Orzeźwiający prysznic z rana to dla niektórych jeden z ulubionych codziennych rytuałów. Łazienkowe kabiny i brodziki nie są jednak niezniszczalne, dlatego też prędzej czy później przyjdzie pora na ich wymianę. Radzimy, jak samodzielnie przeprowadzić demontaż kabiny prysznicowej.
Demontaż kabiny prysznicowej i brodzika nie jest specjalnie trudny i zajmie maksymalnie kilka godzin. Dodajmy, że trzeba znaleźć sobie partnera do pracy, który pomoże bezpiecznie przenieść usuwane elementy bez przypadkowego uszkodzenia kafli i innych sprzętów w łazience.
Następnie przechodzisz do usuwania silikonu zabezpieczającego wszystkie listwy kabiny przed wodą. W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się ostry nożyk lub skalpel. Zdarza się jednak, że stary i zużyty silikon odejdzie bardzo łatwo tylko po lekkim zadrapaniu paznokciem. Ostatecznie musisz usunąć resztę szkieletu kabiny, odkręcając śruby, którymi przymocowano profile do ściany. Jeżeli masz problemy z ich ręcznym wyciągnięciem, warto sięgnąć po elektryczną wiertarkę.
Kolejnym krokiem jest wykręcenie syfonu i misy. Jeżeli masz szczęście, brodzik będzie przymocowany tylko za pomocą specjalnych zaczepów, wówczas po prostu lekko go podnosisz i przesuwasz, by uwolnić z haczyków. Zdarza się jednak, że dodatkowo jest on też przyklejony na stałe do obramowania lub podłogi. Fachowcy wykorzystują do tego celu pianki montażowe, aczkolwiek najczęściej są one aplikowane tylko punktowo. Oznacza to, że nie trzymają zbyt mocno i przy odrobinie siły szybko odczepisz tak zamocowaną misę. W przeciwnym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie próba przecięcia spoiwa długim nożem albo podważenie całości metalowym prętem (tutaj oczywiście trzeba uważać, by niczego nie zniszczyć).
Gdy po demontażu kabiny i brodzika planujemy ich kompletną wymianę, warto wziąć pod uwagę to, że należy wybrać modele o identycznych wymiarach. Dzięki temu profile kabiny umieszczamy w tych samych miejscach, unikając problemów, jakie stwarzałyby widoczne stare otwory montażowe. W przypadku brodzika czasami niezbędna jest tylko wymiana odpływu i przesunięcie go w inne miejsce, a także zamontowanie nowych uchwytów na misę.
Podjęcie decyzji o zakupie kabiny i brodzika w innych rozmiarach zwiększy prawdopodobieństwo tego, że trzeba będzie kuć ściany i położyć nowe kafle.
Jeżeli planujesz wymianę kabiny prysznicowej, warto zastanowić się też nad kompletnym pozbyciem się brodzika, co pozwoli w przyszłości uniknąć problemów z przeciekami lub powstawaniem szpecących rys na misie. Coraz większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się nowoczesne kabiny z odpływami liniowymi, które wpuszczone są bezpośrednio w pokrytą glazurą podłogę łazienki. Strefę prysznicową można wydzielić nie tylko z pomocą szklanych drzwi, ale także budując podest lub niskie obramowanie z kafli, które zapobiega rozlewaniu się wody po całym pomieszczeniu.
Prysznice z odpływami liniowymi to także niezwykle estetyczne rozwiązanie pasujące w szczególności do nowoczesnych wnętrz. Montaż niezbędnej instalacji hydraulicznej wymaga jednak sporych nakładów czasu oraz całkowitej przebudowy łazienki.
Gdy nie czujesz się na siłach, by zabrać się samemu za demontaż kabiny, zawsze możesz zgłosić się do specjalistów. Tradycyjnie koszt operacji zależy od wielkości miejscowości oraz regionu kraju. Średnio za pomoc trzeba zapłacić około 300-450 złotych.