Specyfika kuchni w naszych domach czy mieszkaniach wynika z faktu, iż jest to praktycznie jedyne pomieszczenie skończone organizacyjnie. Każdy centymetr kwadratowy służy jakiemuś celowi, każdy zakamarek spełnia jakieś zadanie. Z tego powodu niezwykle rzadko dochodzi do zmian aranżacyjnych, a stylizacja nowego lokalu jest niezwykle skrupulatnie przemyślana. Dotyczy to także urządzenia, jakim jest grzejnik do kuchni, niezwykle ważny element praktyczny, a często też dekoracyjny.
Grzejniki do kuchni, łazienki czy grzejniki pokojowe. Jakie wybrać? To pytanie zadaje sobie każdy na etapie wykańczania domu czy mieszkania. Wybór grzejnika do kuchni nie jest zadaniem łatwym, z uwagi na to, że niesie ze sobą często wieloletnie konsekwencje. Ponadto z dużą dozą prawdopodobieństwa sprzęt będzie doskonale widoczny.
Umieszczanie go za szafkami mija się z celem z uwagi na brak dostępu do regulatorów. Należy również przewidzieć ewentualną awarię. W przypadku wycieku lub zapowietrzenia odsunięcie całej lady mogłoby być nader problematyczne.
Poza tym stała emisja ciepłego powietrza w okresie grzewczym mogłaby mieć zgubne skutki dla oklein pokrywających blaty i szafki. Grzejniki w kuchni powinny być zatem ulokowane w miejscu zapewniającym prawidłową cyrkulację powietrza oraz łatwy dostęp.
Obecnie mamy na rynku grzejniki wykonane z następujących materiałów:
Są najbardziej rozpowszechnione z uwagi na niezwykłą łatwość montażu wynikającą z ich niewielkiej wagi. Reagują błyskawicznie na zmianę temperatury wody w sieci, nagrzewając się równomiernie na całej powierzchni. Ich wadą może być niekorzystny długotrwały wpływ na domową instalację wodną, wykonaną z rur miedzianych. Reakcje chemiczne zachodzące pomiędzy tymi materiałami mogą spowodować przyspieszoną korozję.
Sukcesywnie zyskują na popularności. Oprócz zalet wymienionych przy okazji ich aluminiowych odpowiedników nie mają negatywnego wpływu na kondycję instalacji grzewczej w domu.
Powoli odchodzą w przeszłość. Są ciężkie, nieporęczne, wymagają od instalatorów zastosowania odpowiednio solidnych zaczepów, co w przypadku np. ścian gipsowych może okazać się wyczynem nie lada. Nadają się do lokali w starym budownictwie lub pomieszczeń stylizowanych na klasycyzm, ewentualnie secesję. Długo trzymają ciepło, jednak potrzebują też odpowiedniej ilości energii, by się rozgrzać.
Ostatni krzyk mody. Idealne wprost do domów i mieszkać wykończonych w drewnie. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest wykorzystanie tego nietypowego surowca przy produkcji grzejników. Wysoka cena z pewnością zostanie zrekompensowana wyjątkową dekoracyjnością urządzenia. Może zostać nieco zniwelowana przez niewielki rozmiar, jeśli zdecydujemy się na małe grzejniki do kuchni.
Przeczytaj również, jaki grzejnik elektryczny wybrać
Mimo że w kuchni spędza się wiele czasu, pomieszczenie to nader często jest najmniejszym pośród pozostałych w mieszkaniu. Wiedzą o tym lokatorzy budynków wielorodzinnych. Niewielka przestrzeń znakomicie utrudnia funkcjonalną aranżację, w której wyzwaniem może okazać się znalezienie miejsca na mały grzejnik do kuchni. Powinien on nie tylko zajmować stosunkowo niewiele miejsca, lecz także być odpowiednio wydajny. Z tego powodu kryterium wyboru, jakiemu podlega grzejnik do kuchni w bloku, jest jego moc.
Przyjmuje się, że do ogrzania jednego metra kwadratowego pomieszczenia o wysokości 2,5 do 3 metrów potrzeba około 80 W mocy grzewczej. Założenie dotyczy mieszkań charakteryzujących się wysoką izolacją cieplną. Trzeba przy tym pamiętać, że kuchnie z przyczyn eksploatacyjnych często są dogrzane innymi urządzeniami, takimi jak piekarnik, płyta grzewcza itp., co powoduje konieczność regulacji grzejnika, a tym samym należy zapewnić do niego dostęp.
W tej sytuacji nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować wąski grzejnik do kuchni umieszczony bezpośrednio pod otworem okiennym lub jego pobliżu. Na szczęście producenci przykładają ogromną wagę do estetyki, dzięki czemu możliwe jest nawiązanie formą i kolorem grzejnika do stylu zabudowy pomieszczenia.
Nic nie stoi na przeszkodzie, by skutecznie połączyć praktyczność z walorami dekoracyjnymi. Wyeksponowanie grzejnika na powierzchni ściany jako ażurowego uzupełnienia może okazać się strzałem w dziesiątkę. Na pytanie, jaki grzejnik do kuchni wybrać, odpowiedź nie musi być jednoznaczna i standardowa. Obecnie w handlu znajdują się urządzenia bardziej z pogranicza metaloplastyki aniżeli klasycznych form, do których jesteśmy przyzwyczajeni.
Grzejniki dekoracyjne zbudowane z cienkich rurek mogą przybierać najprzeróżniejsze formy geometryczne tworzące gustowne łamańce. Ponadto otwierają się też nowe możliwości w zakresie palet barw stosowanych przez wytwórców. Nikogo już nie dziwią grzejniki w kolorze żółtym, czerwonym czy niebieskim, oczywiście pod warunkiem odpowiedniego dopasowania do reszty stylizacji.
Pewnym znakiem naszych czasów są liczne dodatkowe udogodnienia, stosowane w nowoczesnych grzejnikach. Abstrahując od ich faktycznej przydatności, można zafundować sobie element grzewczy z półką, wieszakami, lustrem, a nawet fototapetą.
W przypadku wieszaków zwiększamy funkcjonalność urządzenia, lustro daje wrażenia większej przestrzeni, jednocześnie nasilając emisję światła. Półka zwiększa powierzchnię grzewczą, może także służyć jako podtrzymanie temperatury przygotowanej wcześniej potrawy. Fototapeta natomiast będzie sprytnym sposobem na gustowne ukrycie grzejnika za ilustracją.
Jak widać, odchodzimy od normy, w której do instalacji grzejnika wystarczył jedynie klucz francuski i odrobina pakuł. Dzisiaj każdy z nas może poczuć się niemal jak artystą. Wystarczy do tego celu odrobina fantazji i inspiracji, której w sieci znajdziemy aż nadto, o czym każdy z łatwością sam się może przekonać.
Autor: Maciej Mrozowski