W twojej łazience zalęgły się robaki? Zazwyczaj są to rybiki cukrowe – pełzające owady, które bytują w wilgotnych pomieszczeniach i żywią się resztkami organicznymi lub nawet ubraniami. Skąd się biorą robaki w łazienkach? Jak je zlikwidować? Sprawdź w naszym artykule!
Robaki w łazienkach biorą się głównie z wilgoci w domu, która przecież panuje zwykle w tym pomieszczeniu. Zamieszkują szczeliny między kafelkami, dziury w fugach czy też wolne przestrzenie między wanną a podłogą. Choć zwykle nie powodują większych szkód, wyglądają nad wyraz okropnie. Poza tym nikt chyba nie chce natykać się stale na pełzające owady podczas brania kąpieli czy wykonywania porannej toalety.
Najczęściej występującymi robakami łazienkowymi są rybiki cukrowe, zwane również srebrzykami. Znacznie rzadziej w toaletach pojawiają się mrówki faraonki oraz prosionki. Jak je rozpoznać? W jaki sposób pozbyć się ich na dobre? Podpowiadamy w artykule.
Rybiki cukrowe to szkodniki, które zasiedlają pomieszczenia z podwyższoną wilgotnością powietrza. Dlatego najczęściej pojawiają się właśnie w łazienkach. Wyglądają naprawdę obrzydliwie.
Srebrzyki są niewielkie, mają obły kształt i poruszają się, pełzając po podłodze. Ich kolor opisać można jako czarno-srebrzysty – stąd też ich nazwa. Niektórym przypominają nieco małe pijawki lub nawet gąsienice. Gdy się im przyjrzysz, zauważysz małe, srebrne łuski oraz czułki umieszczone z grubszej strony odwłoka.
Rybiki cukrowe żywią się głównie malutkimi resztkami jedzenia oraz innymi szczątkami organicznymi. Gdy zabraknie im pożywienia, mogą zjadać również ubrania, a nawet tapety i papier toaletowy. Dlatego ważne jest, aby nie dopuścić do ich namnażania się na dużą skalę.
Te malutkie robaki w łazienkach pojawiają się głównie w nocy. Za dnia chowają się w szczelinach, a po zmroku wychodzą na powierzchnię. Poruszają się niezwykle szybko. Być może zauważyłeś kiedyś uciekające rybiki, gdy zapaliłeś w łazience światło wieczorną porą.
Wijące się srebrzyki na szczęście nie przenoszą żadnych chorób ani nie gryzą. Wyglądają jednak wyjątkowo nieestetycznie, dlatego każdy, kto napotka je w swojej łazience, chce się ich jak najszybciej pozbyć.
Sprawdź także, skąd się biorą karaluchy w domu i jak się ich pozbyć.
Jak pozbyć się robaków w łazienkach? Przede wszystkim zastosuj się do pewnych zasad, dzięki którym pomieszczenie nie będzie sprzyjającym środowiskiem dla rybików:
Zwalczanie robaków w łazience rozpocznij od porządnego osuszania pomieszczenia. Jeśli nie masz w toalecie okna, zainstaluj wentylator do łazienki i włączaj go po każdej kąpieli i prysznicu. Wilgotne, gorące powietrze stwarza idealne warunki do rozwoju srebrzyków.
Umieść w pomieszczeniu pochłaniacz wilgoci. Może to być profesjonalne urządzenie lub np. woreczek z żelem krzemionkowym.
Jak zrobić pułapkę na rybiki? Przygotuj kawałek tektury, nasmaruj go miodem i postaw na kafelkach. Możesz także nasypać do małego słoika nieco cukru i zostawić na podłodze. Pułapkę wymieniaj co kilka dni, likwidując złapane na nią srebrzyki. Szare robaki w łazienkach nie znoszą również ostrych zapachów, np. cytrusów, intensywnych przypraw czy też lawendy. Możesz dodać nieco tych składników do pułapki.
W zwalczaniu robaków w łazienkach doskonale sprawdzi się również mieszanina cukru pudru i kwasu borowego. Wymieszaj cukier z boraksem w proporcjach 1:2 i rozsyp mieszaninę w kątach i szczelinach.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie pomoże, koniecznie zainwestuj w specjalny środek do zwalczania rybików i innych robaków w łazienkach. Profesjonalna chemia zwykle nie jest szkodliwa dla człowieka, lecz zabójcza dla owadów. Pamiętaj, aby podczas użycia zawsze działać zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania. Praca z takimi ostrymi środkami to nie zabawa!
Choć najczęściej występującymi robakami w łazienkach są rybiki, czasem w tych pomieszczeniach pojawiają się również inne insekty. Jednym z przykładów są mrówki faraona. Szkodniki te były kiedyś prawdziwą plagą w pokomunistycznych blokach. Ich cechą charakterystyczną jest to, że poruszają się zwykle w koloniach. Długie rzędy mrówek mogą np. spacerować po kafelkach lub pralce. Mogą mieć barwę brązową, czerwonawą lub żółtawą.
Niestety te mikro robaki w łazienkach bardzo trudno jest wytępić. Występują zwykle w ogromnych koloniach i bardzo szybko się namnażają, a namierzenie ich gniazda graniczy z cudem. Ponadto często wędrują z mieszkania do mieszkania.
Jak pozbyć się faraonek? Utrzymywanie czystości w pomieszczeniu niestety nie wystarczy, podobnie jak domowe sposoby. Zdecydowanie polecamy zakup specjalnej chemii, która zniszczy szkodniki.
Jeszcze rzadziej pojawiającymi się małymi robakami w łazienkach są prosionki szorstkie. Podobnie jak rybiki bytują one w miejscach wilgotnych. Mogą być niebieskawe, brązowe lub szare. Są skorupiakami o pancerzu złożonym z kilku segmentów.
Prosionki to kolejne robaki w zawilgoconych łazienkach, które pojawiają się głównie nocą. Aby się ich pozbyć, zainwestuj w profesjonalny środek do zwalczania szkodników. Powinien pomóc ci uporać się z problemem.
Przeczytaj także: Mączliki: jak się ich pozbyć?