznę merino.

trekking

Czym jest wełna merino?

Znasz starą outdoorową zasadę, która mówi, aby na wycieczkę w góry ubrać się na cebulkę? Chodzi oczywiście o kilka warstw ubioru, które zapewnią ci poczucie komfortu podczas wędrówki. Ta najbliższa naszemu sercu warstwa, czyli bielizna, to podstawa outdoorowej cebulki. W tej roli doskonale sprawdza się właśnie bielizna merino.

Wełna merino jest pozyskiwana z runa owiec rasy merynos. W naturalnych warunkach merynosy żyją na terenach, gdzie występują znaczne wahania temperatur, dlatego zwierzęta musiały się zaadoptować do tych niesprzyjających okoliczności pogodowych. W efekcie wełna otrzymywana z runa merynosów wyróżnia się dość długimi, sprężystymi włóknami o charakterystycznym, karbowanym przekroju. Z włókien tego typu produkuje się wysokiej jakości bieliznę trekkingową, ale nie tylko. Swetry z merino to klasyka mody damskiej i męskiej.

Jakie właściwości ma wełna merino?

  • Termoizolacja – to najważniejsza zaleta wełny pozyskiwanej z runa merynosów. Zimą wełna zapewnia ciepło, ale może być noszona również latem, ponieważ nie kumuluje ciepła i nie nagrzewa się z zewnątrz. W efekcie bielizna merino to uniwersalne rozwiązanie – koszulka wykonana z tego materiału czy skarpety mogą się świetnie sprawdzić na szlaku zarówno zimą, jak i latem.
  • Odprowadzanie wilgoci – podczas jakiejkolwiek aktywności zupełnie naturalnym jest, że prędzej czy później zaczniesz się pocić. Mokre ubranie może jednak powodować dyskomfort i wychładzać, jeśli znajdziesz się na eksponowanym fragmencie trasy, gdzie wiatr jest szczególnie dokuczliwy. Wełna merino charakteryzuje się tym, że nawet mokra nie traci swoich właściwości termoizolacyjnych, a co więcej, pozwala wilgoci swobodnie odparować.
  • Nie chłonie zapachów – to bardzo ważny aspekt użytkowania bielizny termoaktywnej merino, który docenią wszyscy ci, którzy wybierają się na wielodniowy wypad na łono natury. Włókna wełny merino nie pochłaniają nieprzyjemnych zapachów, dlatego nawet po długim użytkowaniu, koszulki i legginsy zapewniają poczucie komfortu.

  • Jest miękka i przyjemna w dotyku – w przeciwieństwie do niektórych naturalnych włókien wełna merino nie daje nieprzyjemnego w dotyku wrażenia, jakie często określamy mianem „gryzącego” czy „drapiącego” swetra. Tkanina jest miła w dotyku, co przekłada się na przyjemność użytkowania.

Czy wełna merino i wykonywana z niej bielizna termoaktywna mają jakieś wady? Niestety nie ma rozwiązań idealnych, dlatego na niekorzyść materiału należy zaliczyć mniejszą wytrzymałość niż w przypadku włókien syntetycznych. Chociaż wełna merino jest sprężysta, to przy intensywnym użytkowaniu z czasem może się przecierać, co daje się szczególnie we znaki w przypadku skarpet czy rękawiczek.

Minusem może być również wysoka cena zakupu – bielizna termoaktywna merino jest znacznie droższa niż jej syntetyczne odpowiedniki. Zakup ubrań tego typu warto jednak potraktować jako inwestycję w poczucie komfortu na szlaku.

Bielizna termoaktywna merino wool jest świetną podstawą dla outdoorowego ekwipunku, który sprawdzi się doskonale w różnych warunkach i o różnych porach roku. Do zestawu dobierz jeszcze warstwę docieplającą oraz kurtkę, a twoja outdoroowa cebulka będzie gotowa.