Blender to jeden z podstawowych małych sprzętów AGD w każdej kuchni. Trudno wyobrazić sobie przygotowanie bez niego zupy krem, smoothie, past do kanapek lub sosów do makaronów. Jeśli jednak stoisz przed dylematem, czy wybrać blender ręczny czy kielichowy, przeczytaj dalszą część artykułu. Przedstawimy wady i zalety obu rodzajów blenderów, ich najważniejsze parametry oraz wskazówki, kiedy zdecydować się na dany rodzaj sprzętu.
Zanim zdecydujesz się na to, który blender: ręczny czy kielichowy, będzie u ciebie lepiej się sprawdzać, powinieneś odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: do czego przede wszystkim będziesz go używać? To kluczowa kwestia, która pomoże ci wybrać odpowiedni sprzęt. Oczywiście oba z większością zadań powinny sobie poradzić, czasami jednak wygodniej będzie wybrać konkretny sprzęt.
Blender ręczny jest mały, poręczny i bez problemu znajdzie się na niego miejsce nawet w najmniejszej kuchni. Blendery te posiadają moc od 170 do 900 W. Bardzo dobrze sprawdzają się dla jednej osoby. Liczba obrotów na minutę wynosi około 20 000. Jak łatwo się po nazwie domyślić, trzymamy go w ręku. Przy wyborze zwróć uwagę, czy wygodnie go trzymasz. Jeśli zdecydujesz się właśnie na blender ręczny, ranking popularnych urządzeń pomoże ci w zorientowaniu się w ofercie tych modeli.
Blender kielichowy, jak sama nazwa wskazuje, posiada kielich, do którego wrzucamy składniki, które mają zostać zblendowane. Nie musisz niczego trzymać: całe urządzenie stoi np. na stole lub kuchennym blacie. Ze względu na to, że musi zajmować jakąś powierzchnię, trudniej będzie mu znaleźć stałe miejsce w małej kuchni.
Jaki blender kielichowy wybrać? Blendery kielichowe mają jednak zazwyczaj większą moc niż blender ręczny i więcej funkcji. Moc ich silnika dochodzi nawet do 1700 W, dlatego idealnie poradzi sobie z twardymi elementami bez konieczności ich namaczania. Liczba obrotów na minutę to około 35 000, dlatego różne koktajle zawierające np. liście będą bardziej jedwabiste. To doskonałe rozwiązanie dla par i większych rodzin. Jeśli więc zastanawiasz się, czy sięgnąć po blender ręczny czy kielichowy do twardych produktów, lepszym wyborem będzie ten drugi.
Jaki wybrać blender do smoothie? Do przygotowywania wszelkiego rodzaju koktajli i smoothie doskonale sprawdzi się blender kielichowy. Nawet jeśli jesteś bardzo zapracowany, błyskawicznie przygotujesz w nim ulubiony napój na bazie owoców lub warzyw. Wystarczy jedynie wrzucić wszystkie składniki do kielicha, nacisnąć odpowiedni przycisk i przelać koktajl do szklanki lub butelki.
Do przygotowywania smoothie, szczególnie jeśli zamierzamy je wziąć ze sobą, np. do pracy, bardzo dobrym rozwiązaniem jest blender, który zamiast typowego kielicha, ma specjalnie dopasowane butelki. Do nich wrzucisz wszystkie składniki, a po zblendowaniu wszystkiego zamienisz ostrza na nakrętkę i wyruszysz sprostać codziennym wyzwaniom z koktajlem w ręku. Zero niepotrzebnego zmywania!
Często gotujesz zupy, które błyskawicznie chcesz zamienić na jedwabisty krem? Wybierz blender ręczny, który doskonale poradzi sobie z tym zadaniem. Nie musisz niczego przelewać lub dodatkowo rozdrabniać: wystarczy odpowiednia końcówka i aksamitne danie gotowe.
Jeśli jesteś miłośnikiem różnych past do pieczywa, wygodniejszym rozwiązaniem będzie blender ręczny z malakserem. Do kielicha wrzucisz wszystkie składniki i w minutę otrzymasz smarowidło. Mimo że pasty również bez problemu przygotujesz w blenderze kielichowym, ze względu na jego budowę, trudniej będzie ci wybrać całą pastę bez zostawienia jej sporej ilości na ściankach urządzenia.
Jeśli zastanawiasz się, który sprzęt lepiej poradzi sobie z masłem orzechowym: blender kielichowy czy ręczny, zdecyduj się na blender kielichowy. Posiada on większą moc, więc bez problemu poradzi sobie ze zmieleniem orzechów bez spalenia silnika. Oczywiście im jest silniejszy, tym masło orzechowe wyjdzie bardziej gładkie.
Chcesz przygotować mąkę owsianą, albo jeszcze inną, której zakup często wiąże się ze sporymi kosztami? Postaw na blender kielichowy, który dzięki swojej mocy błyskawicznie poradzi sobie z przerobieniem płatków bądź kaszy na mąkę. Dodatkowy plus jest taki, że nie rozsypiesz pyłu dookoła.
Autorka: Agnieszka Ragus