Data publikacji:

Jak ćwiczyć na orbitreku?

Ćwiczenia na rowerku eliptycznym to jedna z popularniejszych form aktywności fizycznej. Warto jednak pamiętać, że nie każdy trening przynosi pożądane skutki. Jak zatem jak ćwiczyć na orbitreku, by efekty naszego wysiłku były widoczne? Bezsprzecznie duży wpływ na to ma nasza technika, intensywność ćwiczeń czy rodzaj treningu. Stąd, zanim rozpoczniemy pracować nad swoją formą na tym urządzeniu, warto zaznajomić się z jego działaniem oraz użytkowaniem.
jak cwiczyc na orbitreku

Jak działa orbitrek? Efekty ćwiczeń

Orbitrek do domu to jedno z najbezpieczniejszych urządzeń treningowych. Jego główną zaletą jest to, że minimalizuje on ryzyko doznania kontuzji. Aktywizuje natomiast do pracy dużą część naszych mięśni, od nóg rozpoczynając, poprzez pośladki i brzuch, na ramionach kończąc. Dodatkowo na tym urządzeniu wykonujemy nie tylko ćwiczenia cardio, ale mamy także możliwość wykonania treningu siłowego.

Orbitrek – jak ćwiczyć prawidłowo?

Każdy sprzęt do ćwiczeń w domu wymaga odpowiedniego wykorzystania, aby przynieść oczekiwane rezultaty. Rozpoczynając trening na rowerku eliptycznym, musimy zadbać o prawidłową postawę podczas ćwiczeń. Dlaczego? Ponieważ bardzo często układamy swoje ciało tak, by jak najwygodniej nam się ćwiczyło. Tyle że tutaj, jak podczas wielu innych treningów, nie chodzi o wygodę, a efektywność naszych ćwiczeń.

Największe błędy, jakie najczęściej popełniamy, to zgarbiona postawa, szarpanie ciałem w różne strony, by utrzymać jak najszybsze tempo. Tymczasem ćwiczenia należy wykonywać w pozycji wyprostowanej. Łopatki powinny być złączone, brzuch wciągnięty, natomiast nogi lekko ugięte w kolanach. Rękami chwytamy ramiona ruchome bądź nieruchome (wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wykonujemy), najlepiej na wysokości klatki piersiowej. Ręce i nogi powinny pracować równomiernie i płynnie, bez żadnego szarpania.

Orbitrek – trening całego ciała czy poszczególnych partii mięśni?

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń na rowerku eliptycznym będziemy wykonywać, powinniśmy je poprzedzić solidną rozgrzewką. Kończąc natomiast trening, nie należy zapomnieć o rozciąganiu. Dzięki temu zmniejszymy napięcie mięśni, a tym samym ich ból po treningu.

Na orbitreku możemy przeprowadzić kilka rodzajów ćwiczeń. Pierwszy z nich to nogi. Polega on na uchwyceniu nieruchomych ramion orbitreka i pracy samymi nogami z dostosowaniem ciężkości obrotów do naszych możliwości.

Na rowerku eliptycznym możemy wykonać także ćwiczenia rąk. Wówczas ręce układamy na ruchomych ramionach i pod obciążeniem staramy się nimi więcej pracować aniżeli nogami.

Trening całego ciała polega na równomiernej pracy rąk i nóg. Musimy pamiętać o prawidłowej sylwetce podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Ten rodzaj treningu powoduje, że większość naszych mięśni pracuje.

Do cardio możemy zaliczyć każdy rodzaj ćwiczeń. Wystarczy wówczas dodać jeszcze interwał. Wymusza on bowiem głębszą pracę układu oddechowego, dzięki czemu wszystkie nasze komórki będą dotlenione.

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby spalić tłuszcz na brzuchu?

Sam trening na rowerku eliptycznym nie sprawi, że w cudowny sposób pozbędziemy się tkanki tłuszczowej z brzucha. Tu zdecydowanie w pierwszej kolejności potrzebna jest dieta i odpowiedni deficyt kaloryczny. Orbitrek natomiast może być doskonałym narzędziem wspomagającym spalanie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej oraz podkręcenia metabolizmu. To, jakie ćwiczenia na orbitreku wykonujesz, ma już drugorzędne znaczenie, bo każde z nich to utrata kalorii i szybsza droga do sukcesu. Należy jednak pamiętać, że to tylko forma wspomagająca.

Rodzaje orbitreków

Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje trenażerów eliptycznych. Każdy z nich ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Jednym z popularniejszych magnetycznych urządzeń tego typu jest Hms Orbitrek magnetyczny H6996. Innym ciekawym rozwiązaniem jest rowerek eliptyczny Xterra Orbitrek magnetyczny FS 3.5. Orbitreki mechaniczne są już coraz mniej doceniane. Jednak i tu możemy znaleźć dobrej jakości urządzenie, które posłuży nam przez wiele lat. Takim przykładem może być Hiton Orbitrek mechaniczny Polska 17R Czarny.
Autor: Beniamin Feliksiak