Data publikacji:

Jak w prosty sposób wyczyścić okap?

Powiedzmy sobie szczerze – okap to zdecydowanie najbrudniejsze miejsce w wielu domach. Błyskawicznie zbiera się na nim najgorszy tłuszcz, a mnogość zakamarków zniechęca do szorowania. Istnieją jednak sposoby, które ułatwią ci przywrócenie czystości. Sprawdź, jak wyczyścić okap bez wielkiego wysiłku.

okap

Jak wyczyścić okap? Instrukcja krok po kroku

Czyszczenie okapu wcale nie musi być trudne – i na pewno takie nie będzie, jeśli zastosujesz się do poniższej instrukcji.

  • Odłącz okap od źródła zasilania – nie zapominaj o tym!
  • Ściągnij siatki i filtry, na których znajduje się oczywiście najwięcej tłuszczu i brudu.
  • Odłóż na chwilę filtry, siatki włóż do zmywarki. Ustaw program na ten do trudnych zabrudzeń. Pamiętaj, żeby umieścić kratki w dolnym koszu.
  • Jeśli nie masz zmywarki, przygotuj sobie dużą miskę, wlej do niej gorącą wodę i trochę płynu do mycia naczyń. Włóż do miski siatki i pozostaw je tam na około godzinę. Po tym czasie wyczyść je za pomocą dość ostrej gąbki.
  • Czyste już siatki dokładnie wyczyść do sucha za pomocą miękkiej ściereczki.
  • Wyczyść wnętrze okapu, używając specjalistycznych preparatów, np. takich do usuwania uciążliwych zabrudzeń z piekarnika. Pamiętaj, żeby nie używać zbyt dużych ilości pianki czy płynu.

Wypróbuj również nasze sposoby na czyszczenie pralki.

Tłusty okap. Co z filtrem węglowym?

Filtry węglowe, które znajdują się pod siatką w okapie, zasadniczo nie nadają się do czyszczenia – po prostu wymienia się je co 3, maksymalnie co 6 miesięcy. Niemniej istnieją i takie modele, które można doprowadzić do porządku.

Taki nowoczesny filtr należy włożyć do zmywarki i włączyć program z najwyższą temperaturą. W zmywarce nie powinno znajdować się nic poza nim!

Takie czyszczenie okapu, a dokładniej filtra, należy zakończyć odpowiednim suszeniem. Włóż filtr do piekarnika nastawionego na 100 stopni i poczekaj 10 minut. Uwaga! Jeśli zapomnisz wyjąć filtr, uszkodzisz go!

Jak wyczyścić tłusty okap domowymi sposobami?

Jeśli nie chcesz stosować specjalistycznych środków do czyszczenia, a twój tłusty okap doprowadza cię do szaleństwa, wypróbuj domowe sposoby. Są bardzo skuteczne i pozwalają zlikwidować nawet naprawdę uporczywy brud czy tłuszcz.

Pasta z sody oczyszczonej

Przygotuj sodę oczyszczoną, dodaj do niej trochę kwasku cytrynowego i odrobinę wody – dokładnie tyle, żeby powstała gęsta pasta. Nałóż ją na kratkę okapu (oczywiście najpierw ją zdejmując). Pozostaw na 15 minut, następnie zacznij szorować – efekt cię zachwyci.

Przeczytaj także, jaki okap podszafkowy wybrać.

Roztwór wody z octem

Jak powszechnie wiadomo, ocet jest dobry na wszystko – czyszczenie okapu też nie będzie dla niego wielkim problemem. Przygotuj roztwór gorącej wody z octem (w proporcji 1:1). Zanurz kratki w roztworze i pozostaw na całą noc. Rano wystarczy tylko delikatnie wyczyścić elementy gąbką nasączoną płynem do mycia naczyń – brud i tłuszcz błyskawicznie znikną.

Jak wyczyścić okap olejem?

Wiesz wszystko o czyszczeniu kratki – ale jak wyczyścić okap z zewnątrz? Niektóre elementy można uszkodzić szorowaniem, dlatego zastosuj inną metodę. Wybierz… olej. Odrobinę oleju nanieś na miękką szmatkę, a następnie okrężnymi ruchami czyść okap kawałek po kawałku. To naprawdę skuteczna i przede wszystkim bardzo bezpieczna dla stali metoda.

Jak dbać o okap, aby nie brudził się tak szybko?

Wiesz już, jak wyczyścić okap. Aby pozostał dłużej czysty, stosuj się do następujących zaleceń:

  1. W czasie gotowania i smażenia używaj pokrywek.
  2. Włącz okap chwilę przed gotowaniem i pozostaw włączony przez kilka minut po gotowaniu.
  3. Kiedy będziesz wymieniać płytę, wybierz tę indukcyjną. Podczas gotowania na niej na okapie osadzi się nieco mniej zanieczyszczeń.