Jak jeździć na rolkach bezpiecznie? W czasie nauki jazdy na rolkach kluczowe jest bezpieczeństwo. Dzieci i dorośli powinni posiadać co najmniej kask, który ochroni głowę w razie upadków. Nawet z pozoru błahy upadek może zakończyć się nieszczęśliwie, jeśli uderzy się głową w większy kamień lub krawężnik. Do ochrony kolan i łokci warto stosować dodatkowe miękkie ochraniacze. Niektóre z nich nieco ograniczają ruchomość stawów, lecz pozwalają uniknąć wielu siniaków, zadrapań i większych ran.
Przed rozpoczęciem jazdy na rolkach powinno się również znaleźć odpowiednie miejsce do nauki. Nauka jazdy na rolkach zawsze powinna się odbywać na równej, płaskiej powierzchni. Dobrym wyborem są asfaltowe ścieżki w parkach i na osiedlach, boiska lub miasteczka ruchu drogowego przeznaczone dla dzieci, które chcą bezpiecznie jeździć na rowerze, hulajnodze, deskorolce lub rolkach.
Nauka jazdy na rolkach powinna odbywać się w towarzystwie osób, które potrafią jeździć samodzielnie lub mogą podtrzymać początkującego użytkownika. Na początku trudno jest utrzymać równowagę na kółkach, nawet gdy zna się teoretyczne podstawy, jak jeździć na rolkach.
Przed postawieniem pierwszych kroków powinno się poznać podstawowe zasady korzystania z rolek. But powinien stabilnie podtrzymywać stopę. Po jego zapięciu można spróbować wstać i utrzymać się w tej pozycji bez podparcia innych osób. Aby uniknąć upadku, na rolkach trzyma się kolana blisko siebie i przechyla się sylwetkę lekko do przodu. Rozszerzanie kolan sprawia, że środek ciężkości ciała zmienia położenie. Podobny efekt daje przechylanie sylwetki do tyłu.
Gdy założy się rolki i stanie się na nich, powinno korzystać się z pomocy drugiej osoby. Jej zadaniem jest podtrzymywanie uczącego się dziecka lub dorosłego i ochrona przed upadkiem. Jeśli naukę jazdy na rolkach rozpoczyna dziecko, dorosły może pomóc przechylić mu się do przodu i spróbować delikatnie je pociągnąć. Dzięki temu dziecko zobaczy, jak jeździć na rolkach i oswoi się z szybszym przemieszczaniem. Następnie ucząca się osoba powinna ustawić stopy równoległe do siebie i później rozchylić je w pozycję V.
Jazdę rozpoczyna się od ustawienia jednej stopy w przód. Druga stopa odpycha się od podłoża i ustawia się z przodu. Następnie ten sam ruch powtarza się, rozpoczynając jazdę od drugiej nogi. Stopniowo zyskuje się coraz lepszą równowagę, dzięki czemu można zacząć jeździć samodzielnie.
Przez cały czas powinno się pamiętać o pochyleniu sylwetki do przodu, lekkim wypięciu pośladków i zgięciu kolan. Jazda na prostych kolanach zwiększa ryzyko upadku. Dodatkowo powoduje utratę prędkości oraz zwiększa ryzyko upadku na plecy. Jednocześnie powinno się ćwiczyć pracę rąk. Poruszanie ramionami nie tylko wspomaga utrzymanie równowagi. Dzięki niemu można poruszać się szybciej i efektywniej, zwłaszcza gdy chce się rozpocząć naukę skręcania lub jazdy na rolkach do tyłu.
Gdy opanuje się technikę używania hamulca, można rozpocząć naukę tracenia prędkości w czasie jazdy. Jeśli jedzie się zbyt szybko, powinno się mocniej przechylić ciało do przodu. Jednocześnie powinno się ustawić stopy równolegle. Hamowanie w ten sposób jest stopniowe. Rolkarz może dojechać do przejścia dla pieszych, spowolnić zjazd z górki lub przygotować się do zakrętu.
Umiejętność hamowania powinna być dobrze wyćwiczona przez każdego rolkarza, gdyż bez niej niemożliwe jest błyskawiczne zareagowanie w przypadku zagrożenia. Bez znajomości użytkowania hamulca i utraty prędkości w czasie jazdy ryzykuje się wjechaniem pod samochód na przejściu na pieszych bądź zderzeniem z rowerzystą na ścieżce rowerowej. Istnieje również niebezpieczeństwo, że uderzy się w towarzysza, z którym jeździ się na rolkach.