Data modyfikacji:

Jakie buty do biegania po górach wybrać?

Bieganie po górach jest jednym z ciekawszych sposób przemierzania prostych górskich szlaków. Wymaga jednak nieco innego przygotowania niż klasyczne bieganie po płaskim terenie. Podstawową różnicą są buty, które muszą radzić sobie ze znacznie trudniejszą nawierzchnią. Sprawdź, jakie buty do biegania po górach warto kupić.

buty do biegania po górach

Podeszwa butów do biegania po górach

Jakie buty do biegania wybrać na wymagający teren, jakim są góry? Buty do biegania po górach, zwane także butami trailowymi, w zasadzie w niczym nie przypominają zwykłych butów do biegania. Różnice dostrzeżesz już na pierwszy rzut oka, spoglądając na podeszwę. Zamiast gładkiej podeszwy stworzonej z myślą o bieganiu po asfalcie, kostce brukowej czy ewentualnie ubitej ziemi, buty do biegania po górach mają zdecydowanie bardziej agresywny bieżnik.

Duże i ostre kostki bieżnika zapewniają przyczepność podczas podbiegów i zbiegów na luźnej nawierzchni, np. błocie, śniegu czy mokrej trawie. Warunki w górach bywają zgoła odmienne od tych, jakie panują u ich podnóża. Ostre klocki bieżnika rozmieszczone są na całej szerokości podeszwy, również na bokach, co zapewnia bezpieczne trawersowanie zboczy.

Ważnym elementem butów do biegania po górach jest też tzw. drop. Jest to wskaźnik mówiący o wysokości pięty względem palców. Wyższy drop (6-12 mm) stosowany jest w butach dla początkujących, którzy nie mają jeszcze opanowanej techniki biegów. Zapobiega on obciążeniu pięty i niejako wymusza poprawny sposób stawiania stopy, czyli lądowanie na śródstopiu. Bardziej doświadczeni biegacze wybierają natomiast mniejszy drop, liczący ok. 4 mm.

Amortyzacja butów do biegania po górach

Gęstość bieżnika oraz miękkość podeszwy dobierana jest na podstawie podłoża. Miękkie szlaki, np. trawiaste, błotniste czy śnieżne, wymagają dość grubego bieżnika, a ich podeszwa jest stosunkowo twarda. Zapobiega to kontuzjom kostki oraz zapewnia lepszą stabilność na luźnym gruncie. Amortyzacja nie jest wówczas priorytetem, ponieważ już sama nawierzchnia pochłania większość drgań.

Zupełnie inaczej jest w przypadku biegania po górach na skalistych szlakach. Duża ilość kamieni i skał wymaga gęstszego bieżnika, zapewniającego lepszą przyczepność na wilgotnych głazach. Buty trailowe do biegania po skalistych górach mają także znacznie grubszą podeszwę, zapobiegającą wpijaniu się kamieni w stopy oraz amortyzująca wstrząsy.

Topowe modele butów do biegania mają platformę o wysokości aż 3 cm. Jest ona przy okazji wyprofilowana w kształcie łuku, co poprawia płynność biegu.

Kształt cholewki butów do biegania po górach

Nierówne i niestabilne podłoże wymaga od butów do biegania po górach dobrej stabilizacji stopy. Niektóre modele ubuwia mają więc nieco szersze i bardziej rozbudowane części okalające staw skokowy. Konstrukcja cholewki przypomina więc nieco tę z butów halowych do gry w sporty rakietowe, piłkę ręczną czy siatkówkę.

Nie jest to jednak norma i równie łatwo znajdziesz buty o lżejszej, bardziej minimalistycznej budowie. Lekkie buty do biegania po górach sprawdzą się latem, podczas suchej i gorącej pogody.

Jaki język butów do biegania po górach?

Innym elementem wyróżniającym buty do biegania jest miękki i rozbudowany język. Jego zadaniem jest utrzymanie stopy na miejscu podczas zbiegania ze wzniesień. Język musi być na tyle sprężysty i miękki, by nie wpijał się w podbicie stopy.

Niektórzy producenci stosują system zintegrowanego języka z cholewą oraz półskarpetę chroniącą dodatkowo przed wsypywaniem się piasku do wnętrza buta. To komfortowe rozwiązanie, ale dużo zależy od jakości wykonania. W tańszych butach trailowych dość łatwo o wyrwanie skarpety.

Jakie buty do biegania po górach wybrać?

Ogromny wybór wśród obuwia go biegów górskich sprawia, że wybranie idealnego modelu nie jest najłatwiejszym zadaniem. Pomocne okazują się wskazówki producentów, którzy wyraźnie wskazują, na jakich nawierzchniach i w jakich aktywnościach sprawdzą się dane buty. Dzięki temu łatwo dobierzesz buty do biegów przełajowych, ultramaratonów górskich czy weekendowych przebieżek na popularnych szlakach.

Nieco problemu początkującym biegaczom sprawia wybranie odpowiedniego rozmiaru. Jeżeli kupujesz buty w internecie, najlepszym sposobem jest zmierzenie wkładki w butach lub długości stopy. Na tej podstawie dobierzesz najbardziej zbliżony rozmiar.

Przymiarkę butów trailowych zawsze wykonuj ze skarpetami, jakich zamierzasz używać w trakcie biegów – również tymi zimowymi. Jeżeli wahasz się pomiędzy dwoma rozmiarami, wybierz ten odrobinę większy. Stopy zazwyczaj puchną w trakcie biegu, więc musisz mieć przynajmniej odrobinę luzu.

Co dokupić do komfortowego biegania po górach?

Mimo że w ostatnich latach o śnieżnych zimach można było jedynie pomarzyć, w wyższych partiach gór możesz znaleźć biały puch. Aby śnieg nie wsypywał się do butów, użyj stuptutów ochronnych.

Mądrze dobierz także skarpety, bo stopa nie może się przesuwać w bucie. Najlepiej sprawdzą się te z dodatkowymi ściągaczami okalającymi stopę, wykonane z syntetycznych materiałów. Bawełna dość szybko przemaka od potu i może doprowadzić do bolesnych otarć. Buty do biegania w górach często nie mają zbyt dobrej wentylacji, więc warto wziąć to pod uwagę.

Zakup dobrych butów do biegania po górach to inwestycja, na której nie powinieneś oszczędzać. To dość kontuzjogenny sport, dlatego liczy się bezpieczeństwo i jakość obuwia. Przyczepne buty do biegania usprawnią też twoją technikę biegu i sprawią, że będziesz swobodnie stąpać po niepewnym podłożu. Śliskie i chybotliwe buty wymuszają skrócenie kroku oraz napięcie wszystkich mięśni stabilizujących. Prowadzi to do niepotrzebnych i bolesnych obciążeń.

Autor: Szymon Sonik