Twardy czy miękki? Kieszeniowy czy piankowy? Z pokrowcem z antybakteryjnymi jonami srebra czy nasączany olejkami eterycznymi? I wreszcie: ile powinien wystawać materac ponad ramę łóżka? Na te oraz inne pytania dotyczące zagadnienia wyboru materaca na łóżko odpowiadamy w poniższym artykule. Jak wybrać materac? Na co zwrócić uwagę̨, wybierając materac? Czytaj nasz poradnik o dobieraniu materaca.
Decyzja o tym, jak wybrać najlepszy materac, musi być przemyślana. Dobry sen w pozytywny sposób wpłynie na twoje życie. Zła jakość odpoczynku nocnego może skutkować rozdrażnieniem, bólami głowy oraz kręgosłupa. Jest kilka aspektów, na które należy zwróć uwagę, gdy planujesz kupić nowy materac. Przedstawiamy je poniżej.
Obalamy mity. Po pierwsze, nieprawdą jest to, że im materac jest twardszy, tym lepszy. Zależy to od tego, ile ważysz, w jakiej najczęściej pozycji śpisz, w jakim stanie jest twój kręgosłup oraz czy śpisz sam, czy materac służy większej ilości osób.
Drugi błąd, często popełniany przy wyborze materaca do spania, to przekonanie, że twardość materaca jest zależna jedynie od tego, czy jest on wykonany z pianki, czy oparty o sprężyny. Zanim zatem podejmiesz decyzję, zwróć uwagę na to, w jakiej technologii wykonano materac.
Materac powinien w naturalny sposób dopasowywać się do krzywizn kręgosłupa. Osobom o większej masie ciała poleca się wybierać materace o większej twardości. Osoby szczupłe i niskie z satysfakcją użytkują materace bardziej miękkie.
Materace mogą być dwustronne (należy pamiętać o cyklicznym przekręcaniu materaca w celu zachowania jego żywotności jak najdłużej) i jednostronne (śpisz tylko po jednej stronie materaca).
Standardowo przyjmuje się, że materac twardy (H3) zalecany jest osobom o wadze pomiędzy 80 kg a 100 kg. Bardzo twardy materac (H4) jest komfortowy dla masy ciała powyżej 100 kg. Miękki materac (H2) sprawdzi się u osób do 80 kilogramów, a najlepiej dla tych, co ważą 50-70 kg. H1 to oznaczenie miękkiego materac dla dzieci i osób poniżej 50 kg.
Czasem producenci stosują skalę 1-3 lub 1-5, więc oznaczenie na produktach może odbiegać od powyższego opisu. Zawsze dokładnie „zbadaj” dane materaca, zanim wybierzesz ten dla siebie.
Przeczytaj także: Jaki wybrać dobry materac 160 x 200 cm?
Wymienny pokrowiec na materac to wygoda zdjęcia, uprania i złożenia czystego okrycia na materac. Wybierz pokrowiec tkaniny, która jest miła w dotyku oraz pozwala na wentylację. Decydując się na pokrowiec z wszytą pianką termoelastyczną, dodatkowo podniesiesz komfort swojego snu. Niektóre pokrowce na materace mogą być nasączone naturalnymi ekstraktami z roślin. Olejki eterycznie stopniowo uwalniają swój zapach i poprawiają jakość snu. Te, które sprzyjają dobremu spaniu, to: lawenda, eukaliptus i aloes.
Jako że w materacach bardzo chętnie gromadzą się roztocza i zarodniki grzybów (co skutkuje pojawianiem się alergii i objawami niewydolności oddechowej), warto zdecydować się na pokrowce dla alergików. Będą to tkaniny z wszytymi jonami srebra, impregnowane probiotykami (odżywiają się naskórkiem więc konkurują z roztoczami) i z włóknami bambusa.
Jeśli twoje łóżko jest standardowej wielkości (90 x 200 cm, 140 x 200 cm, 180 x 200 cm), bez trudu dobierzesz materac „prosto” z półki sklepowej. Jeśli jednak twoje łóżko ma niestandardowy wymiar, bo jesteś bardzo wysoki, poszukaj firmy, która wykona dla ciebie materac w dowolnym wymiarze.
Ile powinien wystawać materac ponad ramę̨ łózka? W łóżkach kontynentalnych materac ułożony jest na całej powierzchni. Materac musi być dostosowany do głębokości ramy łóżka. Powinien wystawać delikatnie poza nią. Optymalnie - od 4 do 10 centymetrów. Przyjmuje się, że w łóżkach z ramą tapicerowaną oraz w łóżkach drewnianych materac może wystawać minimum 10 cm ponad ramę.
Czas od 7 do 10 lat – tyle wytrzyma dobry materac. Po tym okresie trzeba go wymienić na nowy. Jak wybrać materac? Niech nie skusi cię zatem ponad 10-letnia gwarancja. Ważniejsze jest to, co gwarancja obejmuje, niż jej długość.
Przyjrzyj się składowi oraz opisom technologii, jakie stosuje producent podczas wytwarzania materacy. Szczególną uwagę zwróć na kleje stosowane do klejenia pianek. Nic ci bowiem po ekologicznym pokrowcu, gdy do klejenia pianek zastosowano kleje na bazie rozpuszczalników. Wchodzą one w reakcję chemiczną z tlenem i wydzielają toksyczne dla zdrowia substancje lotne. Kup materac z klejami na bazie wody.
Szukaj oznaczeń certyfikatów i atestów. Zapoznaj się z informacją, czy materac, który zamierzasz kupić, spełnia normy bezpieczeństwa. Czy nie jest szkodliwy dla zdrowia. Jeśli wybierasz materac dla dziecka, podwójnie zmórz czujność w poszukiwaniu norm i atestów, które spełnia materac do spania dla niemowlaka i straszaka.
Jedno musi współgrać z drugim. Na przykład nie możesz kupić materaca piankowego, a następnie położyć go na sztywnym stelażu, bo straci on formę. Wypaczy się. Szybko stanie się mało wygodny. Zły stelaż do łóżka to także słaba wentylacja, utrata gwarancji, zmniejszenie żywotności materaca lub jego uszkodzenie.