Data publikacji:

Jak jeździć na rolkach?

Jazda na rolkach to nie tylko forma zabawy, ale i aktywności fizycznej, którą można wykonywać na co dzień. Po rolki mogą sięgnąć dzieci i dorośli bez względu na wiek. Jedynym warunkiem, by rozpocząć jazdę, jest umiejętność utrzymania równowagi. Jej nauka zajmuje nieco czasu i zwykle wiąże się z kilkoma upadkami. Na szczęście, większość z nich nie boli zbyt bardzo, a radość z samodzielnego poruszania się na butach z kółkami rekompensuje trud włożony w naukę. Jak jeździć na rolkach? Od czego rozpocząć lekcje jazdy?
jak jezdzic na rolkach

Jak przygotować się do nauki jazdy na rolkach?

Jazda na rolkach powinna być rozpoczęta od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Jakie rolki wybrać? Przede wszystkim powinno się posiadać rolki w rozmiarze dopasowanym do wielkości stopy. Ta zasada dotyczy nawet dzieci w okresie szybkiego wzrostu. Aby uniknąć wydawania dużych sum na zakup rolek dla kilkulatków, można postawić na modele z regulacją rozmiaru. Takie rolki posłużą przez około 2-3 lata.

Jak jeździć na rolkach bezpiecznie? W czasie nauki jazdy na rolkach kluczowe jest bezpieczeństwo. Dzieci i dorośli powinni posiadać co najmniej kask, który ochroni głowę w razie upadków. Nawet z pozoru błahy upadek może zakończyć się nieszczęśliwie, jeśli uderzy się głową w większy kamień lub krawężnik. Do ochrony kolan i łokci warto stosować dodatkowe miękkie ochraniacze. Niektóre z nich nieco ograniczają ruchomość stawów, lecz pozwalają uniknąć wielu siniaków, zadrapań i większych ran.

Przed rozpoczęciem jazdy na rolkach powinno się również znaleźć odpowiednie miejsce do nauki. Nauka jazdy na rolkach zawsze powinna się odbywać na równej, płaskiej powierzchni. Dobrym wyborem są asfaltowe ścieżki w parkach i na osiedlach, boiska lub miasteczka ruchu drogowego przeznaczone dla dzieci, które chcą bezpiecznie jeździć na rowerze, hulajnodze, deskorolce lub rolkach.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach?

Nauka jazdy na rolkach powinna odbywać się w towarzystwie osób, które potrafią jeździć samodzielnie lub mogą podtrzymać początkującego użytkownika. Na początku trudno jest utrzymać równowagę na kółkach, nawet gdy zna się teoretyczne podstawy, jak jeździć na rolkach.

Przed postawieniem pierwszych kroków powinno się poznać podstawowe zasady korzystania z rolek. But powinien stabilnie podtrzymywać stopę. Po jego zapięciu można spróbować wstać i utrzymać się w tej pozycji bez podparcia innych osób. Aby uniknąć upadku, na rolkach trzyma się kolana blisko siebie i przechyla się sylwetkę lekko do przodu. Rozszerzanie kolan sprawia, że środek ciężkości ciała zmienia położenie. Podobny efekt daje przechylanie sylwetki do tyłu.

Gdy założy się rolki i stanie się na nich, powinno korzystać się z pomocy drugiej osoby. Jej zadaniem jest podtrzymywanie uczącego się dziecka lub dorosłego i ochrona przed upadkiem. Jeśli naukę jazdy na rolkach rozpoczyna dziecko, dorosły może pomóc przechylić mu się do przodu i spróbować delikatnie je pociągnąć. Dzięki temu dziecko zobaczy, jak jeździć na rolkach i oswoi się z szybszym przemieszczaniem. Następnie ucząca się osoba powinna ustawić stopy równoległe do siebie i później rozchylić je w pozycję V.

Jazdę rozpoczyna się od ustawienia jednej stopy w przód. Druga stopa odpycha się od podłoża i ustawia się z przodu. Następnie ten sam ruch powtarza się, rozpoczynając jazdę od drugiej nogi. Stopniowo zyskuje się coraz lepszą równowagę, dzięki czemu można zacząć jeździć samodzielnie.

Jak jeździć na rolkach bez pomocy drugiej osoby?

Bez podtrzymywania przez drugą osobę można zacząć jeździć już po godzinie czy dwóch jazdy ze wsparciem. Pierwsze samodzielne ruchy nie będą jednak bardzo szybkie i płynne. Aby nauczyć się jeździć szybciej i wykonywać różne skręty, potrzeba więcej praktyki. Umiejętność jazdy na rolkach rozwija się poprzez sprawdzanie, jak różne ruchy bioder i sposoby pochylania ciała wpływają na tempo jazdy lub jej kierunek.

Przez cały czas powinno się pamiętać o pochyleniu sylwetki do przodu, lekkim wypięciu pośladków i zgięciu kolan. Jazda na prostych kolanach zwiększa ryzyko upadku. Dodatkowo powoduje utratę prędkości oraz zwiększa ryzyko upadku na plecy. Jednocześnie powinno się ćwiczyć pracę rąk. Poruszanie ramionami nie tylko wspomaga utrzymanie równowagi. Dzięki niemu można poruszać się szybciej i efektywniej, zwłaszcza gdy chce się rozpocząć naukę skręcania lub jazdy na rolkach do tyłu.

Jak hamować na rolkach?

Hamowanie na rolkach jest jedną z najważniejszych umiejętności, które powinien nabyć każdy rolkach. Początkowo najprostsze jest hamowanie za pomocą hamulca, który znajduje się z tyłu każdego buta. Przechylenie hamulca w dół powoduje zatrzymanie się w przypadku wolniejszej jazdy, a w przypadku szybszej – sprawia, że rolki szybko tracą prędkość. Zbyt gwałtowne opuszczenie hamulca może doprowadzić do utraty równowagi z powodu przeniesienia środka ciężkości ciała w tył. Konsekwencją takiego zachowania z reguły jest upadek.

Gdy opanuje się technikę używania hamulca, można rozpocząć naukę tracenia prędkości w czasie jazdy. Jeśli jedzie się zbyt szybko, powinno się mocniej przechylić ciało do przodu. Jednocześnie powinno się ustawić stopy równolegle. Hamowanie w ten sposób jest stopniowe. Rolkarz może dojechać do przejścia dla pieszych, spowolnić zjazd z górki lub przygotować się do zakrętu.

Umiejętność hamowania powinna być dobrze wyćwiczona przez każdego rolkarza, gdyż bez niej niemożliwe jest błyskawiczne zareagowanie w przypadku zagrożenia. Bez znajomości użytkowania hamulca i utraty prędkości w czasie jazdy ryzykuje się wjechaniem pod samochód na przejściu na pieszych bądź zderzeniem z rowerzystą na ścieżce rowerowej. Istnieje również niebezpieczeństwo, że uderzy się w towarzysza, z którym jeździ się na rolkach.

Autor: Monika Kocher