Jazda na rowerze może być wspaniałą pasją dla całej rodziny, w tym nawet dla najmłodszych jej członków. Jak jednak bezpiecznie przewozić dziecko na rowerze? Co mówią na ten temat przepisy? Zapoznaj się z naszymi poradami i bądź spokojny o podróżowanie jednośladem z maluchem.
Chcesz zacząć podróżować na rowerze z dzieckiem? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na ten temat, aby podróż była bezpieczna i komfortowa dla twojego malucha.
Na samym początku warto przyjrzeć się temu, co na temat wożenia dziecka rowerem mówi polskie prawo. Maluch do 7. roku życia musi być przewożony w specjalnie dopasowanym do tego foteliku lub przyczepce. Niedopuszczalne jest sadzanie dziecka na rowerowym bagażniku, a także jazda rowerem z dzieckiem po chodniku.
Tak naprawdę nie istnieje sztywno określona, dolna granica wieku dziecka, od którego można przewozić je rowerem. Producenci fotelików i przyczepek proponują modele dopasowane do potrzeb nawet 9-miesięcznych bobasów.
Ważne jest jednak to, aby dziecko przed posadzeniem w foteliku potrafiło samodzielnie siedzieć. Moment ten następuje zwykle nie wcześniej niż w 7.-8. miesiącu życia malucha. Nigdy nie sadzaj w foteliku rowerowym malucha, który nie siedzi samodzielnie lub nie czuje się w tym jeszcze zbyt pewnie.
Niedoświadczeni rodzice powinni podchodzić do pierwszych prób przewożenia dziecka na rowerze bardzo ostrożnie. Szczególnie w przypadku najmłodszych dzieci warto wybierać trasy spokojne i równe, pozbawione wybojów.
Ponadto maluchowi do 2. roku życia nie wolno pozwalać zasypiać w foteliku. Bezwładność ciała dziecka podczas snu połączona z drganiami roweru może przyczynić się do rozwoju syndromu dziecka potrząsanego – zespołu zaburzeń nerwów w obrębie głowy i szyi. Problemy powstałe w ten sposób mogą utrzymywać się nawet przez całe życie!
Jak przewozić dziecko na rowerze? Foteliki rowerowe dla dzieci to najczęstszy wybór rodziców, którzy chcą zabierać swoje pociechy na rowerowe wycieczki. Powody są proste: fotelik jest tani, łatwy w użyciu i nie zajmuje dużo miejsca.
Czy dziecko może jechać z przodu, tuż przed rodzicem? To również regulują przepisy prawne. Do 3. roku życia dziecka można stosować foteliki przednie, montowane bezpośrednio za kierownicą. Takie rozwiązanie sprawia, że dziecko może być w stałym kontakcie z rodzicem. Ponadto maluch posadzony na przedzie widzi znacznie więcej trasy, a więc znacznie lepiej się bawi.
Alternatywnym rozwiązaniem są fotelik montowane na tyle roweru. Musi być w nim przewożone dziecko powyżej 3. roku życia. Foteliki tylne są z pewnością wygodne dla rodzica, który może skupić się na prowadzeniu jednośladu. Jednak widoczność dziecka jest wówczas bardzo ograniczona, podobnie jak możliwość kontaktu z kierującym.
Kupując fotelik rowerowy dla dziecka, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy posiada niezbędne atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Fotelik musi być nie tylko wygodny, ale także wyposażony w dobrej jakości pasy bezpieczeństwa, z których maluch nie będzie mógł wypiąć się samodzielnie.
Przyjrzyj się również kształtowi oparcia – powinien być ergonomiczny, dopasowany do krzywizny kręgosłupa. Siedzisko powinno być miękkie, obite grubą pianką. Polecamy skupić się na fotelikach renomowanych marek, które cieszą się pozytywnymi opiniami rodziców. Fotelik rowerowy to jednorazowy wydatek, który powinien służyć dziecku długi czas – to ważne, aby był wykonany naprawdę solidnie.
A może warto zdecydować się na przyczepkę rowerową? To rozwiązanie ma wiele zalet, którymi przewyższa zwykły fotelik rowerowy. Przyczepka gwarantuje dziecku większe bezpieczeństwo, a także ochronę przed deszczem i promieniami słonecznymi. Ponadto maluch ma w niej nieco więcej swobody. Trasę może obserwować przez okienka, praktycznie z każdej strony.
Do wad przyczepek rowerowych zaliczyć można ich wysoką cenę, a także to, że maluch jest znacznie oddalony od rodzica, co może utrudniać utrzymywanie z nim kontaktu. Pamiętaj, że zgodnie z przepisami prawa, długość jednośladu wraz z przyczepką nie może przekraczać 4 metrów.
Wbrew pozorom to, jakim rowerem przewozisz dziecko, nie pozostaje bez znaczenia. Do tego celu najlepiej nadają się rowery miejskie, które są dobrze dostosowane do montażu przyczepki bądź fotelika.
Nie poleca się przewozić dziecka na rowerach specjalistycznych – a więc np. trekkingowych. Konstrukcja takich jednośladów nie tylko utrudnia montaż fotelika, ale może odbić się negatywnie na komforcie dziecka.
Zgodnie z prawem, niezależnie od sposobu przewożenia malucha rowerem, dziecko musi mieć na głowie kask. To najlepszy sposób na zabezpieczenia malucha przed poważnymi urazami w trakcie wypadku, do którego może dojść nawet na spokojnej drodze. Ważne jest więc, jaki kask rowerowy kupisz.
Jeżeli zadbasz o bezpieczne i wygodne przewożenie swojej pociechy, ze wspólnych podróży będziecie mogli wyciągnąć naprawdę sporo frajdy. To najwyższy moment, aby przystosować swój rower do potrzeb malucha.