Data modyfikacji:

Blat łazienkowy. Wybieramy blat do łazienki

Kamień, drewno, a może konglomerat? Z czego wykonać blat do łazienki? Powierzchnia użytkowa w łazience musi być wytrzymała i odporna na zmienne temperatury oraz działanie wilgoci. Jeśli chcesz urządzić piękną i funkcjonalną aranżację na lata, zobacz, jakie są mocne i słabe strony poszczególnych rozwiązań oraz jak dobrać blat łazienkowy do wystroju wnętrza.

blat łazienkowy

Drewniany blat łazienkowy

Drewno w łazience już od lat nikogo nie dziwi. Dobrze dobrany rodzaj materiału, odpowiednia konserwacja i umiejętne użytkowanie sprawiają, że nawet tak wymagający materiał jak drewno, może świetnie sprawdzić się w wilgotnym pomieszczeniu. Jakie mocne i słabe strony ma drewniany blat w łazience?

Zalety drewnianego blatu do łazienki

  • Drewno jest miłe w dotyku i daje przytulny efekt dekoracyjny – łazienka urządzona z wykorzystaniem elementów z naturalnego materiału przypomina domowe spa.
  • To uniwersalny element wystroju, który dopasujesz do wnętrza, niezależnie od dominującego stylu.
  • Drewniany blat w łazience można łatwo poddać obróbce, nawet jeśli z czasem materiał zniszczeje. Wystarczy go zeszlifować oraz ponownie pokryć materiałem wykończeniowym.

Wady drewnianego blatu w łazience

  • Drewno jest wrażliwe na wysoką wilgotność powietrza i zmiany temperatury. Te czynniki mogą prowadzić do niszczenia materiału, jego odkształcania czy korozji biologicznej.
  • Drewniany blat w łazience trzeba każdorazowo wycierać z mokrych plam, ponieważ rozlana woda może powodować powstawanie plam.

Jaki blat do łazienki wybrać, jeśli chcesz postawić na drewno? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą gatunki egzotyczne, które charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu oraz silnym nasyceniem olejami eterycznymi. W łazience dobrze sprawdzi się teak, merbau, iroko czy modrzew. Z rodzimych gatunków najpopularniejszym rodzajem drewna stosowanym w łazienkach jest twarda dębina.

Przeczytaj także: Modne modele baterii łazienkowych

Blat z kamienia

To modne i eleganckie rozwiązanie. Do wykonania blatów, czy to łazienkowych, czy kuchennych, najczęściej stosuje się granit, marmur lub trawertyn. Dwa ostatnie materiały mogą wymagać dodatkowej impregnacji, aby w większym stopniu uodpornić je na działanie wilgoci. Czy warto postawić na blat z kamienia w łazience?

Zalety kamiennego blatu do łazienki

  • Blaty kamienne są bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia oraz zarysowania. Dzięki temu powierzchnia będzie prezentować się świetnie przez długi czas. Dodatkowo kamień wyróżnia się odpornością na działanie wysokich temperatur oraz na wilgoć.
  • Kamienna powierzchnia w łazience prezentuje się minimalistycznie i elegancko oraz dobrze wpisuje w bieżące wnętrzarskie trendy. Kamień naturalny dostępny jest w różnych odcieniach, a poszczególne odmiany mogą różnić się intensywnością rysunku czy strukturą. To pozwala na osiągnięcie ciekawych efektów dekoracyjnych.
  • Blat łazienkowy wykonany z kamienia naturalnego jest łatwy w utrzymaniu w czystości i nie wymaga dodatkowej pielęgnacji, jak np. drewno.

Wady blatu łazienkowego kamiennego

  • Blat łazienkowy wykonany z kamienia jest bardzo drogi – metr bieżący może kosztować nawet około 1000 zł.
  • Problemem może okazać się również ciężar blatu – przy większych powierzchniach blat może być na tyle ciężki, że szafki, na których zostanie osadzony, wymagać będą dodatkowego wzmocnienia.
  • Minusem może być również chłodne wrażenie, jakie daje kamień oraz fakt, że zimna powierzchnia nie jest przyjemna w dotyku.

Blat łazienkowy z konglomeratu

Jeśli zastanawiasz się, jaki blat do łazienki zamiast kamienia naturalnego, to może być świetna alternatywa. Konglomerat powstaje z połączenia kamiennego kruszywa oraz żywic epoksydowych. W efekcie materiał do złudzenia przypomina swój naturalny odpowiednik, wyróżnia się podobnymi właściwościami, jednak jest znacznie tańszy. Czy warto postawić na blat łazienkowy z konglomeratu?

Blat łazienkowy konglomerat: zalety

  • Duże możliwości aranżacyjne – blaty z konglomeratu mogą nie tylko imitować swój naturalny odpowiednik, ale też oferują wiele wariantów kolorystycznych i wykończeniowych, np. mogą być uzupełnione barwioną żywicą czy zdobione brokatem.
  • Bezspoinowe łączenie – blat konglomeratowy może być idealnie dopasowany do wystroju wnętrza i bezspoinowo połączony z parapetem czy umywalką.
  • Wytrzymałość – blat tego typu jest odporny na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne, jednak w jego użytkowaniu trzeba zachować większą ostrożność niż w przypadku kamienia naturalnego.
  • Mniejsza waga – blat wykonany z kruszywa i żywic epoksydowych jest znacznie lżejszy niż kamienny odpowiednik, co ułatwia montaż i nie wymaga wzmacniania szafek.
  • Korzystniejsza cena zakupu niż w przypadku blatu z kamienia naturalnego.

Wady blatu do łazienki z konglomeratu

  • Jest mniej odporny na działanie wysokich temperatur.

Blat łazienkowy z płytek

Aby wykonać blat do łazienki tego typu, na początek należy przygotować konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych oraz aluminiowych profili. To pozwala na zachowanie dużej dowolności w kształcie i rozmiarach projektu.

Zalety blatu łazienkowego z płytek

  • Spójna aranżacja – jeśli postawisz na takie same płytki ścienne czy podłogowe jak te, które trafią na blat, całe wnętrze będzie prezentować się harmonijnie.
  • Duże możliwości stylizacji – blat tego typu może przypominać powierzchnię wyłożoną drewnianymi deskami, imitować powierzchnię ceglaną czy wreszcie zostać wykończony ozdobną mozaiką. W sprzedaży znajdziesz mnóstwo rodzajów płytek, dlatego blat może mieć naprawdę ciekawe wykończenie.
  • Płytki są wytrzymałe i odporne na wilgoć.
  • Blat z płytek łatwo utrzymać w czystości.

Wady blatu z płyetk

  • Zabrudzenia mogą zbierać się w fugach. To newralgiczne miejsce, w którym z czasem, przy dużym poziomie wilgotności, może pojawiać się pleśń.

Jak dobrać blat do wystroju łazienki?

We wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim czy boho świetnie sprawdzi się blat drewniany, ponieważ oba te style opierają się właśnie na naturalnych materiałach. Alternatywnym rozwiązaniem może być blat łazienkowy z płytek ceramicznych drewnopodobnych.

Idealnym uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji może być minimalistyczny blat kamienny lub jego tańszy, konglomeratowy odpowiednik. Szczególnie modne są blaty marmurowe z eleganckim i subtelnym rysunkiem. Dobrze komponują się ze złotą czy miedzianą armaturą.

Autorka: Kamila Zalińska-Woźny