Data publikacji:

Jak prać kaszmir? Proste porady

Kaszmir to szlachetny materiał pozyskiwany z wełny kóz kaszmirskich. Doskonale grzeje, pięknie wygląda, jest przewiewny i niezwykle miły w dotyku. Aby na długo zachował piękny wygląd i swoje właściwości, należy odpowiednio o niego dbać. Jak prać kaszmir? Sprawdź w artykule!

kaszmir

Kaszmir – co to za materiał? Jak powstaje?

Zastanawiasz się, co to jest kaszmir? Materiał ten jest miękką tkaniną powstającą z wełny kóz kaszmirskich. Wyróżnia się niezwykłą puszystością i delikatnością.

Jak powstaje kaszmir? Pozyskuje się go w niezwykle staranny i czasochłonny sposób. Polega on na ręcznym wyczesywaniu kóz i wydzielaniu odpowiedniego włosia. Ten szlachetny materiał wymaga szczególnej, delikatnej pielęgnacji, aby zachował swoje właściwości. Dlatego warto poznać skuteczne sposoby, jak prać kaszmir.

Kaszmir – jaki to kolor? Naturalny materiał jest zwykle szary, biały lub brązowy. Można jednak farbować go lub łączyć z innymi rodzajami wełny. Takie połączenie sprawia, że ubranie jest nieco mniej delikatne i bardziej wytrzymałe.

Wiele osób zastanawia się, jak pachnie kaszmir. Niektórzy uważają, że jego zapach przypomina nieco delikatną woń mokrej kozy. Ponadto, gdy podpali się wełnę kaszmirową, wyczuwalny jest zapach płonących włosów. W ten łatwy sposób można odróżnić kaszmir od podróbki.

Przeczytaj również: Urządzamy nowoczesną sypialnię

Kaszmir to szlachetny materiał o wielu zaletach:

 • jest niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku,
 • nie drapie i nie gryzie,
 • doskonale ogrzewa ciało, jeszcze lepiej niż „klasyczna” wełna,
 • jest przewiewny i higroskopijny, ciało się w nim nie poci,
 • nie gniecie się,
 • pięknie wygląda.

Jak prać kaszmir, aby na długo zachował miękkość i piękny wygląd? Poniżej znajdziesz nasze wskazówki.

Jak prać kaszmir? Najlepiej ręcznie

Kaszmir najlepiej jest prać ręcznie, wykonując łagodne ruchy i nie wygniatając ubrania zbyt mocno. Pralka pracująca na wysokich obrotach mogłaby zniszczyć jego delikatne włókna. Ewentualnie kaszmirowe swetry można prać w pralce nastawionej na tryb delikatny lub specjalny program do prania wełny.

W jakiej temperaturze prać kaszmir?

Materiał ten należy myć w chłodnej wodzie, czyli maksymalnie 20 stopni Celsjusza. Wyższe temperatury mogłyby zniszczyć włókna swetra czy szala, zmniejszając zarówno walory estetyczne ubrań, jak i ich izolacyjność cieplną.

W czym prać kaszmir?

Odpowiedni detergent do prania kaszmiru to podstawa. Najlepiej sprawdzi się specjalny płyn lub żel do prania wełny i tkanin delikatnych. Dobrą opcją będzie również płyn do prania przeznaczony do ubrań dla dzieci. Takie łagodne środki nie zawierają drażniących substancji, barwników czy aromatów, które mogłyby uszkodzić kaszmir.

Przeczytaj także, jak wybrać najlepszy proszek do prania.

Jak prać kaszmir? Instrukcja krok po kroku

Jak prać kaszmir krok po kroku?

 1. Najpierw nalej do wanny lub miski letnią wodę o temperaturze maksymalnie 20 stopni Celsjusza.
 2. Dodaj delikatny detergent i dokładnie go rozmieszaj w wodzie. Gdy wytworzy się piana, włóż ubrania z kaszmiru do środka.
 3. Pierz kaszmirowe swetry, sukienki czy szale, delikatnie nimi obracając i poruszając w wodzie.
 4. Następnie wypuść wodę i nalej nową porcję czystej, chłodnej wody, aby wypłukać ubrania.
 5. Powtarzaj czynność do czasu, aż zniknie piana, a rzeczy będą czyste i dokładnie wypłukane.

Czy można wirować ubrania z kaszmiru?

Gdy już wypierzesz ubrania z kaszmiru, musisz odcisnąć je z nadmiaru wody. Zdecydowanie nie polecamy wirowania kaszmirowych rzeczy w pralce. Mokrą garderobę należy delikatnie odcisnąć w rękach. Nie wolno natomiast wygniatać ubrań i wyżymać. Gdy woda przestanie cieknąć, możesz przystąpić do suszenia.

Jak suszyć kaszmir?

Odciśnięte ubrania połóż na czystym, rozłożonym na płasko ręczniku. Nadaj im odpowiedni kształt i pozostaw do wyschnięcia. Nigdy nie rozwieszaj kaszmirowych rzeczy na suszarce ani na kaloryferze, aby nie zniszczyć delikatnych włókien.

Autorka: Olga Wacholc