Każdy spotkał się z nimi choć raz w życiu. Odciski to dokuczliwe zmiany skórne, najczęściej występujące na stopach, wpływające na komfort chodzenia oraz ich estetykę. Jak pozbyć się ich samodzielnie? Co na odciski sprawdzi się najlepiej? Sprawdź!
Odciski na stopach to popularny problem, który zniechęca do noszenia odkrytego obuwia w okresie letnim. Ponadto dokuczliwe odciski powodują ból podczas chodzenia. Czy można pozbyć się ich samodzielnie? Oczywiście, że tak – wystarczą odpowiednie środki na odciski, które zakupisz w aptece internetowej bez recepty. Dowiedz się, co powoduje powstawanie odcisków i co stosować, by szybko je zlikwidować.
Odcisk to popularna nazwa zmiany skórnej zwanej nagniotkiem. Powstaje wskutek długotrwałego, punktowego ucisku na stopę (rzadziej na wewnętrzną stronę dłoni). Wówczas skóra „broni się” przed mechanicznym czynnikiem, miejscowo zwiększając grubość rogowej warstwy naskórka. W centralnej części nagniotka powstaje rdzeń, który przewodzi bodziec w postaci ucisku, powodując ból podczas chodzenia lub ucisku.
Odciski mogą powstawać w różnych partiach stóp; najczęściej jest to ich spodnia część, pięta, mały lub duży palec. Wiele zależy od czynnika, który spowodował ich pojawienie się.
Do przyczyn powstawania odcisków na stopach zaliczamy przede wszystkim:
Zazwyczaj wszelkie zgrubienia powstające na stopach nazywane są odciskami. Warto jednak wiedzieć, że wyróżnia się dwa rodzaje odcisków. Pierwszy, wspomniany już nagniotek, cechuje się przede wszystkim bolesnością. Nagniotki są niewielkie pod względem średnicy, lecz dość wydatne.
Drugim rodzajem odcisków są modzele – płaskie zgrubienia o średnicy sięgającej do 20 mm, pozbawione rdzenia. Modzele nie bolą, lecz mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Występują na podeszwach stóp, a czasem również na dłoniach.
Kolejnym typem zmian skórnych na stopach, z którym warto się zapoznać, jest kurzajka, czyli brodawka wirusowa. Powodem jej powstawania jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Z pozoru kurzajka bardzo przypomina odcisk – jest niewielka, lecz wypukła, a po naciśnięciu boli. To, co ją wyróżnia, to skłonność do krwawienia; w odróżnieniu od odcisku, ta zmiana skórna jest unaczyniona.
Brodawki wirusowe najczęściej występują na opuszkach palców u stóp, jak i pomiędzy nimi. Jeśli podejrzewasz, że pojawiła się u ciebie kurzajka, zastosuj specjalny preparat do jej usuwania.
Przeczytaj, co stosować na szorstkie pięty
Odciski bolą i znacznie wpływają na estetykę stóp. Na całe szczęście, można pozbyć się ich samodzielnie. Warto zareagować jeszcze wtedy, gdy są niewielkie. Poznaj domowe sposoby na usuwanie odcisków.
Pierwszą pomoc w zwalczaniu odcisków stanowią maści zawierające składniki zmiękczające i keratolityczne. Preparaty z kwasem salicylowym, mocznikiem i bisabololem szybko usuwają zrogowaciały naskórek i leczą stan zapalny w obrębie odcisku.
Jak stosować maść na odciski? Umyj skórę w ciepłej wodzie, a następnie dokładnie ją osusz. Nanieś maść na miejsca występowania odcisków, a następnie zabezpiecz je plastrami. Maść należy aplikować przez kilka dni, zgodnie z sugestiami producenta, a następnie delikatnie oderwać odcisk.
Co jest dobre na odciski? Wypróbuj wygodne w użyciu plastry nasączone substancją aktywną. To dobra alternatywa dla maści – wystarczy wyjąć plasterek z opakowania i nakleić go na odcisk. Po kilku dniach odcisk zostanie rozpulchniony, a jego usunięcie będzie o wiele prostsze.
Odcisk to nic innego jak zrogowaciały naskórek. Aby się go pozbyć, należy w sposób mechaniczny usunąć jego nadmiar. W tym celu możesz posiłkować się peelingami do stóp oraz delikatnymi tarkami. Uwaga – nie ścieraj naskórka z odcisków zbyt agresywnie. Może to pogorszyć ich stan, a nawet spowodować trudne do wyleczenia rany.
Stosunkowo nowym na rynku produktem są skarpetki złuszczające. Pod tą ciekawą nazwą kryje się maseczka zawierająca skoncentrowane składniki keratolityczne, takie jak kwas salicylowy. Skarpetki należy nałożyć na stopy na godzinę, a następnie umyć skórę ciepłą wodą. Po 3-4 dniach zrogowaciały naskórek, w tym także odciski, zaczną się intensywnie łuszczyć. Nie wiesz, jakie wybrać skarpetki złuszczające? Ranking polecanych produktów będzie idealną podpowiedzią.
Nie zapominaj o swoich stopach podczas domowej pielęgnacji. Raz na tydzień zafunduj im kąpiel w specjalnej soli, która działa zmiękczająco i odświeżająco. Podologiczne sole doskonale zmiękczają odciski, dzięki czemu inne środki – np. maści – mogą zadziałać na nie silniej.
Soda oczyszczona znana jest z działania zmiękczającego i antyseptycznego, dlatego warto wypróbować ją w celu zwalczenia odcisków na stopach. Przygotuj kąpiel dla stóp z 2 litrów ciepłej wody oraz 1 łyżeczki sody oczyszczonej. Po 15-20 minutach odciski staną się rozpulchnione i miękkie, co ułatwi ich usuwanie.
Podpowiedź: jeśli chcesz zafundować stopom kąpiel zmiękczająco-nawilżajacą, zamiast wody użyj mleka.
Czasem usunięcie odcisków w warunkach domowych jest trudne. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zmiany skórne są duże i występują na stopach od dłuższego czasu. Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie pozbyć się odcisków, warto odwiedzić podologa, który zdiagnozuje rodzaj zmian skórnych i zaproponuje sposób ich leczenia. Być może mylisz odciski z modzelami lub brodawkami?
Usuwanie odcisków u podologa polega na zmiękczeniu ich specjalnym preparatem, a następnie starciu za pomocą frezarki do pedicure’u. Zwykle już jeden zabieg przynosi oczekiwane efekty. Dobrze jest samemu zakupić frezarkę do pięt i regularnie usuwać naskórek.
Raz usunięte odciski mogą powrócić, dlatego warto zapamiętać, jak skutecznie ich unikać.
Uporczywe odciski na stopach powodują ból i zniechęcają do odsłaniania skóry w okresie letnim. Z odpowiednimi środkami na odciski, znacznie poprawisz wygląd swoich stóp. Pamiętaj również o zasadach zapobiegania nagniotkom.
Autorka: Joanna Stanuch