Data publikacji:

Kiedy stosować cienki materac i jaki wybrać?

Cienki materac nazywa się inaczej materacem nawierzchniowym. Używa się go w różnych celach, najczęściej jednak kładzie się go na główny materac na łóżku. Ten przydatny produkt bywa w wielu sytuacjach niezastąpiony, a jeśli jest dobrze dobrany, znacznie poprawia jakość snu. Materac nawierzchniowy może mieć różną grubość, skład i twardość. Sprawdź, czym kierować się przy wyborze, żeby móc w pełni skorzystać z jego licznych zalet.

Co to jest cienki materac

Czym jest cienki materac?

Zakup materaca jest poważną decyzją. W łóżku spędzamy jedną trzecią doby, a jakość snu wpływa znacząco na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Wyspani jesteśmy bardziej wydajni, mamy lepszy nastrój i cieszymy się dobrym zdrowiem. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy po czasie okazało się, że podjąłeś złą decyzję, a materac z jakichkolwiek powodów nie jest wygodny? Może się również zdarzyć, że nie masz wpływu na wybór, na przykład w wynajmowanym mieszkaniu. W takiej sytuacji doskonałym rozwiązaniem może być cienki materac nawierzchniowy. Podpowiadamy, jaki materac nawierzchniowy wybrać.

Niekiedy tego typu materac nazywa się również wyrównującym. Zazwyczaj ma kilka centymetrów, maksymalnie 10. Może być wykonany z różnych materiałów, najpopularniejszy jest jednak cienki materac z pianki. Producenci oferują szereg rozwiązań, dzięki którym konstrukcja sprzyja zdrowiu kręgosłupa i lepszemu komfortowi snu. W zależności od potrzeb możesz wybrać materac o dowolnej twardości.

W jakim celu cienki materac na łóżko?

Najważniejszym celem, jaki można osiągnąć, rozkładając cienki materac na łóżku, jest poprawa jakości snu poprzez lepsze dostosowanie powierzchni spania do indywidualnych potrzeb. Co to oznacza w praktyce? Jeśli twój główny materac jest zbyt twardy, kupując dodatkowo cienki materac, możesz pozbyć się porannego bólu pleców i szybciej zapadać w dający wypoczynek sen. Identyczna sytuacja ma miejsce, gdy twoja powierzchnia spania jest zbyt miękka. Jest ona wtedy bardzo niezdrowa dla kręgosłupa i nie zapewnia odpowiedniej jakości snu. Mówiąc najprościej, sięgając po twardy materac nawierzchniowy, możesz dostosować twardość materaca głównego do potrzeb.

Często zdarza się, że materac na łóżku jest już stary i zniekształcony lub wyczuwalne są w nim sprężyny. W takich warunkach trudno się wyspać. Dobry materac to spory wydatek, dlatego cienki materac może być rewelacyjnym rozwiązaniem tymczasowym. Również w przypadku wynajmowanych mieszkań lub pokojów sprawdzi się doskonale. Nie tylko poprawi jakość snu na mało wygodnym łóżku, ale będzie również cenny z higienicznego oraz estetycznego punktu widzenia. To jeszcze nie koniec zalet materaca cienkiego, jest on również bardzo dobrą ochroną łóżka przed zabrudzeniem i zalaniem.

Inne zastosowania cienkiego materaca

Jeśli myślisz, że cienki materac możesz stosować wyłącznie na łóżko, bardzo się mylisz. Drugą jego niezwykle ważną funkcją jest wyrównywanie powierzchni spania na kanapie. Nie każdy ma szczęście posiadania osobnej sypialni z dużym łóżkiem, wiele osób śpi codziennie na rozkładanym meblu z salonie, co niestety często nie jest wygodne. Jeśli należysz do tych osób, z pewnością docenisz możliwości, jakie niesie ze sobą rozłożenie cienkiego materaca. Sprawi on, że powierzchnia spania będzie bardzo wygodna i dobrze dostosowana do indywidualnych potrzeb. Nie będą wyczuwalne łączenia, które często są prawdziwą zmorą osób, śpiących na kanapie. W ciągu dnia większość materacy nawierzchniowych można łatwo zwinąć i schować wewnątrz schowka na pościel lub w szafie. Taką wygodę docenią również nocujący u ciebie goście.

Jakie jeszcze funkcje może mieć cienki materac? Stanowi doskonałą powierzchnię do zabawy dla dziecka, miękką, wygodną i zapewniającą izolację od podłogi. Możesz go również zabrać ze sobą na urlop, zarówno pod namiot, jak i do hotelu, żeby mieć pewność, że wypoczniesz. Coraz więcej osób kupuje cienki materac, żeby mieć go w domu na wszelki wypadek – dla gości, na wyjazd lub do szalonych zabaw z dziećmi.

Jak wybrać cienki materac nawierzchniowy?

Wybierając cienki materac, trzeba kierować się jego twardością i materiałem, z którego został wykonany. Jeśli kupujesz go dla siebie, zapewne łatwo będzie ci ocenić, jakiej miękkości oczekujesz, jednak w przypadku zakupu dla gości, warto wybrać model najbardziej uniwersalny, czyli średnio twardy. Najtwardsze materace zazwyczaj posiadają warstwę naturalnego kokosa, niekiedy nawet podwójną. To doskonały sposób na utwardzenie materaca. Modele bardziej miękkie zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości pianki termoelastycznej lub lateksu, oba materiały doskonale dostosowują się do ciała, są przy tym higieniczne i hipoalergiczne.

Poszczególne modele mogą bardzo różnić się grubością, niektóre cienkie materace mają tylko 1 lub 2 centymetry, inne 10. Grubsze sprawdzą się szczególnie dobrze, jeśli ich podstawowym zadaniem będzie wyrównanie powierzchni spania, na której widoczne są wgłębienia czy łączenia. Zbyt cienki materac nawierzchniowy nie byłby w stanie poradzić sobie z tym problemem. Jeśli twoim celem jest lekkie zmiękczenie głównego materaca, wystarczy nakładka o grubości 3-4 centymetrów, ten rodzaj materaca łatwo zwinąć i zajmuje mało miejsca.

Wybierając cienki materac, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano jego pokrowiec, powinien być naturalny i przewiewny. Idealnie, jeśli będzie go można zdjąć do prania, co znacznie poprawia higienę jego użytkowania. Zdarza się, że producenci stosują dodatkową impregnację, która zapobiega rozwojowi wewnątrz materaca niepożądanych bakterii i grzybów. Takie rozwiązanie będzie cenne szczególnie dla alergików.

Zdjęcie: choreograph/Envato Elements

Autorka: Joanna Stanuch

Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym