Termosy okazują się niezastąpione zarówno podczas długich górskich wycieczek, jak i podczas jesiennych spacerów po parku lub w drodze do pracy i szkoły. W sklepach znajdziemy bogaty wybór modeli o małych i dużych pojemnościach, które zbudowane są z różnych materiałów. W tym miejscu pojawia się zatem pytanie – jak wybrać dobry termos?
Jak znaleźć dobry termos na wycieczki w góry czy do pracy? Zobacz nasze propozycje z rankingu termosów.
Termosy trafiły do sprzedaży na początku XX wieku, choć zasada ich działania była znana o wiele wcześniej i prototypowe pojemniki tego typu (nazywane naczyniami Dewara) wykorzystywano przez lata w laboratoriach do przechowywania bardzo chłodnych skroplonych gazów.
Współczesne termosy to zamykane naczynia w cylindrycznym kształcie, które posiadają podwójne ścianki. Pomiędzy nimi znajduje się szczelna pusta przestrzeń, w której panuje bardzo niskie ciśnienie określane terminem próżni technicznej. Pełni ona rolę izolatora, który spowalnia i utrudnia wymianę ciepła pomiędzy wnętrzem naczynia a środowiskiem zewnętrznym, utrzymując nawet przez kilkanaście godzin stałą temperaturę płynów.
Przeczytaj także: pojemniki próżniowe ranking
W życiu codziennym termosy używane są przede wszystkim przez turystów oraz osoby uprawiające sport na świeżym powietrzu. Najczęściej sięgamy po nie w chłodniejsze miesiące i przechowujemy w nich ciepłe napoje, takie jak herbata czy kawa, albo rożnego rodzaju zupy. Dzięki popularności naczynia w sklepach znajdziemy wiele rodzajów dobrych termosów. Który jednak będzie najlepszy do naszych potrzeb?
W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się typom termosów dostępnych na rynku. Ze względu na konstrukcję możemy podzielić je na dwie podstawowe kategorie.
Niegdyś najpopularniejszy i najczęściej spotykany typ termosu. Są one wykonywane z tworzywa sztucznego, w którego wnętrzu znajduje się szklany próżniowy wkład. Ich zaletami są niewątpliwie świetne właściwości izolujące, a także bogactwo wzorów i kolorów, z jakimi znajdziemy je w sklepach.
Największą bolączka tych naczyń jest jednak ich podatność na wstrząsy oraz upadki. Szklane wnętrze może bowiem dość łatwo ulec uszkodzeniu, po czym termos staje się kompletnie bezużyteczny i nie ma możliwości jego naprawy.
Jedne z najlepszych termosów na rynku coraz częściej wypierają modele szklane i to pomimo względnie wyższej ceny. Jak wskazuje na to ich nazwa, są one wykonane w całości z metalu. Odznaczają się dzięki temu znacznie większą żywotnością, a także odpornością na zadrapania oraz upadki.
Ich minusem są jednak nieco gorsze właściwości izolacyjne, które wynikają wprost z użytych przy produkcji materiałów. Warto podkreślić, że wbrew obawom wielu osób, metalowe wnętrze termosu nie wpływa znacząco na smak przechowywanych płynów.
To także dobry termos do użytku w plenerze, podczas długich pieszych lub rowerowych wycieczek, a także w drodze do pracy czy szkoły, ze względu na to, że jest lżejszy od modeli szklanych.
Ponieważ zakrętki i korki to elementy termosu, przez które najłatwiej ucieka ciepło, mają one niezwykle istotny wpływ na właściwości izolacyjne. Wybierając nowy termos, powinniśmy zawsze zwracać uwagę na jakość ich wykonania oraz szczelność. Rozróżniamy dwa podstawę typy zamknięć.
Nnajczęściej spotykane rozwiązanie, w którym, by dostać się do wnętrza termosu, musimy usunąć całą zakrętkę. Gwarantuje ono optymalną szczelność pojemnika oraz ułatwia utrzymanie pożądanej temperatury płynu. Rozwiązanie spotykane w termosach turystycznych oraz górskich.
W tym przypadku napijemy się bez potrzeby odkręcania całej zakrętki. Zawartość chroni bowiem korek odblokowywany za pomocą pojedynczego kliknięcia. Patent ten sprawdza się idealnie w termosach przeznaczonych do codziennego użytku oraz podczas krótkich podróży samochodem lub pociągiem. Wybierając termosy tego typu, zwróćmy jednak uwagę na jakość wykonania korka, jego konstrukcja może sprawić, że pod wpływem wstrząsów odblokuje się i zacznie przeciekać w plecaku lub torbie.
W sklepach znajdziemy też modele z ustnikami lub dzióbkami do nalewania, mogą one być dołączane do korków lub pełnić role zakrętki. Najbardziej przydają się one w termosach przeznaczonych dla dzieci, zapobiegając przypadkowym oparzeniom i rozlewaniu zawartości.
Kupując dobry termos, zwracamy uwagę nie tylko na jego wykonanie. Niezwykle ważna jest również jego średnica oraz wymiary wpływające na pojemność. Jeżeli zależy nam na nawet kilkunastogodzinnym utrzymaniu ciepła, wybieramy modele z jak najgrubszymi ściankami, co przekłada się jednak na zwiększony ciężar pojemnika. Węższe i mniejsze termosy utrzymają ciepło do kilku godzin, przez co świetnie sprawdzą się np. podczas pracy lub oczekiwania na autobus w zimowe poranki.
Turyści stawiają zazwyczaj na metalowe termosy, które często są dodatkowo wzmocnione od zewnątrz, np. specjalną gumowaną warstwą chroniącą przed uszkodzeniami i wyślizgiwaniem się z rąk.
Najprostsze termosy z tworzywa sztucznego kupimy już za około 20-30 złotych. Tanie modele metalowe dostępne są w cenach rozpoczynających się od około 40 złotych, za wysokiej jakości pojemniki tego typu zapłacimy jednak od około 100 do ponad 200 złotych. Profesjonalne termosy sportowe i turystyczne, które wytrzymają nawet najbardziej ekstremalne warunki, to wydatek rzędu kilkuset złotych.