Data publikacji:

Jak wyczyścić nawilżacz powietrza? Sposoby na wyczyszczenie nawilżacza

Zastanawiasz się, jak wyczyścić nawilżacz powietrza? Regularne mycie urządzenia to rzecz niezwykle ważna, gdyż pozwala zapobiec rozwojowi grzybów i bakterii, które mogłyby później zostać rozpylone w mieszkaniu. Jak wyczyścić nawilżacz powietrza? W jaki sposób go odkamienić? Sprawdź w artykule!

Przeczytaj również: Co daje nawilżacz powietrza?

jak wyczyścić nawilżacz powietrza

Podstawowe zasady czyszczenia nawilżacza powietrza

Nawilżacz powietrza to prawdziwy ratunek dla każdej osoby, która w sezonie grzewczym cierpi z powodu przesuszenia śluzówek, kaszlu czy też innych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Urządzenie zwiększa stopień wilgotności w mieszkaniu i pozwala uzyskać jej optymalny poziom. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że każdy nawilżacz trzeba regularnie czyścić. W przeciwnym wypadku mógłby stać się prawdziwym siedliskiem grzybów i bakterii, które później zostałyby rozpylone w pomieszczeniu. Jak się za to zabrać? W artykule znajdziesz nasze wskazówki, jak wyczyścić nawilżacz powietrza w poprawny i bezpieczny sposób.

Jak czyścić nawilżacz powietrza? Aby urządzenie zawsze było bezpieczne i higieniczne, przestrzegaj poniższych zasad użytkowania:

  • codziennie wymieniaj wodę w pojemniku nawilżacza,
  • wlewaj do pojemnika wodę destylowaną lub przefiltrowaną – zwłaszcza jeśli masz nawilżacz ultradźwiękowy,
  • regularnie wymieniaj filtry w nawilżaczu powietrza,
  • pamiętaj, że optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu to od 40% do 60%,
  • jeśli czyścisz urządzenie za pomocą środków chemicznych, dokładnie opłucz pojemnik przed użyciem, aby do pomieszczenia nie dostały się drobiny detergentu,
  • regularnie czyść nawilżacz z zewnątrz i od środka.

Dlaczego trzeba czyścić nawilżacz powietrza?

Zastanawiasz się, dlaczego trzeba czyścić nawilżacz powietrza? Do urządzenia tego wlewa się wodę, która następnie jest emitowana do pomieszczenia w postaci pary czy też chłodnej mgiełki. W wodzie natomiast mogą rozwijać się różne drobnoustroje, np. bakterie czy też grzyby. Dlatego właśnie należy ją często wymieniać, a nawilżacz systematycznie czyścić, aby wydzielana mgiełka była zdrowa i higieniczna.

Z tego samego powodu należy regularnie wymieniać filtry w nawilżaczu powietrza, oczywiście jeśli jest on w nie wyposażony. Wymieniaj je tak często, jak sugeruje producent urządzenia. Dzięki temu z pewnością użytkowanie urządzenia będzie w pełni bezpieczne.

Mycie obudowy nawilżacza powietrza

Czyszczenie nawilżacza powietrza rozpocznij od umycia jego części zewnętrznych. Regularnie zbieraj kurz gromadzący się na obudowie urządzenia. Możesz wykorzystać do tego wilgotną szmatkę lub użyć odkurzacza ręcznego. Jeżeli jest to dozwolone przez producenta, możesz dezynfekować nawilżacz za pomocą płynu na bazie alkoholu. Zniszczy on wszelkie bakterie i drobnoustroje, które mogą gromadzić się na urządzeniu. Wodą, płynem dezynfekującym lub odpowiednim detergentem możesz wyczyścić także panel sterowania urządzenia. To on jest najczęściej przez nas używany i dotykany, dlatego mogą się na nim gromadzić bakterie z naszych palców.


Czyszczenie filtrów i pojemników nawilżacza powietrza

Regularna wymiana filtrów i czyszczenie pojemników to najważniejsze elementy dbania o nawilżacz powietrza. Raz w tygodniu przemyj filtr wodą, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Oczywiście upewnij się najpierw, czy dany filtr może być myty pod wodą. Takie informacje znajdziesz na pewno w instrukcji. Następnie osusz go dokładnie i włóż z powrotem do urządzenia. Wymieniaj filtry tak często, jak zaleca producent.

Jak wyczyścić zbiornik na wodę w nawilżaczu powietrza? Wyjmij pojemnik, wylej starą wodę i usuń wszelkie widoczne zanieczyszczenia. Możesz zrobić to np. gąbką lub małą szczoteczką. Jeżeli producent na to zezwala, użyj odpowiedniego detergentu, płynu na bazie alkoholu, płynu do naczyń czy też octu bądź soku z cytryny.

Do nawilżaczy ultradźwiękowych wlewaj jedynie wodę destylowaną lub przefiltrowaną. Nie chcesz chyba, aby kamień z wody dostał się w postaci mgiełki do powietrza. Gdy już wyczyścisz dokładnie pojemnik, pozostaw go do całkowitego wyschnięcia. Następnie włóż go do urządzenia i wlej czystą, świeżą wodę.

Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

Jak odkamienić nawilżacz powietrza? Chociaż do nawilżaczy pozbawionych filtrów do wody należy wlewać jedynie wodę destylowaną bądź przefiltrowaną, nie każdy stosuje się do tych zaleceń. Ponadto nie każdy dzbanek filtrujący jest w stanie w stu procentach przefiltrować wodę. Dlatego czasem koniecznie może być odkamienianie nawilżacza.

Dlaczego do nawilżacza ultradźwiękowego należy wlewać jedynie wodę destylowaną lub przefiltrowaną? Przede wszystkim nikt z nas nie chce wdychać cząsteczek kamienia. Ponadto osady z chłodnej mgiełki mogą zatrzymywać się na meblach i tym samym je niszczyć. Kamień w nawilżaczu powietrza zbiera się zwykle w pojemniku na wodę. Aby zorientować się, czy problem ten występuje w twoim przypadku, wyjmij zbiornik i sprawdź, czy nie ma w nim białego nalotu podobnego do tego, który zbiera się czasem w czajniku.

Jak odkamienić nawilżacz powietrza? Najlepszą opcją jest użycie specjalnego środka do odkamieniania. Zwykle preparat taki należy wlać do pojemnika i odczekać odpowiednią ilość czasu, a osad sam się rozpuści. Następnie wystarczy zebrać go gąbką lub miękką szczoteczką. Domowym sposobem jest użycie zwykłego octu. Doskonale radzi on sobie z kamieniem, lecz ma specyficzny, nieprzyjemny zapach. Jak często należy odkamieniać nawilżacz powietrza? Sprawdź w instrukcji, jakie są zalecenia producenta na ten temat. Pamiętaj również o wlewaniu do urządzenia destylowanej lub filtrowanej wody, dzięki czemu problem kamienia nie będzie występował.

Autor: Olga Wacholc