Zakup materaca jest poważną decyzją, której konsekwencje ponosi się przez wiele lat. Niektórzy przed podjęciem decyzji czytają recenzje i sprawdzają, jaka twardość materaca będzie dla nich najlepsza, inni sugerują się przede wszystkim własnymi odczuciami podczas przymiarki w sklepie. Niestety, zdarza się, że decyzja okazuje się błędna. Bywa również tak, że nie mamy wyboru i w wynajmowanych mieszkaniu korzystamy z dostępnego łóżka, niekoniecznie dopasowanego do potrzeb. Bez względu na sytuację, jeśli jest ono zbyt miękkie i niekomfortowe, warto zastanowić się nad tym, jak utwardzić materac.
Za miękki materac jest na dłuższą metę bardzo niewygodny. Jednak czy bardzo twarda powierzchnia spania jest zdrowa? Trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to przede wszystkim od masy ciała śpiących na niej osób. Miękkie materace (H1) mogą być komfortowe jedynie dla ludzi drobnych, ważących mniej niż 60 kilogramów. Osoby cięższe będą się w nie nieprzyjemnie zapadały, co będzie skutkowało bólami kręgosłupa i stawów. Zazwyczaj najlepszym wyborem dla osób o średniej budowie ciała są materace średnio twarde (H2), dla ważących więcej niż 80 kilogramów – twarde (H3), a powyżej 110 kilogramów polecane są modele bardzo twarde (H4).
Najlepszy materac to taki, który jest dopasowany do budowy ciała, czyli wystarczająco sztywny, by móc podpierać kręgosłup, a jednocześnie sprężysty. Jeśli dysponujemy zbyt miękkim materacem, utwardzenie go przełoży się na wymierne korzyści – uwolnimy się od bólu pleców, a w ciągu dnia będziemy wypoczęci i pełni energii.
Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac nie są korzystne dla zdrowia. Czym ryzykujemy?Każda noc przespana na powierzchni o nieodpowiedniej miękkości jest wysiłkiem dla organizmu. Szukając idealnej pozycji snu, ciało napina mięśnie i kręci się, nie zapadając tym samym w prawdziwie głęboki, dający wypoczynek sen. Tym samym rano budzimy się rozdrażnieni, bolą nas plecy i kark, niekiedy również głowa. W ciągu dnia pracujemy mniej wydajnie, nie mogąc skupić uwagi. Jeśli taka sytuacja trwa dłużej, można doprowadzić się do przewlekłych problemów z kręgosłupem, z którymi trudno sobie poradzić. Nie warto godzić się z sytuacją, ponieważ istnieją dobre i skuteczne sposoby na to, jak zmiękczyć lub utwardzić materac.
Wymiana całego materaca jest kosztowna i kłopotliwa, nie zawsze też jest możliwa. Na szczęście istnieją sposoby na poradzenie sobie ze zbyt miękkim materacem. Pierwszy z nich to mata z włókna kokosowego o rozmiarze dobranym do powierzchni spania. Zazwyczaj ma ona grubość zaledwie 1 cm.
Mata to stosunkowo nieduży wydatek, a efekty są rewelacyjne. Warto wiedzieć, że to właśnie włókno kokosowe jest bardzo często jednym z komponentów twardych i bardzo twardych materacy. Po zakupie matę można zainstalować na dwa sposoby, w zależności od budowy materaca. Najczęściej wkłada się ją bezpośrednio pod pokrowiec, a dzięki takiej warstwie ciało nie zapada się w materacu. Tego prostego rozwiązania powinny jednak unikać osoby borykające się z chorobami stawów lub bioder, ponieważ nie będą mogły w ten sposób czerpać korzyści z obecnych w materacu głównym lateksu lub specjalnych pianek, dostosowujących się do ciała.
Niekiedy istnieje również możliwość umieszczenia maty kokosowej między warstwami pianki, o ile producent założył, że łatwy dostęp do wnętrza będzie możliwy. Jest to zdecydowanie najkorzystniejsze rozwiązanie. Co ciekawe, istnieją nawet modele materacy, w których można zamieniać miejscami poszczególne warstwy, by uzyskać pożądaną miękkość. Mata z kokosa jest całkowicie naturalnym i bezpiecznym produktem, który nadaje się również dla alergików. Materiał ten nie sprzyja rozwojowi bakterii czy grzybów, umożliwia też swobodną cyrkulację powietrza. Skutecznie usztywnia powierzchnię i zapewnia ciału stabilizację.
Coraz popularniejszym sposobem na to, jak utwardzić materac, są tak zwane materace wyrównujące, nazywane też nawierzchniowymi lub cienkimi. Mają one zazwyczaj jedynie kilka centymetrów i służą do nakładania ich na powierzchnię spania, żeby dopasować ją do własnych potrzeb. Dostępne są modele o różnym stopniu miękkości, w tym przypadku trzeba sięgnąć po wersję twardą lub bardzo twardą, w zależności od tego, jak dużej korekty potrzebuje powierzchnia spania. Do ich wykonania najczęściej używa się maty kokosowej, czasami podwójnej, a także lateksu i pianki wysokoplastycznej. Taka budowa sprawia, że zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, a jednocześnie nie są nieprzyjemnie sztywne.
Kupując materace nawierzchniowe, zyskuje się nie tylko dobry sposób na za miękki materac, ale też szereg innych zalet. Można dzięki nim ulepszyć powierzchnię spania, która z jakichkolwiek powodów nie spełnia naszych wymagań, na przykład materac jest stary, wystają z niego sprężyny, jest nierówny lub wcześniej był używany i dostosował się do poprzedniego właściciela. Cienkie materace sprawdzają się również na kanapach, które służą do codziennego spania. Dzięki nim z łatwością można skorygować łączenia i wszelkie nierówności. Takie rozwiązanie wydaje się być idealne nie tylko jako sposób na to, jak utwardzić materac, ale także jak poprawić ogólny komfort snu.