Data modyfikacji:

Co zrobić, żeby nie chrapać? 6 sposobów na chrapanie

Badania wskazują, że co trzeci człowiek na ziemi chrapie. W zdecydowanej większości przypadków jest to stan fizjologiczny niezagrażający zdrowiu, jednak w niektórych sytuacjach chrapanie może wiązać się z wystąpieniem poważnych dolegliwości.

Nie można zapominać również o niezadowoleniu domowników, którzy muszą znosić odgłosy chrapania na poziomie hałasu wydawanego przez… kosiarkę (około 90 decybeli). Co zrobić, żeby nie chrapać? Kiedy warto zgłosić się po pomoc do lekarza?
W tym artykule dowiesz się:
  1. Skąd bierze się chrapanie?
  2. Chrapanie, a bezdech senny
  3. Kto jest narażony na chrapanie?
  4. Uwaga: chrapanie jest groźne dla zdrowia!
  5. Jak przestać chrapać? Wypróbuj te 6 sposobów
Przyczyną chrapania, czyli wydawania specyficznych odgłosów w trakcie snu, jest utrudniony przepływ powietrza przez gardło. We śnie mięśniówka wiotczeje, a tylna część gardzieli „zwisa”, dotykając podstawy języka. W ten sposób powstaje niewielka szczelina, przez którą musi przecisnąć się powietrze w trakcie każdego wdechu i wydechu.
Czy chrapanie może być groźne? Wiele zależy od tego, co jest jego przyczyną i jak często występuje. Jeśli chrapanie wiąże się z bezdechem, czyli utrudnionym przepływem powietrza przez krtań, problem jest poważny - taka sytuacja stanowi bowiem zagrożenie dla życia.

Jeśli problem dotyczy ciebie, poproś swojego partnera, aby w trakcie snu obserwował to, jak oddychasz. Jeśli wraz z chrapaniem występują kilkunastosekundowe przerwy między wdechem, a wydechem, najwyższa pora udać się do lekarza!
Czynników zwiększających ryzyko chrapania jest kilka. Wśród osób dotkniętych tym problemem dominują mężczyźni po czterdziestce, najczęściej cierpiący na nadwagę i nadciśnienie.

Problem często dotyczy także otyłych, starszych kobiet. Chrapanie może przydarzyć się jednak osobie młodej i zupełnie zdrowej – czasem dzieje się to na przykład w przypadku specyficznego ułożenia szyi podczas snu czy wcześniejszego spożycia większych dawek alkoholu.

Innym, częstym powodem chrapania jest krzywa przegroda nosowa. Jeśli lekarz-laryngolog potwierdzi, że jama nosowa jest zbudowana nieprawidłowo, czasem wystarczy przeprowadzić zabieg chirurgiczny, aby raz na zawsze pozbyć się problemu chrapania.

Osoba chrapiąca po przebudzeniu nie pamięta, że nocą wydawała przerażające dźwięki walcząc o każdy oddech, przeszkadzając w śnie innym domownikom. W istocie dźwiękowa uciążliwość chrapania to tylko wierzchołek góry lodowej.
Ta z pozoru niegroźna przypadłość może doprowadzić do rozwoju poważnych kłopotów zdrowotnych.

U osób chrapiących w trakcie snu dochodzi do wzrostu ciśnienia krwi i szybszego bicia serca, co może doprowadzić do rozwoju chorób naczyniowo-sercowych (w tym nawet do zawału serca).

Udowodniono również związek między chrapaniem, a podatnością na cukrzycę typu 2. Chrapiący panowie częściej skarżą się na problemy z potencją.

Wreszcie – osoba chrapiąca nie jest w stanie dostatecznie się wyspać, co ma związek ze zbyt małym dotlenieniem organizmu. To prowadzi do rozdrażnienia, słabej koncentracji i senności w ciągu dnia.

Utrzymywanie takiego stanu przez dłuższy czas to z kolei prosta droga do różnych problemów psychicznych, w tym również depresji.
Zastanawiasz się co zrobić, żeby nie chrapać w nocy? Rozwiązaniem koniecznym może okazać się wizyta u lekarza, który oceni, czy twoja przypadłość ma poważne podłoże zdrowotne. Jeśli większe problemy ze zdrowiem zostaną wykluczone, spróbuj zmienić codzienne nawyki.

1. Śpij regularnie

Optymalna długość snu dla człowieka to 8 h na dobę. Regularny sen sprawi, że mięśnie okolic układu oddechowego będą bardziej rozluźnione, co wpłynie na jakość oddychania.

2. Spróbuj schudnąć

Co zrobić, żeby nie chrapać? Czasem wystarczy jedynie zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nadmiar tłuszczu w okolicach gardła może przyczyniać się do chrapania. Zmień swój styl życia na zdrowszy!

3. Rzuć używki

Zarówno alkohol jak i papierosy podrażniają gardło, co zaostrza zaburzenia oddechu w trakcie snu. To właśnie dlatego niektórzy chrapią wyłącznie po mocno zakrapianych przyjęciach.

4. Zmień pozycję snu

Chrapaniu sprzyja spanie na plecach – to właśnie wtedy język opada ku gardłu, co zmniejsza przepływ powietrza. Postaraj się spać na brzuchu lub na boku.

5. Używaj dobrej poduszki

Odpowiednio wyprofilowana poduszka zapewni ci wygodny sen, a zarazem właściwie podeprze szyję – tak, aby oddychanie było niczym nieskrępowane.

6. Wietrz sypialnię

Nawet w okresie zimowym dokładnie wietrz sypialnię przed pójściem spać. Suche powietrze wpływa źle na błonę śluzową gardła, co sprzyja wydawaniu nieprzyjemnych odgłosów. Warto zainwestować także w dobry nawilżacz powietrza.

Leki na chrapanie. Czy to działa?

Jeśli szukasz sposobu na to, jak przestać chrapać, możesz posłużyć się aerozolem działającym nawilżająco na błonę śluzową gardła.

Tego rodzaju produkty działają również rozluźniająco na mięśnie, co znacznie ułatwia oddychanie. Warto jednak pamiętać, że leki redukujące chrapanie powinny być jedynie wsparciem w zwalczaniu przyczyn tego problemu.
Chrapanie to nie tylko irytująca przypadłość - gdy jest bagatelizowane, może doprowadzić do rozwoju groźnych chorób.

Jeśli twój partner boryka się z takim kłopotem, zamiast szturchać go w trakcie snu, po prostu poleć mu przeczytanie tego poradnika. Istnieje spora szansa, że zmiana prostych nawyków pozwoli pozbyć się chrapania raz na zawsze!
Autorka: Joanna Stanuch