Data publikacji:

Yuval Noah Harari. Książki, które warto przeczytać

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że czytanie książek rozwija. Warto jednak mieć świadomość, że istnieją autorzy i pozycje, które rozwijają jeszcze bardziej niż inne. Jednym z autorów, którego książki zdobywają uznanie na całym świecie i są polecane przez największych ludzi sukcesu współczesnego świata, jest Yuval Noah Harari. Książki tego izraelskiego historyka i profesora to fascynujące publikacje, które pozwalają nam lepiej poznać się jako ludzie i zrozumieć mechanizmy, które nami rządzą. Poniżej przedstawiamy książki Harari, które powinien przeczytać każdy z nas.

harari ksiazki

Yuval Noah Harari. Polecane książki

Przystępnie napisane książki popularnonaukowe, które zrozumie nawet laik? To możliwe. Przedstawiamy najlepsze książki izraelskiego autora, Yuval Noah Harari.

  1. Sapiens. Od zwierząt do bogów
  2. Homo deus. Krótka historia jutra
  3. 21 lekcji na XXI wiek

Sapiens. Od zwierząt do bogów

To obowiązkowa pozycja dla każdej osoby, która zaczyna czytać książki Noah Harari. Wystarczy wspomnieć o tym, że publikację tę polecali Mark Zuckerberg oraz Bill Gates. O czym traktuje? Mówiąc najprościej, jest to gruntowna i głęboka historia rasy ludzkiej.

W książce tej znajdziemy informacje na temat tego, jaką drogę przeszedł człowiek, by dotrzeć do momentu, w którym znajdujemy się teraz - kiedy to technologia i nauka dają nam praktycznie nieograniczone możliwości. To bogate w fakty (niektóre dotąd nieznane) studium na temat tego, jak funkcjonują społeczeństwa.

Homo deus. Krótka historia jutra

Książka ta uznawana jest poniekąd za kontynuację „Sapiens” i stanowi jej doskonałe uzupełnienie. W tej książce Yuval Noah Harari skupia się bardziej na czasach obecnych oraz na tym, co czeka nas w przyszłości. To dzieło, w którym znajdziemy prognozy dotyczące przyszłości. Niestety, nie są one wyłącznie optymistyczne.

Autor nie ukrywa, że jego zdaniem, mimo postępującego rozwoju, wciąż skazani będziemy na zmaganie się z takimi problemami jak głód, wojny i terroryzm. Jednocześnie jednak prognozuje, że rozwój medycyny oraz nowoczesnych technologii sprawi, że będziemy żyć znacznie dłużej, co wpłynie na sposób, w jaki postrzegamy poszczególne etapy życia.

Uważa, że ludzkość dążyć będzie do nieśmiertelności. Brzmi nierealnie? Dla wielu z nas z pewnością. Warto jednak mieć świadomość, że Harari nie przedstawia jedynie swoich wizji opartych na wyobraźni, lecz bazuje na konkretnych badaniach naukowych.

21 lekcji na XXI wiek

To kolejna książka tego autora, która skupia się na współczesności i przyszłości. W swoim stylu, w krótkich, choć bardzo treściwych rozdziałach, Yuval Noah Harari porusza w książce kwestie współczesnych problemów i wyzwań, przed którymi stoimy jako społeczeństwo. Wśród poruszanych tematów wymienić możemy między innymi fake newsy, Donalda Trumpa czy dewastację środowiska naturalnego.

Autor zaprasza do debaty, pozostawia wiele spraw otwartych, co sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, jak sprawy, które pozornie nas nie dotyczą, wpływają na naszą codzienność i to, jak będzie wyglądać nasze życie. Jest to jedna z książek, dzięki której możemy lepiej zrozumieć zjawiska, które dzieją się wokół nas każdego dnia, a które często lekceważymy mimo ich realnego wpływu na nasze życie.

Podsumowując, książki Yuval Noah Harari to fascynująca podróż przez przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, która oparta jest o badania naukowe oraz bogatą wiedzę izraelskiego profesora. To publikacje, dzięki którym możemy dowiedzieć się więcej nie tylko o społeczeństwie, ale również o sobie. Choć wydawać się mogą publikacjami trudnymi do zrozumienia, warto po nie sięgnąć. Są bowiem pisane zrozumiałym językiem, dzięki czemu dostęp do niezwykle ważnej wiedzy zyskuje każdy z nas.

Autorka: Kamila Łońska-Kępa