Data publikacji:

Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Poprawienie komfortu snu, wyrównanie powierzchni łóżka czy dbanie o higienę wymaga czasami od nas zakupu materaca nawierzchniowego. Wygodny w użyciu i łatwy w utrzymaniu sprawia, że nawet nierówna i twarda wersalka staje się idealnym miejscem do spania. Podpowiadamy, kiedy warto kupić materac oraz jaki materac nawierzchniowy wybrać.

Dla kogo materac nawierzchniowy będzie dobrym wyborem?

Najlepsze materace są gwarancją zdrowego snu. Warto zatem o nie dbać już po zakupie. Materac nawierzchniowy dba o komfort naszego snu i pozwala ochronić nam materac właściwy, który leży np. na łożu w sypialni. Jest rewelacyjnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na wyrównaniu powierzchni spania. To opcja dla tych, którzy za dnia siedzą w salonie na wersalce, a w nocy rozkładają ją do snu.

Materace nawierzchniowe są lekkie i można je składać, przechowując w garderobie czy szafie. Sprawdzają się, gdy nasz materac właściwy nosi już ślady użytkowania i nie daje nam właściwego komfortu. Wtedy możemy nakryć go materacem nawierzchniowym. Jest rozwiązaniem również wtedy, gdy na łóżku leżą dwa różne materace i powierzchnia nie jest równa. I tutaj możemy ją wyrównać za jego pomocą.

Jaki materac nawierzchniowy wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, gdzie ten materac będziemy stosować, jaki materiał chcemy wybrać oraz w jakim celu zamierzamy go kupić.

Sprawdź, co będzie lepsze: materac piankowy czy sprężynowy

Wśród materaców nawierzchniowych możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje:

  • Materace termoelastyczne, które dopasowują się do ciała pod wpływem jego nacisku. Idealnie sprawdzą się tam, gdzie chcemy wyrównać zbyt twardą powierzchnię, np. na niewygodnej wersalce.
  • Materace wysokoelastyczne, które stabilizują ułożenie kręgosłupa na zbyt miękkich powierzchniach. Doskonale nadają się do położenia na wysiedzianych sofach lub miękkich materacach właściwych.
  • Materace lateksowe, które są sprężyste, absorbują wilgoć i zapewniają przepływ powietrza. Dostosowują się do ruchów człowieka i doskonale sprawdzą się w sypialni alergików.

Niejednokrotnie producenci proponują dodatkowe udogodnienia, jak np. wkłady z naturalnych materiałów czy dodatki antybakteryjne. Jeśli zależy nam na dostosowanych do nas funkcjach, to warto poszukać takich opcji w sklepie. Warto zwrócić uwagę, że z materaca możemy ściągać pokrowiec i prać go w pralce. Tym samym dbamy o higienę i swój materac możemy zabierać nie tylko do sypialni, ale i pod namiot lub proponować na nim nocleg swoim gościom.

Materac na niewygodne łóżko

Jeśli w naszej sypialni stoi łóżko z niewygodnym materacem, to dobrym rozwiązaniem może być próba sięgnięcia po dodatkowy materac nawierzchniowy. Tutaj tylko musimy zdecydować, jaki materac do sypialni będzie odpowiedni.

Jeśli nasz materac właściwy jest odkształcony i stał się dla nas zbyt twardy, to warto sięgnąć po materac lateksowy lub termoelastyczny. Mamy do wyboru kilka grubości. Im większa grubość, tym większa amortyzacja i komfort snu.

Gdy szukamy nakładki na nierówną i wysiedzianą wersalkę, która wrzyna się w plecy i uniemożliwia prawidłową postawę ciała, i tutaj warto sięgnąć po materac termoelastyczny. Jeśli za dnia spędzamy na wersalce czas całą rodziną, materac możemy zwinąć i schować. Jest on dostosowany do składania i przenoszenia, bez obawy, że się zniszczy lub straci swoje właściwości.

Istotne jest również dostosowanie materaca dla osób, które chorują, mają obciążony kręgosłup czy prowadzą siedzący tryb życia. Prawidłowo ułożona sylwetka to gwarancja dobrego snu i regeneracji organizmu. Jeśli będziemy leżeli przekrzywieni, nasze ciało szybko się zbuntuje. Poczujemy ból, sztywność karku, zmęczenie, dyskomfort.

Jaki materac na ból kręgosłupa lędźwiowego będzie dobrym pomysłem? W takiej sytuacji rewelacyjnym rozwiązaniem są materace wysokoelastyczne, które stabilizują kręgosłup i dbają o jego właściwe ułożenie. Świetnie nadają się na zbyt miękkie powierzchnie. Już po kilku nocach poczujemy ulgę.

Dla alergików

Często zastanawiamy się, jaki materac nawierzchniowy wybrać dla alergika. Tutaj dobrym wyborem będzie materac lateksowy, wzbogacony dodatkowo o pokrowiec z impregnacją. Właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze zwiększą bezpieczeństwo i komfort snu.

Zdejmowalny pokrowiec można regularnie prać, dbając o jego higienę i tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia alergii. Dodatkowo lateks jest materiałem przewiewnym i absorbującym nadmiar wilgoci, w tym pot, który towarzyszy nam podczas snu. Materac stwarza nam odpowiednie warunki do snu, a sprężystość zapewnia wygodę każdej nocy.

Zabezpieczenie materaca właściwego

Gdy kupujemy nowe łóżko i nowy materac, nie zwracamy uwagi na jego zabezpieczenie. Wybieramy taki, który jest wygodny, dostosowuje się do ruchów i kształtu ciała i pozwala się dobrze wyspać. Jednak jego codzienna eksploatacja nie może pozostać bez efektów.

W zależności od tego, jaki materac wybraliśmy, już po kilku miesiącach lub latach możemy dostrzec, że stał się zbyt miękki i wyleżany, nie stabilizuje już kręgosłupa lub jest twardy i powyginany. W tej sytuacji rozwiązaniem może nie być wymiana na nowy, a jedynie dokupienie materaca nawierzchniowego. Wyrówna on powierzchnię, zadba o właściwą miękkość, dostosuje się do naszego ciała i będzie nam służył przez kolejne lata.

Kiedy kupić materac nawierzchniowy?

Będąc przed zakupem, czasami nie wiemy, kiedy powinniśmy wybrać dany produkt. Podpowiadamy, kiedy warto kupić sobie materac nawierzchniowy:
  • gdy śpimy na sofie lub wersalce, na której w ciągu dnia siedzimy,
  • gdy chcemy zabezpieczyć swój materac właściwy,
  • gdy mamy dwa materace na jednym łóżku i chcemy je wyrównać,
  • gdy chcemy zadbać o higienę lub dostosować łóżko do alergika,
  • gdy nasz materac właściwy stał się zbyt miękki lub odkształcony.

Autorka: Aleksandra Bartosik