Data modyfikacji:

Co odstrasza mole spożywcze?

Widok moli spożywczych w kuchni to spore zmartwienie. Brązowo-szarych owadów przypominających ćmy oraz białych larw nie wolno bagatelizować. Pozbądź się ich zanim opanują całą twoją spiżarnię. Co odstrasza mole spożywcze i jak poradzić sobie z ich inwazją?

Sprzątanie kuchni

Skąd biorą się mole spożywcze?

Zanim podpowiemy, jak pozbyć się moli spożywczych, zastanówmy się, skąd się w ogóle biorą w domu. Jaja moli spożywczych można znaleźć przede wszystkim w sypkich produktach, takich jak ryż, mąka, kasza, orzechy czy płatki owsiane. To idealne miejsce na rozwój larw, dlatego dorosłe owady uwielbiają składać w nich jaja.

Jak jednak mole spożywcze pojawiają się w kuchni lub spiżarni? Najczęściej wnoszone są wraz z zakupionym pożywieniem. Czasem wlatują też z sąsiedniego mieszkania oknem lub wentylacją. Obecność moli można rozpoznać po białych niciach i oprzędach, czyli osłonach larw. Jeśli zauważysz je w pożywieniu, z czasem pojawią się na ścianach i meblach białe larwy owadów, a następnie dorosłe mole spożywcze.

Mole spożywcze w kuchni – co robić?

Zabijanie pojedynczych latających owadów nie wystarczy w walce z molami spożywczymi. Kluczem do rozwiązania problemu jest usunięcie ze spiżarni wszystkich otwartych opakowań produktów spożywczych. Niestety, nawet zamknięte opakowania ryżu, kaszy czy mąki nie gwarantują, że w środku nie zalęgły się mole. Larwy bez trudu przegryzają się przez papierowe, a nawet plastikowe opakowanie produktu.

Kolejnym krokiem w walce z molami jest dokładne umycie szafek kuchennych. Można do tego użyć płynu do mycia naczyń, octu lub kwasku cytrynowego. Obu tych zapachów mole spożywcze wyjątkowo nie lubią. Pamiętaj o tym, by usunąć resztki jedzenia z zakamarków szafek i szczelin. To właśnie tam często zalęgają się owady.

Sprawdź, jak pozbyć się innych nieproszonych gości, czyli karaluchów w domu, robaków w łazience, pluskiew w domu

Co odstrasza mole spożywcze? Domowe sposoby


Wśród produktów, których nie lubią mole spożywcze, znajdują się m.in. goździki, cytrusy oraz ocet. Pozostawienie tych wonnych składników w szafce pomoże więc wygnać owady z mebli. Podobny efekt da pozostawienie na talerzyku rozgniecionych liści laurowych lub waniliowego aromatu. Z powyższych składników można również przygotować napar, którego skuteczność zwiększysz przez podgrzanie. Trzeba jednak pamiętać, że pozostawienie nieprzyjemnych zapachów to tylko sposób na wygnanie ich z kryjówek i ochronę przed ponownym zalęgnięciem. Jeśli moli jest dużo, nie obędzie się bez wyrzucenia produktów spożywczych, na których żerują. Na czas walki z nimi należy szczelnie zamykać pieczywo, bioodpady, kosz na śmieci oraz inne miejsca, skąd mogłyby czerpać pożywienie.

Co na mole spożywcze? Skuteczne środki do zwalczania moli

W sprzedaży dostępne są też pułapki oraz płynne preparaty do zwalczania moli spożywczych. Te pierwsze wabią owady swoim zapachem feromonów (niewyczuwalnym dla człowieka) i skutecznie wyłapują nawet przez 3 miesiące. Płyn na mole spożywcze działa odwrotnie, tj. odstrasza dorosłe osobniki moli i chroni produkty spożywcze. Można nim przemywać szafki oraz opakowania z żywnością. Preparaty tworzone są na bazie surowców roślinnych i nie zawierają składników owadobójczych, dlatego można ich używać w pobliżu żywności.

Jak uchronić się przed molami?

Walka z molami spożywczymi bywa trudna, dlatego najlepiej zapobiegać ich pojawieniu się w kuchni. Podstawą walki z molami jest poprawne przechowywanie produktów spożywczych. Najlepiej od razu przesypywać je do szklanych słoików lub pojemników na żywność wykonanych z grubego plastiku. Jeśli obawiasz się, że mole znajdują się już w przyniesionym produkcie, możesz zamrozić opakowanie na jeden dzień. Niska temperatura unieszkodliwi jaja moli.

Ważnym punktem jest też regularne wietrzenie i mycie wnętrza szafek. Unikaj także pozostawiania okruchów w szufladach i półkach z żywnością. Jeśli podejrzewasz, że mole dostają się do twojego mieszkania z sąsiedniego lokalu, zabezpiecz okna i kratki wentylacyjne siatką ochronną. To szczególnie ważne w wieżowcach z zsypami, w których problem robactwa jest nagminny.
Autor: Szymon Sonik