Data modyfikacji:

Ekspresy do kawy do 1500 zł

Kawa to dla wielu osób podstawa każdego udanego poranka. Wiele z nich nie wyobraża sobie dnia, który nie zaczął się od kubka pysznego, gorącego napoju. W czasie, gdy producenci wyprzedzają się w dostarczaniu klientom coraz to lepszych sprzętów, mało który kawosz zadowoli się kawą wsypaną do kubka i zalaną wrzątkiem. Dla prawdziwych koneserów tego wyjątkowego napoju powstały ekspresy ciśnieniowe, które każdego dnia oferują kawę najwyższej jakości. 

Przeczytaj również: Ekspres do kawy z młynkiem ceramicznym – ranking

ekspresy do kawy do 1500 zł

Ekspresy ciśnieniowe, kapsułkowe i kolbowe – czym się różnią?

Na rynku dostępne są co najmniej trzy rodzaje ekspresów do kawy. Różnią się od siebie głównie sposobem parzenia kawy oraz danymi technicznymi. Jaki ekspres do kawy wybrać?

  • Ekspresy ciśnieniowe – automatyczne urządzenia, które wymagają jedynie podstawienia ulubionego kubka i wciśnięcia odpowiedniego przycisku. Ekspres ciśnieniowy daje możliwość wykorzystania ulubionych ziaren kawy. Często posiada też wbudowaną opcję spieniania mleka, dzięki czemu każda mleczna kawa będzie wykończona idealną pianką. Takie urządzenia zajmują sporo miejsca na blacie kuchennym, ale parzona przez nie kawa to wynagradza. 
  • Ekspresy kapsułkowe – to znacznie mniejsze urządzenie w porównaniu do wersji ciśnieniowej. To idealny model dla osób, które nie lubią czyścić poszczególnych części ekspresu. Ekspres kapsułkowy do prawidłowego działania potrzebuje jedynie wody oraz dedykowanych dla niego kapsułek. Te urządzenia zazwyczaj mają moc od 1500 do 1600 W i ciśnienie w granicy 10-16 barów. Użytkowanie takiego modelu jest banalnie proste – wystarczy napełnić pojemnik wodą, włożyć ulubioną kapsułkę z kawą i nacisnąć odpowiedni przycisk. W większości ekspresów zużyta kapsułka trafia bezpośrednio do wbudowanego pojemnika na odpady, który cyklicznie należy opróżniać. 
  • Ekspres kolbowy – wymaga od użytkowników więcej zaangażowania niż w przypadku poprzednich dwóch modeli. Ekspres kolbowy kształtem i wielkością zazwyczaj przypomina model ciśnieniowy, ale różni się sposobem zaparzania kawy. W takim ekspresie zmieloną wcześniej kawę umieszcza się w specjalnej kolbie, którą następnie mocuje się w wyznaczonym miejscu. Po uruchomieniu urządzenia woda przelewana jest przez zmieloną kawę, dając tym samym gotowy napój. Oferowane przez producentów ekspresy kolbowe zazwyczaj mają ciśnienie od 10 do 16 barów.  Zobacz co wybrać ekspres kolbowy czy automatyczny

Ekspres ciśnieniowy – jakie powinien mieć funkcje?

Ekspres ciśnieniowy to profesjonalne urządzenie do parzenia kawy. Decydując się na model z półki cenowej do 1500 zł, warto wiedzieć, jakie funkcje powinien posiadać. W takich urządzeniach najczęściej spotkać można system automatycznego wyłączania. Ważna jest także opcja regulowania ilości zaparzanej kawy, jej temperatury oraz stopnia zmielenia ziaren. Takie funkcje pozwalają dopasować napój do swoich osobistych preferencji smakowych. Ekspresy do 1500 zł bardzo często posiadają także opcje AutoClean, tryb Eco, Thermoblock oraz mają możliwość dopasowania się do wielkości filiżanki lub kubka. 

Najważniejsze parametry ekspresu ciśnieniowego

Modele ekspresów ciśnieniowych powinny mieć określoną moc. Takie urządzenia najczęściej cechują się mocą od 750 do 1450 W, co w zupełności wystarczy do zrobienia pysznej kawy. Moc ekspresu określa czas, jaki urządzenie potrzebuje, aby przygotować się do pracy oraz to, jak szybko zaparzy kawę. Wybierając ekspres, należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność zbiornika na wodę oraz na mleko.

Pojemnik na wodę nie powinien być mniejszy niż 0,5 litra. Najczęściej spotkać można egzemplarze, które posiadają zbiornik na wodę o pojemności od 0,5 aż do 1,5 litra. Odpowiednio duży zbiornik zapewnia wygodne użytkowanie ekspresu bez konieczności ciągłego uzupełniania wody. Pojemnik na mleko również nie powinien być zbyt mały, ponieważ znaczna większość osób decyduje się właśnie na kawę z mlekiem.

W przypadku zbiornika na mleko ważne jest także to, jaką metodą mleko wlewane jest do przygotowanej kawy – czy za pośrednictwem gumowego przewodu, czy metalowej rurki. Ciśnienie ekspresów do 1500 zł zaczynają się od 5, a kończą na 20 barach. Duża ilość barów pozwala na przygotowanie każdego rodzaju kawy – od espresso po latte. 

Ranking ekspresów ciśnieniowych do 1500 zł 

De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110.B

Ekspres pochodzący z popularnej włoskiej firmy De’Longhi o mocy 1450 W oraz z ciśnieniem 15 barów. Wyposażony w innowacyjny system podgrzewania wody Thermoblock daje gwarancję kawy w idealnej dla niej temperaturze. Ten model posiada wbudowany młynek żarnowy z 13-stopniową regulacją mielenia. Dodatkowo ekspres posiada system spieniania mleka, dzięki czemu przygotowywana kawa może być wzbogacona o pyszną, kremową, mleczną piankę.

Do tego modelu można dobrać kawę zarówno w ziarnach, jak i tą wcześniej zmieloną, a regulowana wysokość adaptera do kawy sprawia, że przygotowanie aromatycznego napoju jest wyjątkowo łatwe. Ekspres ma dodatkową funkcję, która pozwala na podgrzanie filiżanki przed nalaniem kawy, dzięki czemu przygotowany napój dłużej zachowuje odpowiednią temperaturę. 

Philips 2200 EP2220/10

Ekspres do kawy Philips oferuje zrobienie napełnianie dwóch filiżanek. Odpowiednią dla siebie kawę można wybrać, korzystając z wbudowanego dotykowego panelu sterowania, który jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Posiada wbudowany spieniacz mleka oraz ceramiczny młynek, który mieli kawę tuż przed zaparzeniem. Ten egzemplarz ekspresu ma moc 1500 W oraz 15 barów ciśnienia, dzięki czemu szybko przygotuje każdy rodzaj kawy. 

Krups Roma EA810B

Ostatni model ekspresu z naszego rankingu łączy w sobie nowoczesny wygląd i zaawansowaną technologię parzenia kawy. Ma moc 1450 W, a jego ciśnienie wynosi 15 barów. Posiada funkcje podgrzewania filiżanek oraz system Thermoblock. Dodatkowo ten model daje możliwość regulacji stopnia zmielenia kawy.

Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!