Data publikacji:

Frezy do drewna. Rodzaje i zastosowanie

Szczęśliwie odeszły czasy, w których modelowanie i żłobienie drewna odbywało się przy pomocy dłutka i młotka. Dzisiaj, jeśli masz ochotę na takie prace albo zachodzi konieczność ich wykonania, możesz sięgnąć po różnorodne, specjalistyczne frezy do drewna. Sprawdź, jakie są ich rodzaje i zastosowanie.

frezy do drewna

Frezy do drewna – rodzaje

Bez wątpienia elektronarzędzia stolarskie warto mieć w domowym warsztacie. Frezy do drewna dzieli się przede wszystkim ze względu na sposób ich mocowania – są to frezy nasadzane oraz trzpieniowe. Oto krótka ich charakterystyka.

Frezy nasadzane

To grupa najbardziej popularnych frezów. Można je dopasować do trzpienia frezarki, co czyni je bardzo uniwersalnymi. Stosuje się je do frezarek dolnowrzecionowych i używa zazwyczaj do produkcji najprostszych krzeseł oraz niewymagających szczególnej finezji produktów drewnianych.

Frezy trzpieniowe do drewna

Kolejny rodzaj to frezy trzpieniowe. Nie mają one żadnych otworów – jak sama nazwa wskazuje, montowane są za pomocą trzpieni. One również mogą być stosowane we frezarkach dolnowrzecionowych, ale można je przymocować również do urządzenia górnowrzecionowego albo typu CNC. Frezy trzpieniowe do drewna można dodatkowo podzielić na kilka podrodzajów.

Frezy trzpieniowe z prostymi ostrzami

Frezy z prostymi ostrzami są najtańszymi z wymienionych. Mogą mieć różną liczbę noży – dwa, trzy lub cztery. Dzięki temu, że frez tego rodzaju ma ostrze czołowe, można wykorzystywać go nie tylko do samego frezowania, ale również do wiercenia czy wycinania, co na pewno przyda się przy wykorzystywaniu narzędzi stolarskich.

Frezy trzpieniowe profilowe

Frezy trzpieniowe do drewna są tworzone z drobnoziarnistych węglików, co czyni je bardzo trwałymi. Zazwyczaj wykorzystuje się je do różnorodnych prac wymagających dużej dokładności, czyli do tworzenia ozdób. Profile tego rodzaju frezów mogą być proste, kuliste albo z promieniem. Występują w różnych rozmiarach – ich średnica może wynosić od 3 mm do 30 mm.

Profesjonalne frezy do drewna z ostrzami spiralnymi

Za tego rodzaju frezy zapłacisz już nieco więcej, ale posłużą ci znacznie dłużej. Frezowanie z ich pomocą jest bardzo przyjemne – spirala napotyka na mniejszy opór niż proste ostrze. Istnieją ich dwa rodzaje. Pierwszy to ten, który odprowadza wióry w stronę uchwytu – to tzw. pozytyw. Drugi rodzaj to negatyw – on odprowadza wióry w odwrotną stronę.

Frezy tego typu również mogą mieć kilka ostrzy – dokładnie od jednego do czterech. Należy pamiętać, że takie profesjonalne frezy do drewna można zastosować tylko do specjalistycznego urządzenia. Są one przeznaczone do bardziej zaawansowanych, trudnych prac.

Frezy trzpieniowe do połączeń

Wręgi, rowki, połączenia profili – z tym wszystkim poradzi sobie frez trzpieniowy do drewna. Bardzo ułatwia pracę – po jej zakończeniu wystarczy tylko wprowadzić odrobinę kleju dla wykończenia. Tego typu frezy produkowane są w różnych kształtach, dzięki czemu z łatwością można je dopasować do potrzeb.

Frezy do ramek oraz frontów

To kolejne frezy wykonane z drobnoziarnistych węglików. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, zazwyczaj jednak używa się ich do profilowania listew oraz tworzenia frontów z drewna.

Rodzaje frezów do drewna ze względu na materiał wykonania

Frezy do drewna mogą różnić się również pod względem materiału wykonania. Najczęściej występujące frezy to te ze stali. Nadają się one do miękkiego drewna, ewentualnie do takiego o średniej twardości. Frez ze stali spokojnie poradzi sobie np. z obróbką sztachetek.

Jeśli zależy ci na czymś zdecydowanie mocniejszym, możesz sięgnąć po wspomniane już frezy do drewna z drobnoziarnistych węglików. Nie tylko ułatwią ci pracę, ale też będą o wiele dłużej służyły.

Jeżeli natomiast będziesz pracować w wyjątkowo twardym drewnie, koniecznie sięgnij po frezy diamentowe. Musisz jednak pamiętać, że mogą być one stosowane tylko w narzędziach osiągających odpowiednią prędkość. Innymi słowy – to już frezy dla profesjonalistów dysponujących odpowiedniej klasy sprzętem.

Autor: Robert Wojtaś