Data publikacji:

Demontaż kabiny prysznicowej. Poradnik, jak samemu zdemontować kabinę prysznicową

Orzeźwiający prysznic z rana to dla niektórych jeden z ulubionych codziennych rytuałów. Łazienkowe kabiny i brodziki nie są jednak niezniszczalne, dlatego też prędzej czy później przyjdzie pora na ich wymianę. Radzimy, jak samodzielnie przeprowadzić demontaż kabiny prysznicowej.

kabina prysznicowa
Kabiny prysznicowe cieszą się w polskich domach niesłabnącą popularnością. Są one idealnym rozwiązaniem dla małych łazienek, pozwalając zaoszczędzić miejsca, które przeznaczamy np. na wstawienie większej pralki lub dodatkowej szafki. Prysznice pomagają zaoszczędzić wodę i mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, poprawiając krążenie krwi oraz rozluźniając napięte mięśnie (dotyczy to zwłaszcza pryszniców z hydromasażem).
Ponieważ z kabiny prysznicowej korzystamy regularnie i dość intensywnie, siłą rzeczy w końcu będziemy zmuszeni ją zdemontować. Powodów ku temu może być tutaj bardzo wiele. Najczęściej związane są z wadliwie działającym odpływem oraz przeciekami w rurach. Drzwi kabiny są też podatne na uszkodzenia i zadrapania, co czasami prowadzi do ich nieodwracalnego zniszczenia. Dotyczy to też brodzika, na którego powierzchni w naturalny sposób powstają irytujące i zauważalne rysy. Czasami też po prostu decydujemy się na remont łazienki oraz wymianę jej całego wyposażenia.

Demontaż kabiny prysznicowej i brodzika nie jest specjalnie trudny i zajmie maksymalnie kilka godzin. Dodajmy, że trzeba znaleźć sobie partnera do pracy, który pomoże bezpiecznie przenieść usuwane elementy bez przypadkowego uszkodzenia kafli i innych sprzętów w łazience.

Demontaż kabiny prysznicowej

Proces usuwania kabiny nie jest trudny, ale zależy od specyfiki posiadanego modelu. Rozbiórkę zaczynasz od usunięcia wszystkich elementów ruchomych, a więc kółek, rolek, przesuwanych drzwi. zawiasów itd. Do tego celu trzeba nierzadko wymontować górny profil konstrukcji.

Następnie przechodzisz do usuwania silikonu zabezpieczającego wszystkie listwy kabiny przed wodą. W tym zadaniu najlepiej sprawdzi się ostry nożyk lub skalpel. Zdarza się jednak, że stary i zużyty silikon odejdzie bardzo łatwo tylko po lekkim zadrapaniu paznokciem. Ostatecznie musisz usunąć resztę szkieletu kabiny, odkręcając śruby, którymi przymocowano profile do ściany. Jeżeli masz problemy z ich ręcznym wyciągnięciem, warto sięgnąć po elektryczną wiertarkę.

Demontaż brodzika

Demontaż brodzika rozpoczynamy od skrupulatnego usunięcia silikonu zabezpieczającego jego wszystkie krawędzie, które stykają się ze ścianą oraz glazurą. Tu też korzystasz z ostrego nożyka, starając się nie uszkodzić emalii lub kafli.

Kolejnym krokiem jest wykręcenie syfonu i misy. Jeżeli masz szczęście, brodzik będzie przymocowany tylko za pomocą specjalnych zaczepów, wówczas po prostu lekko go podnosisz i przesuwasz, by uwolnić z haczyków. Zdarza się jednak, że dodatkowo jest on też przyklejony na stałe do obramowania lub podłogi. Fachowcy wykorzystują do tego celu pianki montażowe, aczkolwiek najczęściej są one aplikowane tylko punktowo. Oznacza to, że nie trzymają zbyt mocno i przy odrobinie siły szybko odczepisz tak zamocowaną misę. W przeciwnym wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie próba przecięcia spoiwa długim nożem albo podważenie całości metalowym prętem (tutaj oczywiście trzeba uważać, by niczego nie zniszczyć).

Wymiana kabiny i brodzika

Gdy po demontażu kabiny i brodzika planujemy ich kompletną wymianę, warto wziąć pod uwagę to, że należy wybrać modele o identycznych wymiarach. Dzięki temu profile kabiny umieszczamy w tych samych miejscach, unikając problemów, jakie stwarzałyby widoczne stare otwory montażowe. W przypadku brodzika czasami niezbędna jest tylko wymiana odpływu i przesunięcie go w inne miejsce, a także zamontowanie nowych uchwytów na misę.

Podjęcie decyzji o zakupie kabiny i brodzika w innych rozmiarach zwiększy prawdopodobieństwo tego, że trzeba będzie kuć ściany i położyć nowe kafle.

Kabiny prysznicowe z odpływem liniowym – alternatywa dla brodzików

Jeżeli planujesz wymianę kabiny prysznicowej, warto zastanowić się też nad kompletnym pozbyciem się brodzika, co pozwoli w przyszłości uniknąć problemów z przeciekami lub powstawaniem szpecących rys na misie. Coraz większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się nowoczesne kabiny z odpływami liniowymi, które wpuszczone są bezpośrednio w pokrytą glazurą podłogę łazienki. Strefę prysznicową można wydzielić nie tylko z pomocą szklanych drzwi, ale także budując podest lub niskie obramowanie z kafli, które zapobiega rozlewaniu się wody po całym pomieszczeniu.

Prysznice z odpływami liniowymi to także niezwykle estetyczne rozwiązanie pasujące w szczególności do nowoczesnych wnętrz. Montaż niezbędnej instalacji hydraulicznej wymaga jednak sporych nakładów czasu oraz całkowitej przebudowy łazienki.

Ile kosztuje demontaż kabiny prysznicowej?

Gdy nie czujesz się na siłach, by zabrać się samemu za demontaż kabiny, zawsze możesz zgłosić się do specjalistów. Tradycyjnie koszt operacji zależy od wielkości miejscowości oraz regionu kraju. Średnio za pomoc trzeba zapłacić około 300-450 złotych.

autor: Michał Kułakowski