Data publikacji:

Wojciech Cejrowski. Książki podróżnicze dla wielbicieli turystyki 

Podróżnik, dziennikarz i autor wielu podróżniczych tytułów, który znany jest ze swojego ciętego języka, kontrowersyjnych wypowiedzi i dość nietypowych poglądów – to właśnie Wojciech Cejrowski. Książki jego autorstwa mają rzesze fanów nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W poniższym artykule znajdziesz listę tych najlepszych. Koniecznie musisz je poznać!

podróże

Wojciech Cejrowski – książki

Książki podróżnicze Wojciecha Cejrowskiego cieszą się popularnością nie tylko w naszym kraju. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Podpowiadamy.

Wyspa na prerii

„Wyspa na prerii”, a właściwie jej pierwsze wydanie z 2014 toku, to na Ceneo.pl najlepiej oceniana książka Cejrowskiego. Opowiada o Dzikim Zachodzie, a właściwie o codziennym życiu i zwyczajach mieszkańców Arizony. Czy egzotyka zarezerwowana jest tylko dla dalekich azjatyckich podróży?

Oczywiście, że nie i właśnie to chce udowodnić nam Wojciech Cejrowski. Książki znanego autora zdążyły przyzwyczaić nas do mrożących krew w żyłach historii, a „Wyspa na prerii” w ciekawy sposób przedstawia często nudne, ranczerskie życie – a przynajmniej takie wydaje się ono być na pierwszy rzut oka.

Jeśli jesteście zatem ciekawi, jaki naprawdę jest ten legendarny Dziki Zachód, to zdecydowanie warto sięgnąć po ten tytuł. I pamiętajcie – to nie bajki tylko rzetelny, wolny od kłamstw i poprawności politycznej przekaz. 

Podróżnik WC

Pod dość zabawnym tytułem kryje się wydany w 1997 roku bestseller, który był pierwszą powieścią podróżniczą znanego dziennikarza. Sam Cejrowski nie był jednak zbyt dumny z pierwszego wydania. Wielokrotnie powtarzał, że pierwszy „Podróżnik WC” miał za mało dialogów i był zbyt krótki.

Dlatego też w 2010 roku pojawiło się kolejne wydanie – autor je poprawił, uzupełnił, rozbudował i wreszcie z pełną dumą mógł zaprezentować światu. Czy jednak czytelnicy się zachwycili? Zdania są podzielone i „Podróżnika WC” albo się kocha, albo nienawidzi.

Książka opisuje pierwszą samochodową wyprawę Cejrowskiego po USA. Nie brak w niej praktycznych porad, dobrego humoru, ale też prywatnych opinii Cejrowskiego na typowo polityczne tematy, np. tych odnoszących się do byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Czy warto? Fani Cejrowskiego wysoko oceniają całą powieść, więc jeśli lubicie specyficzny humor dziennikarza i jego polityczne dygresje, to nie możecie przejść obok tej pozycji obojętnie.

Gringo wśród dzikich plemion

Książka przygodowo-podróżnicza Wojciecha Cejrowskiego wydana w 2003 roku. „Gringo wśród dzikich plemion” jest zbiorem historii podróżnika z jego licznych wypraw po Ameryce Łacińskiej. W powieści znajdziecie nie tylko zabawne gawędy, ale także refleksje autora m.in. o konsekwencjach płynących z ingerencji białego człowieka w życie Indian.

Dzięki tej pozycji będziecie mogli bliżej poznać i zrozumieć zwyczaje, tradycje, wierzenia i obrzędy indiańskiej społeczności. W książce nie brakuje zapierających dech w piersiach fotografii. Na uwagę zasługuje również to, że „Gringo wśród dzikich plemion” pozbawione jest wszelkich politycznych czy światopoglądowych dygresji autora.

To czysta relacja z jego podróży, co z pewnością przypadnie do gustu fanom rzetelnej, podróżniczej literatury. Zresztą liczby mówią same za siebie – do 2011 roku sprzedano już pół miliona egzemplarzy tego znanego tytułu, a wydawcy, jak i sam autor, liczą na więcej.

Rio Anaconda

Wydana w 2006 roku kolejna część historii z podróży Cejrowskiego po Ameryce Południowej. „Rio Anaconda” to właściwie relacja z pobytu w głębi Amazonki na pograniczu Kolumbii i Wenezueli.

Co różni ten tytuł od „Gringo wśród dzikich plemion”? To powieść fabularyzowana, w której nie brakuje ciekawych postaci, np. Anielca, a także niezwykłych opisów dzikiej natury o wręcz poetyckim charakterze.

Co najważniejsze, w „Rio Anaconda” Cejrowski próbuje w przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi tak odległy świat i pomaga zrozumieć, że dziko żyjące plemiona mają z nami więcej wspólnego, niż mogłoby się nam wydawać.

Piechotą do źródeł Orinoko

To najnowsza książka podróżnicza Wojciecha Cejrowskiego, wydana w 2019 roku. Opisuje podróż Cejrowskiego po Wenezueli. Nie brakuje w niej przygód, akcji, a także rzetelnej podróżniczej wiedzy.

Opowiada m.in. o codziennym życiu na sawannie, przypominającej nieco dobry western, gangach przemytników nielegalnie przemycających złoto i szmaragdy czy dzikim i niebezpiecznym plemieniu indian Yanomami, których sportem narodowym jest bicie się po głowach maczugami.

Oczywiście „Piechotą do źródeł Orinoko” jest pełne tak charakterystycznego dla Cejrowskiego humoru, więc fani nie powinni czuć się zawiedzeni.

Wojciech Cejrowski – o autorze 

Wojciech Cejrowski urodził się w 1964 roku w Elblągu. To polski dziennikarz, satyryk, publicysta, fotograf, prezenter telewizyjny i autor wielu podróżniczych powieści oraz reportaży. Swoją karierę rozpoczynał jako prezenter w TVP 1 u boku Wojciecha Manna.

Pierwszą podróżniczą książkę wydał w 1997 roku. Od tego czasu wiele z jego tytułów zyskało kilka prestiżowych nagród. Od 2007 do 2009 roku Cejrowski prowadził na antenie TVP 2 program telewizyjny „Boso przez świat”. Współpracował także z kilkoma stacjami radiowymi. Jako podróżnik zwiedził już blisko 60 krajów. Aktualnie mieszka w Arizonie. 

Jeśli jesteście fanami literatury podróżniczej, to koniecznie musicie przeczytać kilka książek Wojciecha Cejrowskiego. Każdy z wyżej wymienionych tytułów jest szalenie interesujący. Ponadto ich humor i przystępnie opowiedziane historie, które zostały opatrzone podróżniczymi fotografiami, z pewnością przypadną wam do gustu. A wy, znacie literaturę Cejrowskiego? Lubicie czytać jego powieści? 

Autorka: Klaudia Borycka