Data modyfikacji:

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Przypalone żelazko wcale nie musi wylądować na śmietniku. Drobny błąd podczas prasowania może przydarzyć się każdemu, ale na szczęście usunięcie spalenizny nie jest skomplikowane. Pamiętaj jednak o tym, by nie szorować stopy żelazka druciakami lub twardymi gąbkami. Są znacznie prostsze sposoby na to, jak wyczyścić przypalone żelazko.

Prasowanie

Od czego brudzi się żelazko?

Stopy żelazek elektrycznych pokryte są śliską, nieprzywierającą powłoką, np. aluminium, ceramiką, emalią lub teflonem. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by przypalić prasowane ubranie i zabrudzić żelazko. Spalenizna może się pojawić po stopieniu delikatnego materiału, np. poliestru czy akrylu.

Warto więc sprawdzić skład materiału przed prasowaniem, bowiem niektóre syntetyczne włókna skutecznie udają bawełnę czy wełnę. Uważać należy także podczas prasowania nadruków, naszywek i innych elementów, które mogą się stopić. Co ciekawe, źródłem spalenizny mogą być nawet nici bawełnianych koszul.

Jak wyczyścić stopę żelazka?

Jak wyczyścić skutecznie przypalone żelazko teflonowe? Największym błędem w użytkowaniu żelazka jest bagatelizowanie pierwszych zanieczyszczeń. Początkowo pojawiają się niewielkie, przezroczyste ślady przypalenia, które w wielu przypadkach da się usunąć wilgotną ściereczką. Jeśli jednak to zbagatelizujesz, spalenizna na stopie żelazka narośnie wręcz lawinowo.

Chropowata część szybko zbierze zanieczyszczenia, drobne włókna i inne rzeczy, które wcześniej czy później się spalą. Usunięcie grubej warstwy spalenizny jest trudne, dlatego nie doprowadzaj do odkładania brudu. Pamiętaj też o tym, by prasować wyłącznie czyste i nienoszone ubrania. Te, które chcesz jedynie odświeżyć lub doprasować, potraktuj parownicą do ubrań.

Jak usunąć przypalenie z żelazka? Sztyft do czyszczenia żelazka

Jak wyczyścić przypalone żelazko? Jeśli nalot jest duży, najlepiej od razu zaopatrzyć się w specjalny sztyft do czyszczenia żelazka. Preparat w sztyfcie jest niedrogi i dostaniesz go bez problemu w sklepie AGD lub w internecie.

Przed użyciem sztyftu należy rozgrzać żelazko, by środek rozpuścił się na powierzchni stopy żelazka. Żelazko nie powinno być jednak zbyt gorące, bo wówczas sztyft roztopi się zbyt szybko i spłynie. Nie dociskaj sztyftu do spalenizny mocno, bo na stopie pojawią się wgniecenia. Zawarte w środku składniki samoczynnie rozpuszczą spaleniznę. Gdy uda ci się usunąć cały osad, schłodź żelazko i przetrzyj je wilgotną szmatką bawełnianą lub gąbką.

Przeczytaj także, jak wyczyścić mikrofalówkę oraz jak wyczyścić toster

Oprócz sztyftów dostępne są także inne środki do czyszczenia żelazek. Na mocne zabrudzenia warto wybrać płyny lub mleczka czyszczące. Działają podobnie do sztyftu, jednak nie wymagają podgrzewania żelazka. To przydatne, jeśli obawiasz się poparzenia.

Do regularnego przecierania stopy żelazka idealnie nadają się natomiast jednorazowe ściereczki do czyszczenia żelazka. Nasączone są delikatnym środkiem czystości, dlatego nie wyrządzą urządzeniu szkody. Przydają się nie tylko w przypadku przypaleń, ale i na co dzień, np. przed prasowaniem białych ubrań.

Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi sposobami?

Istnieją oczywiście domowe sposoby na usunięcie przypalenia z żelazka, mniej lub bardziej skuteczne. Jednym z najpopularniejszych jest ten z użyciem soli. Polega na tym, by rozsypać odrobinę soli na gazecie, a następnie przesuwać po niej rozgrzane żelazko. Kryształki soli mają w teorii zadziałać niczym peeling i zedrzeć warstwę spalenizny. W praktyce ten sposób nie jest zbyt skuteczny i nie usunie sporej warstwy przypalonego materiału.

Zamiast soli warto użyć środków, które odnajdują się także w innych domowych zadaniach: sody oczyszczonej, octu i kwasku cytrynowego. Roztwór octu i wody w proporcji 1:1 pomoże ci usunąć nie tylko ślady spalenizny, ale i kamień zatykający otwory parowe żelazka. Pasta z sody oczyszczonej poradzi sobie natomiast nawet ze sporym przypaleniem.

Aby zwiększyć skuteczność domowych środków czystości, rozgrzej delikatnie żelazko lub pozostaw pastę na kilka minut. Po tym czasie wszystkie zabrudzenia powinny zejść bez najmniejszego problemu.

Autor: Szymon Sonik