Goździki są przyprawą wytwarzaną poprzez suszenie kwiatów goździkowca. Dodaje się je do kompotów, wypieków oraz potraw. Nie każdy wie jednak, że wyróżniają się również leczniczym działaniem. Jakie są właściwości goździków? Kiedy warto po nie sięgnąć? Sprawdź w artykule!
Goździki to wysuszone pączki kwiatów drzewa goździkowego. Mają ciemnobrązowy kolor i charakterystyczny kształt, przez co nie da się ich pomylić z żadną inną przyprawą. Rosną głównie w Indonezji, na Madagaskarze, Zanzibarze oraz w Tanzanii. Wyróżniają się nie tylko wspaniałym aromatem, lecz także leczniczym działaniem. W artykule opisujemy, jakie właściwości mają goździki oraz kiedy warto ich używać.
Smak goździków określić można jako lekko słodki, piekący oraz korzenny. Przyprawa zawdzięcza swój charakterystyczny aromat eugenolowi, który znajduje się w olejku eterycznym. Goździki w kuchni dodaje się często do kompotów, zimowych wypieków, marynat do mięsa czy też mieszanek przyprawowych. Można stosować je w całości, w wersji rozgniecionej moździerzem lub w postaci proszku.
Właściwości goździków znane są ludziom od wieków. Wykorzystywane były już w medycynie ajurwedyjskiej. Oto najważniejsze z nich:
Właściwości zdrowotne goździków wykorzystywane są w leczeniu oraz profilaktyce wielu schorzeń. Uważa się, że wzmacniają one układ odpornościowy i są pomocne przy przeziębieniach. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo, dzięki czemu mogą na przykład łagodzić bóle głowy. Aby przyrządzić kurację, zmieszaj rozdrobnione goździki z łyżką oleju kokosowego. Powstałą miksturą masuj skronie.
Popularnym zastosowaniem tej przyprawy jest żucie goździków na ból zęba lub choroby dziąseł. Weź do ust kilka całych goździków i żuj je przez kilka minut. Powtarzaj kurację dwa razy dziennie. Żucie goździków ma także inne właściwości. Odświeża oddech, wspomaga leczenie aft i stanów zapalnych dziąseł. Zamiast żucia możesz także przyrządzić napar z goździków i płukać nim jamę ustną.
Niektórzy twierdzą, że goździki pomagają również zwalczać pasożyty. Zmieszaj kilka zmielonych goździków z kilkoma łyżkami siemienia lnianego i spożywaj jedną łyżkę mikstury dziennie przez parę dni.
Kolejnym dobroczynnym działaniem goździków jest wspomaganie trawienia. Jeśli dolega ci niestrawność, wzdęcia lub zaparcia, możesz przyrządzić napar z tej przyprawy. Zalej łyżeczkę goździków szklanką wrzątku i zaparzaj przez 10 minut. Podziel miksturę na dwie porcje i pij małymi łyczkami.
Goździki mogą wspomagać zdrowie wątroby. Obniżają poziom cukru oraz złego cholesterolu we krwi. Dzięki zawartości witaminy K zwiększają krzepliwość krwi, a dzięki właściwościom rozgrzewającym pomagają na bóle mięśniowe. Wystarczy, że wymieszasz rozkruszone goździki z olejem kokosowym lub dodasz do mieszanki olejów kilka kropel olejku goździkowego i posmarujesz miksturą bolące miejsce.
Goździki zawierają również przeciwutleniacze, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki. Delikatny napar sporządzony z kilku goździków uśmierza ból gardła i wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych. Możesz także po prostu dodać kilka goździków do ulubionej herbaty i dosłodzić napój odrobiną miodu. Niektórzy uważają nawet, że goździki mogą zapobiegać nowotworom, jednak na razie nie ma na to wystarczających dowodów naukowych.
Jak dbać o cerę trądzikową naturalnymi metodami. Goździki i olejek eteryczny z goździków znalazły zastosowanie również w kosmetyce. Olejek ma właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, dzięki czemu stosuje się go w pielęgnacji cery trądzikowej. Możesz stosować olejek punktowo na pryszcze lub dodać 2-3 krople do gotowego kremu.
Goździki działają również przeciwgrzybiczo. Kąpiel z dodatkiem olejku lub naparu z goździków może pomóc na grzybicę stóp oraz zapobiec jej rozwojowi. Dodatkowo goździki likwidują nieprzyjemny zapach oraz niwelują nadmierną potliwość stóp.
Dzięki działaniu przeciwgrzybiczemu olejek goździkowy może wspomagać leczenie łupieżu. Jeśli zmagasz się z tym problemem, dodaj kilka kropel do ulubionego szamponu lub wcierki.
Goździki mają także działanie przeciwbólowe i rozgrzewające. Olejek eteryczny warto dodać do ulubionej mieszanki olejów do masażu. Ponadto może on pomagać w zwalczaniu cellulitu, gdyż poprawia krążenie. Dodaj kilka kropel do swojego balsamu do ciała i stosuj systematycznie.
Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania goździków. Nie powinny stosować ich w dużych ilościach kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Ponadto nie zaleca się ich osobom cierpiącym na nadciśnienie.
Goździków nie powinni również przyjmować alergicy uczuleni na tę przyprawę. Zanim zaczniesz stosować którykolwiek z powyższych sposobów, przeprowadź próbę uczuleniową. Jeżeli natomiast chorujesz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą, skonsultuj się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem kuracji goździkami na własną rękę.