Data modyfikacji:

Dezynfekcja samochodu, czyli jak zdezynfekować wnętrze samochodu?

Przed długi czas dezynfekcja wnętrza samochodu służyła głównie pozbyciu się przykrych zapachów. W dobie pandemii odkażanie samochodu jest także sposobem na to, by uniknąć groźnej choroby. Jak skutecznie zdezynfekować wnętrza auta domowymi sposobami? Przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, które pozwolą ci zachować czystość i bezpieczeństwo.

dezynfekcja samochodu

Nie przenoś zarazków do samochodu

Dezynfekcja samochodu to jedno, ale warto też pamiętać o profilaktyce. Większość patogenów dostaje się na elementy auta poprzez dłonie kierowcy i pasażerów. Najskuteczniejszym sposobem na to, by się przed tym uchronić, jest każdorazowe przemywanie rąk podczas wsiadania do samochodu.

Niewielki środek antybakteryjny w żelu zmieści się do bocznej kieszeni drzwi lub jednego ze schowków. Pamiętaj jednak, by nie przechowywać w aucie preparatów w sprayu. Pod wpływem wysokiej temperatury puszka może eksplodować.

Pamiętaj o odkurzaniu i wietrzeniu

Wiele szkodliwych drobnoustrojów gromadzi się w wilgotnych i brudnych miejscach. Dezynfekcję samochodu rozpocznij więc od dokładnego poodkurzania podłogi, foteli i kanapy. Kurz, ziemia i piasek sprzyjają namnażaniu się patogenów.

Równie szkodliwa jest zbyt duża wilgotność. Szkodliwe zarazki uwielbiają wilgotne warunki, dlatego pamiętaj o regularnym wietrzeniu samochodu.

Pomocna w osuszaniu wnętrza jest też klimatyzacja. Jeśli twój samochód jej nie ma, kup woreczki pochłaniające wilgoć. Są wielorazowe i po nasączeniu wystarczy wysuszyć je w mikrofalówce lub na grzejniku. Duża wilgoć we wnętrzu samochodu to także oznaka, że najwyższa pora wymienić filtr.

Przeczytaj także: Odkurzacz ręczny: ranking TOP 5

Jak oczyścić wnętrze samochodu?

Czyste i pachnące wnętrze to podstawa przyjemnej jazdy samochodem. Oprócz regularnego przecierania kurzu warto przynajmniej dwa razy w roku wykonać gruntową pielęgnację. Czym jednak zdezynfekować wnętrze auta?

Nie zalecamy używania domowych środków czystości. Mogą one odbarwić materiały użyte we wnętrzu auta, zwłaszcza skórzane. Optymalnym rozwiązaniem jest użycie klasycznego płynu do czyszczenia kokpitu lub APC.

APC to skoncentrowany środek myjący m.in. do plastików i gumy. W odróżnieniu od popularnych kosmetyków w sprayu nie pozostawia tłustego i lepkiego nalotu. Dostępne są także specjalne środki bakteriobójcze stworzone z myślą o wnętrzach aut.

Pranie tapicerki samochodowej

Wiele drobnoustrojów czai się także w tapicerce samochodowej, której nie należy czyścić agresywną chemią. W przypadku tapicerki tekstylnej najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zarazków jest pranie ekstrakcyjne. Odkurzacz piorący to duży wydatek, ale taką usługę zlecisz w każdej dobrej myjni samochodowej.

Alternatywą dla prania tapicerki jest bonetowanie. Bonetowanie to nic innego, jak czyszczenie tapicerki przy użyciu specjalnego płynu. Spryskaj fotel lub kanapę równomiernie środkiem do tapicerki, a następnie zbierz zanieczyszczenia wilgotną mikrofibrą. W ten sposób odświeżysz tapicerkę i zneutralizujesz gnieżdżące się w niej mikroorganizmy.

Znacznie prostsze jest zdezynfekowanie tapicerki skórzanej. Dedykowane środki do czyszczenia tapicerki z łatwością niszczą szkodliwe patogeny oraz przywracają skórze naturalny wygląd. Zwróć jednak uwagę na to, by środek czyszczący do skóry nie był jednocześnie mleczkiem zabezpieczającym. Powinny to być dwa osobne preparaty, bowiem ich działanie jest odmienne. Płyn do czyszczenia tapicerki skórzanej powinien jedynie rozpuścić brud.

Po wyszczotkowaniu tapicerki miękką szczotką zbierz zanieczyszczenia wilgotną ściereczką z mikrofibry. Dopiero gdy tapicerka będzie czysta i jałowa, użyj mleczka konserwującego. Mleczko nasączy, odżywi i uelastyczni skórę.

Dezynfekcja klimatyzacji samochodowej

Wiele patogenów dostaje się do wnętrza samochodu przez niesprawną klimatyzację. Chłód i wilgoć parownika sprzyjają namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów. Towarzyszy temu nieprzyjemny zapach wydobywający się z wentylacji.

Dezynfekcję klimatyzacji warto wykonać wiosną, jeszcze przez sezonem letnim. Po zimie zbiera się w niej wiele zanieczyszczeń, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach. W niektórych przypadkach konieczne jest także czyszczenie parownika klimatyzacji oraz udrożnienie kanalika odprowadzającego skroploną wodę.

Po dezynfekcji i uzupełnieniu czynnika chłodzącego należy też wymienić filtr kabinowy. Wybierz ten z wkładką filtrową. Zatrzymuje on nie tylko zanieczyszczenia mechaniczne, ale i nieprzyjemne zapachy, spaliny i szkodliwe gazy.

Ozonowanie, czyli najskuteczniejsza dezynfekcja samochodu

Jeśli chcesz mieć pewność, że we wnętrzu samochodu nie pozostaną żadne organizmy żywe, oddaj samochód na ozonowanie. Ozonator pozostawiony na kilkadziesiąt minut we wnętrzu usunie wszystkie drobnoustroje, nawet te gnieżdżące się w zakamarkach niedostępnych dla płynu bakteriobójczego. W ten sposób zdezynfekujesz przy okazji klimatyzację.

Ozonowanie, co prawda, przyspiesza zużycie materiałów, ale przeprowadzane sporadycznie nie wpłynie na kondycję elementów kokpitu. Uwaga! Podczas ozonowania w samochodzie nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta!

Dezynfekcja wnętrza samochodu na co dzień

Przypominamy też o regularnym przecieraniu tych miejsc, które najczęściej są dotykane – klamek, przycisków, kierownicy, uchwytów, drążka zmiany biegów czy klamer pasów. Wygodnym sposobem na utrzymanie czystości jest korzystanie z jednorazowych chusteczek antybakteryjnych. Powinny być dobrane do konkretnego rodzaju powierzchni, np. do skóry, drewna lub ekranów.

Autor: Szymon Sonik